Парадно концертирање на градскиот дувачки оркестар


6 копии

Градскиот дувачки оркестар на 31 март 2018 година ( сабота), со почеток во 11 часот, ќе одржи променаден концерт со познатите таканаречени „Чекорници“. Музичарите ќе тргнат од пред Музеј на град Скопје кон улица „Македонија“ и ќе се движат до плоштадот „Македонија". На оваа музичка променада, ќе биде изведена следната програма: - Младинска чекорница - Вардаре македонски - Патриотска чекорница - Дикси парада - Вашингтон пост марш - 3-та македонска бригада - Огномет на слободата - Во спомен на Ваташа - Работнички - За сите деца Градскиот дувачки оркестар е составен од членови, главно професионални музичари, како и студенти на Факултетот за Музичка уметност во Скопје. Досега, има настапувано на речиси сите значајни манифестации, државни празници, најразлични настани, давајќи им свечана нота на истите. На репертоарот на оркестарот се наоѓаат дела на Добсшески, Милер, Харисон, Макартни, Леј, Моцарт, Андерсон, Манквина, Верди, Штраус, Ленон...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската филхармонија и Здружението на џез-уметниците на Македонија, на 12 април (четврток) во 20 часот, ќе одржи електроакустичен концерт на Џијан Емин. На концертот ќе биде изведена нова авторска музика на македонскиот композитор, аранжер и инструменталист Џијан Емин, која ќе ја изведат 40-ина музичари, членови на Македонската филхармонија, а еден дел ќе биде составен од најактивните џез-музичари во Македонија. „Кај мене, пак, се јавува простор за послободно музичко изразување и желба за музика што се создава во самиот момент на случувањето користејќи ја моќта на организираната импровизација. Секако, за терминот електронски да биде оправдан, ќе се користат благодатите на модерната технологија, но овој пат на неконвеционален начин со директно аплицирање на оркестарските подгрупи и солистите со чиј процес ќе добиеме нови звучни слики и текстури“, вели Емин.
| | веќе видена | слични

Концертот ќе го води диригентот Рикардо Касеро - музички директор на оркестарот Реино де Арагон во Шпанија. На програмата се Симфониската рапсодија „Шпанија“ од Емануел Шабрие, Интродукција и рондо капричиозо од Камиј Сен-Санс, Цигански напеви оп. 20 од Пабло Сарасате и грандиозната Симфонија бр. 1 во Д-дур (Титан) од Густав Малер. Виолинистот Димчевски од 2007 година е концерт-мајстор на Оркестарот Валенсија, кој концертира во Палатата на уметностите на кралицата Софија. Во 2015 година е назначен за професор по виолина на постдипломските студии за музичка интерпретација на Меѓународниот универзитет во Валенсија. Димчевски е специјален гостин на последното цеде на славниот оперски пејач Пласидо Доминго, насловено „Encanto del Mar““.  Свири на виолина „анџело де руб“ од Рим од 1750 година. Филхармонијата соопшти дека на концертот „Шпанија во срцето“ како концерт-мајстор ќе се претстави и Благоја Димчевски, професор на Конзерваториумот во Тулуз, кај кого учеле голем број македонски и светски виолинисти. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

„Шпанија во срцето“ е насловен вечерашниот концерт на Македонската филхармонија, на кој солист ќе биде македонскиот виолинист со светска кариера Ѓорѓи Димчевски - концерт-мајстор на Националниот оркестар на Шпанија. Концертот ќе го води диригентот Рикардо Касеро - музички директор на оркестарот Реино де Арагон во Шпанија. На програмата се Симфониската рапсодија „Шпанија“ од Емануел Шабрие, Интродукција и рондо капричиозо од Камиј Сен-Санс, Цигански напеви оп. 20 од Пабло Сарасате и грандиозната Симфонија бр. 1 во Д-дур (Титан) од Густав Малер. Виолинистот Димчевски од 2007 година е концерт-мајстор на Оркестарот Валенсија, кој концертира во Палатата на уметностите на кралицата Софија. Во 2015 година е назначен за професор по виолина на постдипломските студии за музичка интерпретација на Меѓународниот универзитет во Валенсија. Димчевски е специјален гостин на последното цеде на славниот оперски пејач Пласидо Доминго, насловено „Encanto del Mar““. Свири на виолина „анџело де руб“ од Рим од 1750 година. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хуманитарен концерт во организација на МК естрада ќе се оржи во Пустец, Мала Преспа на 11 јуни 2018 година срествата ќе се донират за црквата Св. Архангел Михаил во Пустец. На хуманитарниот концерт ќе настапат голем број македонски музичари како Сузана Гавазова, Јесица Палашоска, Благоја Грујовски, Стојне Николова, Бобан Мојсовски, Никола Кочан, и група Модус од Битола. Концертот ке биде пренесено во живо во Македонија, Европа Канада, Америка ке се возможи од ИНТВ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската филхармонија, овој четврток (5 април) во 20 часот, со задоволство го најавува егзотичниот концерт „Шпанија во срцето"! Ќе прозвучат атрактивните дела: Симфониската рапсодија „Шпанија" од Емануел Шабрие, Интродукција и рондо капричиозо од Камиј Сен-Санс, Цигански напеви оп. 20 од Пабло Сарасате и грандиозната Симфонија бр. 1 во D-dur („Титан") од Густав Малер. На подиумот како солист ќе застане нашиот и светски виртуоз на виолината - Ѓорѓи Димчевски! Овој уметник моментно е концерт-мајстор на Националниот оркестар на Шпанија, а од 2007 година, е концерт-мајстор на Оркестарот Валенсија, кој концертира во Палатата на уметностите на кралицата Софија предводен од славниот Лорин Мазел. Како диригент ќе се претстави врвниот маестро Рикардо Касеро од Шпанија, кој диригира со славни оркестри и соработува со светски солистички ѕвезди. Уште еден куриозитет, е што на концертот „Шпанија во срцето" како концерт-мајстор ќе се претстави почитуваниот Благоја Димчевски, професор на Конзерваториумот во Тулуз, кај ...
| | веќе видена | слични

Македонската филхармонија доби ново концертно пијано од престижната марка „Стенвеј“, вредно околу 160 илијади евра. Се работи за донација од една од европските компании во градежништвото „Штрабаг“. Министерот за култура Роберт Алаѓозовски на денешната прес-конференција потсети на непријатностите и долгот што го оставила претходната власт. Како изведбата на објектот на Македонската филхармонија, кој бил оставен во наследство недовршен, без технички прием, централно греење...- Ние успеавме да ги решиме сите предизвици и да го отвориме објектот на време за сезоната. За долгот од 15 милиони евра, со компанијата „Штрабаг“ договоривме динамика на исплата, со која ги исполнуваме нашите обврски и спречуваме огромни камати од стотици илјади евра месечно и штета по буџетот на граѓаните, рече Алаѓозовски.Според него, Македонската филхармонија добива инструмент достоен на нивото и очекувањата. Пијаното, како што рече, ќе биде во функција на вработените на филахрмонијата, за организирање ексклузивни концерти и гостувања ...
| | веќе видена | слични

Македонската филхармонија доби врвно концертно пијано од марката „Стенвеј“. Донација вредна речиси 160.000 евра од компанијата „Штрабаг“. Директорот Илиевски вели дека инструментот ќе донесе нови можности за Филхармонијата. Задоволен е што по 26 години години оваа институцијата добива врвен инструмент на кој ќе имаат можност да музицираат голем број светски и домашни ѕвезди, а ќе се изведуваат и ексклузивни концерти. За министерот Алаѓозовски донацијата е резултат на меѓусебното почитување и коректниот однос меѓу „Штрабаг“ и ресорот. Во изминатиот период интензивно контактирале за да се надминат проблемите со долгот за изведба на објектот на Филхармонијата. Покрај оваа донација, компанијата „Штрабаг“ ќе го обезбеди гостување на австрискиот диригент Густав Кун, кој заедно со светски солисти во октомври ќе ја изведат Деветата симфонија на Бетовен. Викторија Милевска
| | веќе видена | слични

Се работи за донација од една од европските компании во градежништвото „Штрабаг“. Министерот за култура Роберт Алаѓозовски на денешната прес-конференција потсети на непријатностите и долгот што го оставила претходната власт. Како изведбата на објектот на Македонската филхармонија, кој бил оставен во наследство недовршен, без технички прием, централно греење... - Ние успеавме да ги решиме сите предизвици и да го отвориме објектот на време за сезоната. За долгот од 15 милиони евра, со компанијата „Штрабаг“ договоривме динамика на исплата, со која ги исполнуваме нашите обврски и спречуваме огромни камати од стотици илјади евра месечно и штета по буџетот на граѓаните, рече Алаѓозовски. Според него, Македонската филхармонија добива инструмент достоен на нивото и очекувањата. Пијаното, како што рече, ќе биде во функција на вработените на филахрмонијата, за организирање ексклузивни концерти и гостувања на врвни светски музичари. Директорот на Македонската филхармонија Виктор Илиески изрази задоволство што добиваат ...
| | веќе видена | слични

Младиот пијанист Арда Мустафаоглу , со изведба на Токатата од македонскиот композитор Властимир Николовски, го презентираше концертното пијано од престижната марка „Стенвеј“ кое денеска беше донирано на Македонската филхармонија. Пијаното, кое чини речиси 160.000 евра, е донација од градежната компанија „Штрабаг“, која е изведувач на новиот објект на Македонската филхармонија. Од Филхармонија посочуваат дека ова е историски чин за музичката култура во нашата земја, бидејќи разликата во квалитетот на звукот на овој инструмент во споредба со останатите е немерлива и дека е значајно што институцијата ќе поседува ваков инструмент на кој ќе можат да музицираат светските и македонските пијанистички ѕвезди. „Со новата зграда, со новото концертно пијано, Македонската филхармонија живее нов живот, следи успешни настани кои заслужуваат да бидат реализирани во овој дом. Ова е голем чекор за нас кој ќе остави силен печат во македонската култура воопшто“, изјави директорот на Македонска филхармонија, Виктор Илиески . ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 748 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 192 | | | веќе видена

Сите гласачки места во 13 казнено поправни установи утрината беа отворени навреме. Затворениците и притворениците во Идризово и во Шутка уште рано изутрината ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Парадно концертирање на градскиот дувачки оркестар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: