Високо нивото на Охридското езеро, опасност од нови поплави


Триесеттина барања за обештетувања на штети кои ги направи саботното невреме во Охрид пристигнале само за неколку часа до општинската комисија за проценка на штети од елементарни непогоди. Силниот јужен ветар кој дуваше со брзина од 100 километри на час, како и високите бранови направија пустош и вистински хаос на Охридското крајбрежје. Најголемите оштетувања се кај угостителските објекти, а уништени беа и делови од градскиот кеј, чијашто санација с è уште не е почната. „ Има оштетувања на возила од паднати дрвја. Такви се околу шест и кај нив бевме на неколку места. Има оштетувања на покриви од куќи, станбени објекти на деловни објекти, паднати оџаци. Има и во Пештани и Трпејца, крајбрежниот дел има најмногу оштетувања“, рече Раде Вељаноски- општинска комисија за проценка на штети. А, хидробиолозите стравуваат од нови поплави. Нивото на езерото постојано расте, па денеска е 11 сантиметри над максимумот. „ Стравувам ако е пропратено и со ветрови да има големи поплави и да има дополнителни материјални штети ...
| | веќе видена | слични
4 копии

И покрај врнежите од дожд, според податоците на ЕЛЕМ, водата во Охридското езеро е на вчерашното ниво од 693,99 метри надморска височина, односно 24 сантиметри ...
| | веќе видена | слични
2 копии

До Општинаската Комисија за проценка на штети од елементарни непогоди до петокот се доставени 82 барања од правни и физички лица кои претрпеа штета од ...
| | веќе видена | слични

Управата за хидрометеролошки работи и АД „ЕЛЕМ“ со различни податоци за актуелната состојба со нивото на Охридското Езеро. Според денешните мерења на Управата, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Хидролошките прилики во охридскиот регион и натаму неповолни, со оглед на временските услови и дождот. Зголемувањето на температурата придонесува за топење на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 143 | | | веќе видена

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс претстави услови за одложување на брегзит и ги повика Британците да останат во царинската унија на ...
сите 244 | | | веќе видена

За право и правда во Македонија. Граѓаните не и веруваат на власта. Нема правда, ниту пак има мир. Една жена ветува промена. Таа е лицето на вистината, ...
сите 173 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 131 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Високо нивото на Охридското езеро, опасност од нови поплави

Од:
До кого (е-маил):
Порака: