Елези за завршната сметка 2018: Приходите повисоки од лани, буџетскиот дефицит понизок

Реализираните приходи во државниот буџет во 2018 година се за 8,8 милијарди денари повисоки во однос на претходната 2017 година или за 5% повисоки, додека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Охридска банка АД Скопје го збогатува своето портфолио на производи наменети за правни лица, воведувајќи нов производ „Б2Б“ Пакет составен од повеќе производи ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Втората транша поволни кредити за мали и средни претпријатија од Европската инвестициска банка (ЕИБ), во износ од 16 милиони евра, ќе пристигне на почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Охридска банка АД Скопје создаде два типа на „Б2Б“ Пакети за правни лица кои се скроени со различна комбинација на производи Охридска банка АД Скопје го ...
| | веќе видена | слични

Само 85,8 милиони евра потрошила државата за капитални инвестиции за половина од годинава. Сумата е само 20 отсто од предвидените пари за оваа намена за цела ...
| | веќе видена | слични

 Со овие средства ќе се поддржат проекти на 53 мали и средни фирми. Ова беше истакнато денеска на средбата помеѓу заменик министерката за финансии Ширет Елези ...
| | веќе видена | слични

Ниската реализација на капиталните инвестиции се должи на лошо планирање, но и поради тоа што при планирањето на буџетот, капиталните инвестиции, од ...
| | веќе видена | слични

Реализацијата на државните инвестиции во Република Македонија целосно потфрли, согласно објавените податоци на Министерството за финансии. Продолжува рекордно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Статистиката на Министерството за здравство покажува дека моментно во државава имаме 3.648 активни случаи. Најмногу и понатаму во главниот град, 1.335, а само ...
сите 544 | | | веќе видена

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола ...
сите 165 | | | веќе видена

Педалините се едни од најнебезбедните пловни објекти по езерата во земјава зашто многу често не се почитуваат законските одредби за заштита, велат експерти од ...
сите 141 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери се уште не испратил до претседателот на државата Стево Пендаровски известување дека Собранието е ...
сите 142 | | | веќе видена

Педесет и тригодишен жител на скопското село Шишево е тешко повреден, откако синоќа за време на силниот ветар и дожд излегол да ја затвори металната капија, ...
сите 379 | | | веќе видена

Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да се покачи цена на струја како ...
сите 183 | | | веќе видена

На три недели пред старт на учебната година, членовите на комисијата за заразни болести денеска повторно ќе седнат на заедничка маса со претставници на ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Елези за завршната сметка 2018: Приходите повисоки од лани, буџетскиот дефицит понизок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: