Груевски да се извини за патриотските лаги

Петковски јавно го праша премиерот зошто и по изминати три години се уште не распишува референдум за името ако веќе дал согласност за промена на уставното име уште во 2008 година. Премиерот Никола Груевски јавно да им се извини на граѓаните на Македонија затоа што цели пет години лажеше и глумеше херојско и патриотско непопуштање за името. Со вакво барање вчера излезе лидерот на НСДП Тито Петковски, откако владата изминатиот викенд јавно призна дека пред Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година, прифатила промена на уставното име. Петковски побара од премиерот да му се извини и лично за навредите, а доколку тоа не го стори, правдата ќе ја бара на суд. - Јас, како Тито Петковски барам лично извинување од Никола Груевски за навредите и клеветите од типот, предавник и грчки шпион што мотивираше еден од неговите најдобри другари да направи листа за физичка ликвидација на група луѓе, меѓу кои бев и јас. Доколку тоа не го направи, ќе бидам принуден правдата да ја барам пред судот - рече Петковски на ...
| | веќе видена | слични

Пазарење од внатрешнополитички карактер се случи на Самитот на НАТО пред три години кога највисоките државни претставници, претседателот Црвенковски и премиерот Груевски, одлуката за компромис ја донесоа предоцна. Тоа беше директна причина за недобивање на поканата за членство во НАТО, обвини вчера Лазар Еленовски, поранешен министер за одбрана, а сега лидер на Социјадемократска унија. - Токму тоа нивно калкулантство, плашејќи се еден од друг, н` доведе како држава да претрпиме неуспех бидејќи одлуката ја донесоа директно на Самитот каде што веќе беше дефиниран дневниот ред, а не неколку месеци претходно како што ни сугерираа пријателите од НАТО - рече Еленовски. Во врска со прашањето за референдумот, Еленовски рече дека ставот на Груевски како премиер отсекогаш бил дека по договорот со другата страна, предлогот ќе го стави на референдум.
| | веќе видена | слични

Ставот на Груевски како премиер отсекогаш бил дека по договорот со другата страна, предлогот за името ќе го стави на референдум. Со тоа ние може да се согласуваме или не, но тоа е неговата добро позната позиција. Затоа сметаме дека борбата со оваа власт не се добива со евтини политички трикови и блефови на изморени транзициски политичари, вели Лазар Еленовски, лидер на СДУ и поранешен министер за одбрана Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски ги отфрли како манипулации изјавите на СДСМ дека Владата прифатила промена на името пред Самитот на НАТО во Букурешт. Според него, Бранко Црвенковски е искусен политичар, кој обично лови во матно, но ваквиот блеф е веќе видена работа, која не поминува кај граѓаните. - Црвенковски се обидува старите проблеми во чие создавање тој учествуваше да ги префрли на новата генерација политичари и се обидува непринципиелноста во однос на македонско-грчкиот спор, со неговото избегнување да го консултира народот за било каква одлука, сега да ја префрли на ВМРО-ДПМНЕ, ...
| | веќе видена | слични

Партнерите на Груевски од 2008-та признаваат дека тој пред Самитот на НАТО прифатил промена на името. Тогашниот министер за одбрана кој постојано негираше дека на партиски состанок на НСДП рекол дека Груевски не е толку цврст како што се претставува во јавноста, признава дека македонската делегација во Букурешт заминала со став дека поканата за НАТО можеме да ја добиеме како Република Македонија (Скопје). Грешката според него е тоа што промената на името не била прифатена навреме. Пред три години не само Еленовски, туку и владејачката партија тврдеше дека приказната за попустливоста на премиерот Груевски е конструкција на СДСМ. За однесувањето на премиерот пред Букурешт сведочи и Мендух Тачи. Тој и неговата партија беа дел од владејачката колација во 2008-та. Лани во „Вин-Вин“ на Алфа во детали објаснуваше што се случувало на лидерската средба пред македонската делегација да замине на Самитот на НАТО. Три години по Букурешт и писмото на Милошоски кое го објавија Обединетите нации, премиерот неделава ...
| | веќе видена | слични

Пазарењето на Груевски и Црвенковски кој прв да излезе и да каже дека прифаќа компромис за името е причината за недобивањето покана за влез во НАТО во Букурешт. Претседателот на Социјалдемократската Унија Лазар Еленовски тврди дека пред три години државниот врв многу доцна се согласил за компромис и затоа поканата извисила. -Црвенковски и премиерот Груевски одлуката за компромис ја донесоа предоцна што беше директна причина за недобивање на поканата за членство во НАТО. Токму тоа нивно калкулантство, плашејќи се еден од друг не доведе како држава да претрпиме неуспех бидејќи одлуката ја донесоа директно на самитот каде веќе беше дефиниран дневниот ред, а не неколку месеци претходно како што ни сугерираа пријателите од НАТО-рече Еленовски. Еленовски смета дека на тој начин тие директно заради неколку политички поени направиле несогледива штета на државните интереси за сметка на нивните партиски и лични и за тоа „ќе ги суди историјата“- вели Еленовски./Ѓ.Т.
| | веќе видена | слични

Лазар Еленовски не ја повлекува тужбата против тројца пратеници од СДСМ и од НСДП и бара да му се извинат. Тоа го побара од него Тито Петковски, откако се обелодени дека премиерот Груевски пред Самитот... Лазар Еленовски не ја повлекува тужбата против тројца пратеници од СДСМ и од НСДП и бара да му се извинат. Тоа го побара од него Тито Петковски, откако се обелодени дека премиерот Груевски пред Самитот на НАТО во Букурешт, дал согласност нашата земја да се вика Република Македонија Скопје.
| | веќе видена | слични

Борбата со оваа власт не се добива со евтини политички трикови и блефови на застарени политичари, туку со нови идеи, нови луге, визија и програма. Лидерот на Социјалдемократската унија, Лазар Еленовски, смета дека евроатланската интеграција на Македонија е највисок приоритет на државата и не семее да биде предмет на никакво пазарење. „За жал токму такво пазарење од внатрешнополитички карактер се случи на Самитот на НАТО пред три години кога највисоките државни претставници претседателот Црвенковски и премиерот Груевски одлуката за компромис ја донесоа предоцна што беше директна причина за недобивање на поканата за членство во НАТО. - Токму тоа нивно калкулантство, плашејќи се еден од друг не доведе како држава да претрпиме неуспех бидејќи одлуката ја донесоа директно на Самитот каде веќе беше дефиниран дневниот ред, а не неколку месеци претходно како што ни сугерираа пријателите од НАТО. - На тој начин тие директно заради неколку политички поени направија несогледива штета на државните интереси за сметка ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Социјалдемократската Унија, Лазар Еленовски денеска обвини дека одлуката за компромис од Букурешт е историска одговорност на премиерот Никола Груевски и тогашниот претседател Бранко Црвенковски „За СДУ евро-атлантската интеграција на Македонија отсекогаш била и ќе биде највисок приоритет на државата и тоа е прашање кое не смее да биде предмет на никакво пазарење.За жал, токму такво пазарење од внатрешнополитички карактер се случи на Самитот на НАТО пред три години, кога највисоките државни претставници, претседателот Црвенковски и премиерот Груевски одлуката за компромис ја донесоа предоцна што беше директна причина за недобивање на поканата за членство во НАТО. Токму тоа нивно калкулантство, плашејќи се еден од друг, не доведе како држава да претрпиме неуспех, бидејќи одлуката ја донесоа директно на Самитот каде веќе беше дефиниран дневниот ред, а не неколку месеци претходно, како што ни сугерираа пријателите од НАТО“, рече Еленовски. Според него, Груевски и Црвенковски заради ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Социјалдемократската Унија, Лазар Еленовски смета дека врвните раководители, и претседателот и премиерот од периодот на Самитот на НАТО во Букурешт, поради калкулирањето одлуката за компромисно име со Грција ја донеле предоцна. Сепак за актуелното прашање за референдум тој рече дека Груевски секогаш го имал истиот став:
| | веќе видена | слични
2 копии

За Социјалдемократската Унија евро-атлантската интеграција на Македонија отсекогаш била и ќе биде највисок приоритет на државата и тоа е прашање кое не смее да биде предмет на никакво пазарење. За жал токму такво пазарење од внатрешнополитички карактер се случи на Самитот на НАТО пред три години кога највисоките државни претставници претседателот Црвенковски и премиерот Груевски одлуката за компромис ја донесоа предоцна што беше директна причина за недобивање на поканата за членство во НАТО. Токму тоа нивно калкулантство, плашејќи се еден од друг не доведе како држава да претрпиме неуспех бидејќи одлуката ја донесоа директно на Самитот каде веќе беше дефиниран дневниот ред, а не неколку месеци претходно како што ни сугерираа пријателите од НАТО. На тој начин тие директно заради неколку политички поени направија несогледива штета на државните интереси за сметка на нивните партиски и лични и за тоа ќе ги суди историјата. Што се однесува до прашањето за референдумот ставот на Груевски како премиер отсекогаш ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 130 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена

Владата на РСМ денеска ја усвои програмата реализацијата на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за капитални ...
сите 79 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, на која што ги објави имињата на разрешените носители на раководни функции, одговараше на низа новинарски ...
сите 274 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски да се извини за патриотските лаги

Од:
До кого (е-маил):
Порака: