Спорт - Ривер испадна од првата лига

Аргентинската полиција имаше полни раце работа по нередите што ги направија навивачите на Ривер плејт откако тимот испадна од првата лига. Ривер, кој е еден од најголемите клубови во историјата на аргентинскиот фудбал, првпат во 110-годишната историја испадна од елитното друштво откако во реваншниот дуел од баражот за опстанок одигра само 1-1 со Белграно. Откако го загубија првиот меч со 2-0, фудбалерите на Ривер беа свесни дека мора да слават со најмалку два гола разлика за да го обезбедат опстанокот. Сепак, израмнувачкиот погодок на Фаре во 62. минута ги скрши срцата на навивачите на Ривер ставајќи крај на надежите дека овој тим може да се избори за прволигашки статус. Оваа средба ќе биде запаметена и по огромните инциденти во самиот финиш кога судијата беше принуден да отсвири крај на две минути до крајот поради дивеењето на навивачите на трибините. Инцидентите продолжија и во следните триесетина минути кога полициските сили се судрија со навивачите, а „војната“ продолжи и надвор од стадионот. - ...
| | веќе видена | слични

Мала експлозивна направа експлодирала пред куќата на висок функционер на Ривер Плата и предизвикала штета на вратите и портите. Во инцидентот никој не бил повреден, а полицијата потврди дека експлозијата експлодирала пред куќата на Даниел Манкусио, член на Одборот на директори на Ривер Плата и близок соработник на претседател на клубот Даниел Пасарела. Се претпоставува дека сторители на инцидентот се екстремните фанови на еден од двата најпопуларни клуба во Аргентина, кој во неделата откако не успеа во плеј-оф натпреварот, се пресели во понизок ранг за прв пат во 110 - годишна историја. Навивачите сеуште се шокирани и во текот на изминатите неколку дена правеа нереди во Буенос Аирес во кој неколку лица беа повредени и уапсени. (Крај)
| | веќе видена | слични

Хулиганите меѓу навивачите на Ривер Плата поставија експлозив пред куќата на еден од првите луѓе на клубот, кој во недела првпат во 110 години долгата историја испадна во втората лига. Страстите кај навивачите на Ривер Плата не се смируваат и неколку дена по испаѓањето на најтрофејниот аргентински клуб на сите времиња од првата лига. Една бомба направи помала штета кога ескплодираше пред куќата на еден од главните функциониери во клубот. Полицијата не пријави дека има жртви. Ривер Плата, клуб, кој заедно со Бока Јуниорс, е најславен аргентински клуб, со најголем број на навивачи, во неделата испадна од првата лига за првпат во своите 110 години постоење. Тоа предизвика немири на стадионот, но и низ цел Буенос Аирес. Полицијата соопшти дека бомбата експлодирала рано наутро во средата по аргентинско време пред куќата на Даниел Манкусио, член на управниот одбор на клубот.
| | веќе видена | слични

Поранешниот аргентински репрезентативец Матијас Алмеида е назначен за нов тренер на Ривер Плата. Аргентискиот клуб кој 33 пати бил шампион на Аргентина, викендов прв пат во својата 110 годишна историја испадна од првата лига. За Алмеида (33) ова ќе биде прва тренерска работа. Како играч ги носеше дресовите на Ривер Плата, а во Европа играше за Севилја, Лацио, Парма, Интер и Бреша.
| | веќе видена | слични

Славниот аргентински клуб Ривер Плата, кој минатиов викенд за прв во својата 110 годишна историја испадна од првата лига, го именуваше Матијас Алмеида за нов тренер. Бившиот репрезентативец на клупата на „милионерите“ ќе го замени Хуан Хозе Лопез, кому досега му беше помошник. „За овој по многумина нов и преоден рок, Матијас Алмеида, ја доби едногласната поддршка од управниот одбор“, се наведува во соопштението на клубот. Алмеида има 33 години, а ова ќе му биде прва тренерска работа. Како играч пет сезони беше член на Ривер Плата, а потоа замина во Европа. Играше за Севилја, Лацио, Парма, Интер и Бреша.
| | веќе видена | слични
3 копии

Откако Ривер Плејт го доживеа најтешкиот период од својата богата клупска историја долга 110 години и за прв пат испадна од првата лига на Аргентина, поранешниот фудбалски репрезентативец Матијас Алмеида ќе се обиде да го врати клубот онаму каде што му е местото, меѓу најдобрите аргентински клубови . Алмеида ќе го замени досегашниот тренер Хозе Луис Лопез којшто го водеше клубот само една година и поднесе оставка. Во својата кариера Алмеида бил и капитен на Ривер Плејт, а настапувал во Европа за Лацио, Парма, Интер и Бреша. Ова му е прв тренерски предизвик. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Поранешниот фудбалер на Ривер Плата, Матијас Алмеида е назначен за нов тренер на оваа екипа, само еден ден по испаѓањето во втората лига, прво во долгогодишната историја на овој славен клуб. Досегашниот стратег, Хуан Хозе Лопез, доби отказ по неуспехот во двомечот со Белграно, а за 33-годишниот Алмеида ова ќе биде прва самостојна тренерска работа. Алмеида досега беше само помошник на Лопез во стручниот штаб, а доби едногласна подршка од Управниот одбор на овој клуб. Освен за Ривер Плата, во својата богата кариера настапуваше и за Севиља, Лацио, Парма, Интер и Бреша, а за националниот тим на Аргентина настапи на 35 натпревари и постигна еден погодок.
| | веќе видена | слични

Навивачите на најтрофејниот аргентински клуб тешко го прифатија срамот, искажувајќи го незадоволството преку дивеење на трибините и на улиците на Буенос Аирес по завршувањето на реванш- бараж дуелот со Белграно со резултат 1-1, недоволен за надополнување на негативата од два гола од првиот натпревар. Некогашниот великан на јужноамериканскиот фудбал, кој има 33 титули во популарната аргентинска Клаусура, од кои последната во 2008-та, се наоѓа во сериозна финансиска криза и е во опасност од целосно исчезнување од фудбалската сцена во земјата. /И.Б.
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот Ривер Плејт е последниот великан на светскиот фудбал, кој се сели во понизок ранг, што веќе им се случи во минатото на Манчестер јунајтед, Наполи, Сент Етјен, Атлетико Мадрид, Нирнберг... Играчите на Ривер по поразот во неделата Аргентинскиот великан Ривер Плејт првпат во својата 110-годишна историја испадна во Втората лига, по поразот со 1-3 од Белграно, во бараж-двомечот за опстанок. Испаѓањето на Ривер предизвика немири во Буенос Аирес, на и околу стадионот, во кои 25 лица беа повредени, и прекин на кои полицијата мораше да употреби водени топови и гумени куршуми. Најтрофејниот аргентински клуб со 33 шампионски титули со преселбата во понизок ранг влезе во „одбрано“ друштво на славни фудбалски тимови, кои во својата историја испаѓале и играле во Втората лига. Во него се наоѓаат најтрофејните тимови на Англија и на Франција, Манчестер јунајтед односно, Сент Етјен, потоа италијанскиот Наполи, шпанскиот Атлетико Мадрид... Актуелниот англиски шампион Манчестер јунајтед во 1974 година испадна ...
| | веќе видена | слични

Славниот Ривер испадна во втората лига Можеби, во Македонија не е можно, но во Аргентина се случи сензација. Ривер плејт, еден од најголемите клубови во историјата на фудбалот, ќе игра во втората лига за првпат од своето формирање пред 110 години! Триесет и трикратниот шампион на Аргентина ремизираше 1:1 со Белграно во реваншот од плеј-аутот и со тоа не успеа да го зачува прволигашкиот статус, откако на првата средба на гости загуби со 2:0. Над 50 луѓе беа повредени во масовните нереди, кои почнаа на трибините, а продолжија надвор од стадионот "Ел Монументал". Средбата беше прекината пред истекот на 90. минута од безбедносни причини, кога гневните навивачи на Ривер почнаа да корнат столчиња и да фрлаат предмети на теренот. Полицијата не успеа да ја стави толпата под контрола, па хаосот се пресели и на улиците околу стадионот. Во обид да ја смири ситуацијата која наликуваше на воена зона, беа употребени гумени куршуми и солзавци, додека навивачите гаѓаа со камења и палеа автомобили. Епилогот е 55-мина ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Ривер испадна од првата лига

Од:
До кого (е-маил):
Порака: