Daimler вложува 25 милиони евра во летечко такси


Тест возењата ќе започнат во последниот квартал на 2017 година... Бројни автомобилски производители одамна ја проширија својата понуда подалеку од самите автомобили. Тука се најдоа велосипеди, часовници, багаж и други ситници на кои заработуваат милиони евра. Daimler пак, одлучи да вложи 25 милиони евра и во летечко такси, односно во компанијата Velocopter. Моментално не се знае премногу за летачкото такси освен дека ќе има електричен погонски склоп, ќе може да превезува до максимум пет патници и дека тест возењата ќе започнат во последниот квартал на 2017 година. Velocopter иначе не е единствена компанија која развива летечки автомобили. Во таа работа загриза и Airbus и германската стартап компанија Lilium Jet и eVolo, како и американските компании Terrafugia и Joby Aviation.
| | веќе видена | слични
16 копии

„Форбс“ ја посочи добитничката на „оскар“, Ема Стоун, за највисоко платена актерка во светот. Според рејтингот за 2017 година, објавен на сајтот на весникот, ѕвездата од филмот „Ла ла ленд“ во последната година заработила 26 милиони долари.Дваесет и осумгодишната Стоун, која ја освои наградата „оскар“ за најдобра актерка за улогата во мјузикл, ја заработила оваа сума во периодот од јуни 2016 година до јуни 2017 година. Во неа не се земени предвид даноците на приход што актерката ги платила или треба да ги плати.На второ место е актерката Џенифер Анистон, со приходи во износ од 25,5 милиони долари. Серијата „Пријатели“ продолжува да ѝ носи приходи на 48-годишната актерка, која исто така е рекламно лице на флаширана вода „Смарт вотр“ и на авиокомпанијата „Емирати“.Трета на листата е Џенифер Лоренс со 24 милиони долари, која бележи значителен пад во споредба со минатогодишните приходи од 46 милиони.Актерката, која се бори за еднакви плати на мажите и жените во Холивуд, во рангирањето ги надмина Шарлиз Терон, ...
| | веќе видена | слични

Оваа 28 – годишна актерка во последните 12 месеци заработи 26 милиони долари, од што најмногу добила благодарение на филмот „Ла Ла Ланд“ кој ширум светот заработил 445 милиони долари. Втора најплатена катерка според листата на Форбс е Џенифер Анистон со 25,5 милиони долари, а Џенифер Лоренес е на трето место со 24 милиони долари, додека минатата година беше на прво место со 46 милиони долари. Стоун неодамна се осврна на нееднаквоста на машките и женските актери во Холивуд. Моментално работи на црнохуоморна комедија „Maniac“, а наскоро ќе му се придружи на Стив Карел на снимањето на тениска драма “Battle of the Sexes”. Истражување: Колку спијат успешните луѓе за да бидат одморени?
| | веќе видена | слични

Обожавателите на аниме, но и фановите на филмот не беа импресионирани од улогата на Скарлет Јохансон во адаптацијата „Ghost In The Shell“. Со буџет од 110 милиони долари филмот заработи скоро 170 милиони долари. Cinema Sins објави видео во кое презентира што сè е погрешно со филмот, откривајќи 126 филмски гревови.
| | веќе видена | слични

PricewaterhouseCoopers LLP беше казнет со 5,1 милиони фунти (6,6 милиони долари) за прекршок поради ревизијата на RSM Tenon Group Plc. Ова е најголемата досега санкција изречена од сметководствениот регулатор на Велика Британија, пишува Блумберг. Советот за финансиско известување ја објави паричната казна во средата, заедно со казните против Николас Боден, висок ревизорски партнер на PwC. Несоодветното однесување е поврзано со ревизијата на сметките на RSM Tenon за годината што завршува во јуни 2011 година. RSM Tenon беше компанија за професионални услуги која стапи во администрација во 2013 година. Рекордната казна доаѓа само три месеци откако PwC направила нова рекордна казна за прекршок поради ревизијата на Connaught Plc. За ова има казна од 5 милиони фунти против ревизорот во врска со работата на Connaught во мај, по што се одбележува тогашната најголема казна од регулаторот. FRC отвори неколку истраги за познати компании во последниве години. „Жалиме што аспектите на ревизијата спроведени во 2011 ...
| | веќе видена | слични

28-годишната актерка Ема Стоун се здобила со првото место на листата најплатени актерки за 2017 година со заработка од неверојатни 26 милиони,а нејзиниот успех најмногу се должи на улогата во филмот „Ла Ла Ленд“ (La La Land) кој ѝ донесе и Оскар. Таа е малку пред Џенифер Анистон, која се наоѓа на второто место со заработка од 25,5 милиони долари. Таа 100 години по завршувањето на ТВ серијата „Пријатели“ (Friends) ја одржува платата на високо ниво со различни филмски улоги. Заедно, 10-те најплатени актерки имаат комбинација од 172,5 милиони заработка помеѓу 1 јуни 2016 година и 1 јуни 2017 година (без одземен данок). Во продолжение следуваат и останатите ѕвезди на листата што успеале да достигнат милиони за само една година… Иако Џенифер Лоренс го држеше првото место на оваа листа за 2016 година, нејзината заработка за оваа година е преполовена и изнесува 24 милиони долари. Мелиса Мекарти е веднаш зад неа со 18 милиони долари, а Мила Кунис го држи петтото место со 15,5 милиони долари. По излегувањето на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ѕвездата на „Ла, ла, ленд“, Ема Стоун, заработи 26 милиони долари за период од 12 месеци од јуни 2016 до јуни 2017 година, главно поради успехот на холивудскиот мјузикл, пренесе Би-би-си. Тоа ја става 28-годишната актерка на врвот на годишната листа на магазинот „Форбс“ победувајќи ги имињата на Џенифер Анистон и Ема Вотсон. Џенифер Лоренс, која беше на врвот на листата во 2016 година, беше трета со заработка од 24 милиони американски долари. Џенифер Лоренс е на врвот на листата на „Форбс“ во изминатите две години, главно поради нејзината заработувачка од серијалот. Во 2016 година таа доби 46 милиони долари по објавувањето на The Hunger Games: Mockingjay – Part 2, последниот во серијата.
| | веќе видена | слични

Младата актерка Ема Стоун, која ја освои наградата „Оскар“ за најдобра женска улога за филмот Ла ла ленд, според анализата на магазинот Форбс е најплатена за изминатата година во Холивуд. Стоун ја заработила оваа сума во периодот од јуни 2016 година до јуни 2017 година. Во неа не се земени предвид даноците на приход кои актерката ги платила или треба да ги плати. На второ место е актерката Џенифер Анинстон, со приходи во износ од 25,5 милиони долари. Серијата „Пријатели“ продолжува да носи приходи на 48-годишната актерка, која исто така е рекламно лице на флаширана вода „СмартВотр“ и на авиокомпанијата „Емирати“. Трета на листата е Џенифер Лоренс од франшиците „Игри на гладните“ и „Икс мен“ со 24 милиони долари, која бележи значителен пад во споредба со минатогодишните приходи од 46 милиони. Актерката, која се бори за еднакви плати на мажите и жените во Холивуд, во рангирањето ги надмина Шарлиз Терон, Ема Вотсон и Мелиса МекКарти. Десетте највисоко платени актерки во светот заработиле вкупно 172,5 милиони ...
| | веќе видена | слични

Forbes ја објави најновата листа за најплатени актерки во изминатите 12 месеци. Ѕвездата на мјузиклот „La La Land“, Ема Стоун, заработи 26 милиони долари во период од една година. Тоа ја става 28-годишната актерка на врвот на годишната листа на магазинот. Втора по ред е Џенифер Анистон со 25,5 милиони долари, додека Џенифер Лоренс се најде на третата позиција со 24 милиони долари. Минатата година таа беше прва на листата, со заработка од 24 милиони долари. Вака изгледа новата листа со десетте најплатени актерки во Холивуд: 10. Ејми Адамс – 11,5 милиони долари 9. Џулија Робертс – 12 8. Кејт Бланшет – 12 7. Шарлиз Терон – 14 6. Ема Вотсон – 14 5. Мила Кунис – 15,5 4. Мелиса Мекарти – 18 3. Џенифер Лоренс – 24 2. Џенифер Анистон – 25,5 1. Ема Стоун – 26 милиони долари.
| | веќе видена | слични

После неколку години, Џенифер Лоренс конечно се симна од листата на најплатени актерки во Холивуд. Да ја симне од тронот ѝ успеа на Ема Стоун. Во тоа секако ѝ помогна филмскиот хит „Ла ла ленд“. Како пренесува „Форб“, Стоун годинава заработила 26 милиони долари. За потсетување, во февруари годинава, актерката го освои оскарот за најдобра актерка, а филмот оствари заработка од 445.3 милиони долари, на глобално ниво. фото извор: vanityfair.com На второто место е Џенифер Анистон, која во изминативе 12 месеци остварила заработка од 25.5 милиони долари. Освен стандардните улоги што ѝ носат очигледно одлична заработка, Анистон може да се пофали и со одличен прилив на прари од рекламите меѓу кои оние за Емиратската авиокомпанија, „Smartwater“, „Aveeno“, а тука е и линијата за нега на коса Living Proof, која ја продаде во декември 2016 година. фото извор: independent.co.uk Џенифер Лоренс пак, се спушти дури на третото место со остварена заработка од 24 милиони. Неколкуте филмски хитови, како и долгата „Диор“ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 208 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 280 | | | веќе видена

Во саботата наутро почина уште еден, 39-годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), подлегнувајќи им на повредите ...
сите 217 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател му одговори на премиерот, Зоран Заев кој денеска изјави дека таа е надвор од ...
сите 181 | | | веќе видена

Патниците на автобусот на „Дурмо Турс“, сведоците на тешката сообраќајка кај селото Ласкарци, во скопското обвинителство ќе раскажат што се случувало за време ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Daimler вложува 25 милиони евра во летечко такси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: