Еквадор: Лондон даде доволно гаранции за Асанж да ја напушти Амбасадата

2 копии

Претседателот на Еквадор, Ленин Морато, изјави денеска дека Велика Британија понудила доволно гаранции дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на некоја земја, каде би му се заканувала смртна казна. – Патот е отворен за Асанж да донесе одлука да замине, изјави Морено во радио интервју. Тој посочи дека британската Влада дала писмени гаранции дека нема да го екстрадира Асанж, кој од 2012 година живее во еквадорската амбасада во Лондон, на некоја земја каде може да биде соочен со смртна казна. Морато не соопшти дали на Асанж ќе се врши притисок да ја напушти Амабсадата, но рече дека правен тим ги разгледува следните чекори. Асанж, но и дел од американските влијателни медиуми, тврдат дека САД поднеле тајно обвинение против него поради откривање на доверливи инфоррмации на сајтот на Викиликс.
| | веќе видена | слични

Ако британската влада гарантира дека Џулијан Асанж нема да биде екстрадиран во друга земја како што би можел да се соочи со смртна казна, тој самиот би требало да се предаде на властите, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено.„Ако британската влада му ја гарантира безбедноста, сметам дека е во негов најдобар интерес да се предаде на властит“, рече Морено, кој додаде дека иако Велика Британија дала таква гаранција, тој бара појаснување на нивната позиција.Асанж е основач на „Викиликс“, кој живее во Еквадорската амбасада во Лондон од 2012 година, додека во Шведска го бараат за обвиненија за сексуален напад. Тој тврди дека е невин и дека обвиненијата не се ништо повеќе од обид да го екстрадираат во САД.Еквадор го отстрани својот амбасадор во Велика Британија пред две недели, предизвикувајќи нови шпекулации за иднината на Асанж во амбасадата во Лондон.Морено рече дека претпочита Асанж самиот да се предаде поради трошоците што Еквадор ги плаќа откако му додели азил, иако нагласи дека Еквадор не планира да го ...
| | веќе видена | слични
7 копии

За основачот на Викиликс, Џулијан Асанж неприфатлива е одлуката на претседателот на Еквадор, Ленин Морено, тој да ја напушти Еквадорската амбасада во Лондон, изјави неговиот адвокат Бари Полак за весникот „Телеграф“. Претходно, Морено изјави дека властите во Кито постигнале договор со британската Влада, според кој, Асанж нема да биде екстрадиран во земја, каде што има закана да биде осуден на смрт. – Идејата дека Асанж нема причина да стравува, додека смртната казна е исклучена, очигледно е погрешна. Бидејќи слични обвиненија против него се покренати и во САД, Еквадор треба да му го продолжи азилот – изјави Полак. Викиликс вчера на Твитер објави обвиненија против Морено дека се обидувал да го „пренасочи вниманието“ од една статија во „Њујорк тајмс“, во која се тврди дека сакал „илегално да го продаде Асанж на САД, во замена за олеснување на долгот на Еквадор“. Основачот на Викиликс од 2012 година се крие во Еквадорската амбасада во Лондон, за да ја избегне екстрадицијата во Шведска, каде беше обвинет за ...
| | веќе видена | слични

Велика Британија дала гаранција дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во Соединетите Американски Држави, ако ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, изјавил претседателот Ленин Морено. "Патот е отворен, Асанж може да донесе одлука да ја напушти амбасадата", изјавил претседателот на Еквадор во едно радио интервју. Тој истакнал дека неговата влада добила пишана гаранција од британските колеги дека Асанж нема да биде екстрадиран во земјата во која би му се заканувала и смртна казна. Морено укажал дека ваквата ситуација долго време го загрижувала Џулијан и неговиот тим. "Тој се соочува со обвиненија за шпионажа, наводен заговор, кражба на имот на американската влада и компјутерски проневери во САД, а администрацијата на Доналд Трамп изјавила дека апсењето на основачот на Викиликс им е приоритет", додал Морено. Претседателот не кажал дека неговата земја ќе му врши притисок на Асанж да ја напушти амбасадата, но нагласил дека правниот тим на основачот на Викиликс ги разгледува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 219 | | | веќе видена

Игор Јанушев и Христијан Мицкоски да не вртат од околу, туку да ги повикаат пратениците да го поддржат Барањето за автентично толкување поднесено од СДСМ со ...
сите 433 | | | веќе видена

Нов земјотрес e регистриран на албанска територија. Земјотресот бил со епицентар во Албанија и е регистриран вчераутро, соопшти сеизмолошката опсерваторија ...
сите 449 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 70 | | | веќе видена

Битолчанката Б.А.(33) е тешко повредена откако била удрена од автомобил. Несреќата се случила вчера утрото на крстосница помеѓу бул..„1 Мај“ и ул.„Стив Наумов“ ...
сите 133 | | | веќе видена

„СДСМ и Зоран Заев се пречка за остварување на правдата во Република Македонија. Аболираниот Зоран Заев подготвува терен за своја идна амнестија од ...
сите 185 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис побара ЕУ да отвори преговори за членство со Северна Македонија и Албанија следната година, обвинувајќи ја Франција за ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еквадор: Лондон даде доволно гаранции за Асанж да ја напушти Амбасадата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: