Бројот на загинати во експлозиите во Тјанцин достигна 129 лица

Бројот на загинати во експлозиите во индустриски објект во кинескиот пристанишен град Тјанцин достигна 129 лица. Како што јавуваат кинеските власти, незивесна е судбината на уште 44 лица, додека пак 610 лица остануваат во болница, од кои 39 се во критична состојба. Експлозиите во магацин за хемиски материи на 12 август предизвика големи пожари. Кинеските власти најавија темелна истрага за причините за несреќата. Досега се задржани десетина службеници во компанијата „Жухаи“, која управувала со магацинот.
| | веќе видена | слични

Кина поднела обвиненија против 11 владини функционери одгoворни за пристаништето во Тианџин, за негрижа, во врска со големата експлозија, која се случи на почетокот на овој месец, a во која загинаа 139 луѓе, јавуваат светските агенции. Засега нема информации дали на обвинетите функционери им е одреден притвор, а како што јавува „Би-Би-Си“, 12 извршни директори биле притворени, од кои најголем дел од компанијата „Руихаи интернешнл логистикс“, која била сопственик на магацинот кој експлодираше. Како што пренесува кинеската државна агенција „Ксинхуа“, обвинителите сопштиле дека владини функционери се сомничат дека му дозволиле на „Руихаи“ да го изгради ризичниот магацин за хемиски материи во пристаништето и покрај тоа што знаеле дека со тоа се крши безбедносната регултива и и помогнале на компанијата да ги заобиколи безбедносните проверки што е надвор од бараните стандарди. По експлозијата, која се случи на 12 август, 34 лица се уште се водат како исчезнати, повеќе од 500 луѓе се се уште во болница, а илјадници ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кинеската полиција уапси 12 лица под сомнеж за вмешаност во неодамнешните експлозии во Тјанцен, јави Танјуг, повикувајќи се на полициско соопштение. Меѓу уапсените е директорот на компанијата која е сопственик на магацинот „Руи Хаи лоџистик“, Ју Сјуевеј, неговиот заменик Донг Шесјуан и уште тројца високи претставници на фирмата. Засега не се соопштуваат детали од обиненијата против уапсените. Во складот на комапнијата, специјализирана за транспорт и складирање на експлозивни средства и хемикалии пред две недели одекнаа неколку експлозии со јачина еднаква на детонација на 20 тони тротил, по што изби огромен пожар. Во експлозиите животот го загубија 139 лица, 34 се водат како исчезнати, а повеќе од 500 лица се уште се наоѓаат во болница. Властите ветија сеопфатна истрага во Тјанцен и упатија пет истражни тимови. Сопствениците на компанијата уште минатата недела признаа дека користеле врски во Владата за да ги добијат потребните работни дозволи. Претходно беше соопштено дека директорот на кинеското тело за ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Кинеската полиција уапсила 12 лица под сомнеж за вмешаност во експлозиите во магацинот во пристаништниот град Тјанцин на 12 август, во кои животот го загубија 139 лица, а 34 се водат како исчезнати, соопшти Министерството за јавна безбедност. Повеќе од 500 лица се уште се наоѓаат во болница. Според полициското соопштение, меѓу апсените е директорот на компанијата која е сопственик на магацинот „Руи Хаи лоџистик“, Ју Сјуевеј, неговиот заменик Донг Шесјуан и уште тројца високи претставници на фирмата. Сопствениците на компанијата уште минатата недела признаа дека користеле врски во Владата за да ги добијат потребните работни дозволи. Засега не се соопштуваат детали од обиненијата против уапсените.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бројот на загинати во експлозиите во Тјанцин достигна 129 лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: