Британски експерт предвидел кога роботите ќе го преземат светот


Се поголеми се очекувањата дека вештачката интелигенција ќе стане незаменлива на низа работни места на кои луѓето ќе бидат заменети со роботи. Тоа предизвикало ...
| | веќе видена | слични

Неодамна, Елон Маш имаше шанса да ги сподели своите размислувања за универзалниот основен приход (УБИ) на Самитот на Светската влада во Дубаи. На Самитот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Експертите предвидуваат дека популацијата на роботите на планетата Земја ќе порасне од 57 милиони на неверојатни 9,4 милијарди во идните 30 години и ќе го ...
| | веќе видена | слични

Неспорно е дека развојот на технологијата влијае врз процесите на производство и врз работните места. Машините и автоматизацијата ги заменуваат луѓето, a ако ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 146 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 175 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британски експерт предвидел кога роботите ќе го преземат светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: