„Оревокршачка“ на мраз се презакажува за 4 декември


2 копии

Балетскиот спектакл „Оревокршачка “ на мраз, кој беше закажан на 24 ноември 2017 година, поради технички причини се презакажува за 4 декември 2017 година , локација непроменета – Македонска Опера и Балет, со почеток во 20 часот. Важно известување за сите кои веќе имаат набавено билети: Купените билети со датум 24 ноември 2017 година се важечки за претставата на 4 декеври 2017 година и нема никаква потреба од нивна замена за билети со нов датум! Билетите за овој балетски спектакл на мраз – „ Оревокршачка “ на мраз, кои се во ограничен број може да се набават преку продажната мрежа на „Купи карти за сè“ низ цела Македонија, билетарницата на МОБ, во „Пола Југотон“, „Југотон“, цвеќарница „Розе“ – Веро 2, како и онлајн на www.kupikartizase.com .
| | веќе видена | слични

Двоецот Предин и Дедиќ за првпат доаѓа во Македонија со својот проект „Трагови и сјети“, кој веќе ги пропатува речиси сите градови од поранешна Југославија и ги освои симпатиите на публиката и критиката. На 17 и 18 ноември во МНТ македонската публика ќе има можност да ги слушне најубавите песни на Предин и најпознатите хитови кои будат спомени на различни генерации: „Јесен у мени“, „Галеб и ја“, „Зажмури“, „Магла“, „Ти си ми у крви“, „Васа Ладачки“, „Те ночи кад умрем“, „А сад адио“, како и многу други песни од големите автори на поранешна Југославија.Матија Дедиќ e роден во Загреб во исклучително музичко семејство. Растен со неговите родители Арсен Дедиќ и Габи Новак, тој започнува да свири клавир уште на 5-годишна возраст а дипломира на џез академијата во Грац, Австрија. Во својата кариера настапувал речиси на сите континенти, со многу исклучителни светски музичари, а асоцијацијата на хрватски автори го наградува со титулата „Најдобар автор и најдобро ново име во последните 10 години”.Зоран Предин ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Концертната агенција и продукција „3Гонга“ најавува светска премиера на триото „Проект ДАФ“ (The DAF Project) на нашиот најдобар блуз-рок гитарист Давид Нешкоски, кој дел од своето музичко патешествие го помина во САД, каде што има настапувано и соработувано со голем број познати музички имиња од блуз/рок сцената во Њујорк и Лос Анџелес. Заедно со Филип Јездиќ и Александар Шилоски, Нешкоски концертно ќе го промовира албумот „Let Go“, утревечер, 26 октомври (четврток), во ноќниот клуб „Станица 26“ со почеток од 22 часот. Рок-триото „Проект ДАФ“ е оформено од музичари со сериозно музичко искуство зад себе, со голем број соло изданија, снимени студиски албуми и настапи низ Балканот, Европа и САД. Снимањето на новото цеде насловено „Let Go“ го изработија Нешкоски и Шилоски, кој застана и зад целосната аудио продукција, миксот и мастерингот. Музиката и аранжманите се сработени од сите тројца, а текстовите се на Давид Нешкоски.Нешкоски е професионален музичар, текстописец, композитор и продуцент. Со долгогодишно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По одличната соло-кариера, нашиот блуз-гитарист Давид Нешкоски има нов музички состав, наречен „ДАФ проџект“, кој премиерно пред домашната публика ќе биде претставен в четврток. Концертната промоција на бендот и на албумот ќе се случува во „Станица 26“, а настанот е во организација на новата македонска концертно-продукциска куќа „3 гонга“. Картите за концертот може да се набават преку продажната мрежа на „Купи карти за сѐ“, по промотивна цена од 200 денари, а исто така тие ќе може да се купат и на самиот влез од клубот „Станица 26“.„ДАФ проџект“ е новиот музички потфат на Нешкоски, во кој, покрај него, се басистот Александар Шилоски и тапанарот Филип Јездиќ. Во „Станица 26“ тие ќе го промовираат својот прв албум насловен „Let go“, кој донесува повеќе песни со блузрок-подлога и одлични текстуални пораки. Музиката и аранжманите ги направија сите тројца музичари, додека, пак, текстовите се на Давид Нешкоски.Музичарите што го сочинуваат имаат долгогодишно искуство зад себе. Филип и Александар беа дел од други ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Каролина, Гаро и браќата Тавитјан и Јана Стојановска ќе бидат специјални гости на претстојните концерти на Раде Шербеџија што ќе се одржат на 4 и 5 ноември во МОБ. Познатиот поет, пејач и актер со холивудска слава во рамките на двата концерта ќе го промовира материјалот од својот нов албум и ќе биде придружуван од неговиот бенд „Западни колодвор“.Освен новиот материјал, на репертоарот ќе се најдат и класици како што се: „Не дај се Инес“, „Мени се душо од теби не растаје“, „Чекај ме“, „Имам пјесму за тебе“ и други. Влезнците по цена од 990 денари се веќе во продажба, преку продажната мрежа на „Купи карти за сè“, „Југотон“ и онлајн.
| | веќе видена | слични

Блуз-рок гитаристот Давид Нешкоски ќе има концертна промоција на албумот „Let Go“ во 22 часот во „Станица 26“. Нешкоски ќе настапи во придружба на Филип Јездеќ и Александар Шилоски. „The DAF Project“ е најновиот проект на Давид Нешкоски, Филип Јездиќ и Александар Шилоски. Рок-триото е оформено од музичари кои зад себе имаат голем број соло-изданија, снимени студиски албуми и настапи низ Балканот, Европа и САД. Новото це-де на „The DAF Project“ е именувано „Let Go”.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најголемиот шармер на овие простори, пејач, поет и актер со холивудска слава, живата легенда Раде Шербеџија, на 04 и 05 ноември доаѓа во Скопје, со два ексклузивни концерта во Македонската опера и балет, придружуван од неговиот бенд „Западни колодвор“ од Загреб. Харизматичниот Раде во Скопје ќе го промовира новиот албум кој изглегува на средината во октомври. На скопските концерти тој ќе настапи со репертоар во кој ќе ги има сите класици како: „Ne daj se Ines“, „Meni se dušo od tebi ne rastaje“, „Ćekaj me“, „Imam pjesmu za tebe“ и др. Како специјални гости на концертот ќе се појават Гаро и Tavitjan brothers кои со Раде имаат една песна на новиот албум, а исто така ќе има и други гости, како на изненадување на вечерта.
| | веќе видена | слични

Најголемата балканска ѕвезда Жељко Јоксимовиќ го најавува својот голем концерт во Скопје кој ќе се одржи на 11 ноември во ВИП Арената „Борис Трајковски“. Едно од најдобрите музички имиња, единствениот што успеа да ја наполни Националната Арена „Филип Втори“, пејачот и кантавтор Жељко Јоксимовиќ доаѓа со уште еден во низата на успешни концерти во Скопје. Со музичкиот проект „Два света“ лани со повеќе од 40 музичари на сцена, Жељко наполни дури четири концерти, еден по друг, во Македонскиот народен театар. Миленикот на сите генерации, човекот кој два пати е морален победник на Евровизија, Жељко Јоксимовиќ на голем спектакуларен неколкучасовен концерт. На концертот ќе се отпеат најголемите хитови како „Љубави“, „Није љубав ствар“, „Лане моје“, „Девојка“, „Либеро“, „Дрска жено плава“, како и поновите хит песни на Жељко како што се „Дама“, „Звезда“, „Рањена ѕвер“, најновата „Милиметар“ и многу многу други. Билетите може да се набават преку продажната мрежа на „Купи Карти За Се” низ цела Македонија, во „Пола ...
| | веќе видена | слични

“Оревокршачка” на мраз, во изведба на Рускиот државен балет на мраз, поради технички причини се презакажува за 4ти декември 2017 година. Балетскиот спектакл “Оревокршачка” на мраз кој требаше да се оддржи на 24ти ноември 2017 година, поради технички причини се презакажува за 4ти декември 2017 година, локација непроменета - Македонска Опера и Балет, со почеток во 20 часот. Важно известување за сите кои веќе имаат набавено билети: Купените билети со датум 24ти ноември 2017 година се важечки за претставата на 4ти декеври 2017 година и нема никаква потреба од нивна замена за билети со нов датум! Билетите за овој балетски спектакл на мраз - “Оревокршачка на мраз” кои се во ограничен број може да се набават преку продажната мрежа на “КупиКартиЗаСе” низ цела Македонија, Билетарата на МОБ, во “Пола Југотон”, “Југотон”, Цвеќара “Розе” - Веро 2, како и онлајн на www.kupikartizase.com .
| | веќе видена | слични

Останато

Прогнозира ли професорката Тања Каракамишева, неуспех на претседателските избори за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска? Имено, таа на својот твитер ...
сите 174 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Оревокршачка“ на мраз се презакажува за 4 декември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: