Чоколадото може да исчезне за 40 години !

Во наредните 40 години светот ќе остане без чоколада,предупредуваат експертите.Тие велат дека билката какао ќе исчезне заради се потоплото време. Какаото вирее само на подрачјата 20 степени северно и јужно од Екваторот, а за да опстои потребни се посебни услови - доволно влага и дождови. Меѓутоа, глобалното затоплување и порастот на температурите за 2,1 степен Целзиусови може во наредните 30 години речиси и да го уништи растението, а со тоа и чоколадната индустрија, соопшти американската Национална администрација за океани и атмосфера. Од 9-сетите години на минатиот век Кина, Индонезија, Индија, Бразил и Руската Федерација,се вклучија на пазарот со какао.Инаку,просечен жител на Запад годишно јаде 286 табли чоколада.
| | веќе видена | слични
2 копии

Експерти предупредуваат дека во наредните 40 години светот ќе остане без чоколадо, бидејќи на билката какао ѝ се заканува исчезнување поради сѐ потоплите временски услови.Какаото вирее само на подрачјата што се наоѓаат 20 степени северно и јужно од екваторот, а за да опстои се потребни посебни услови - доволно влага и дождови.Меѓутоа, глобалното затоплување и порастот на температурите за 2,1 Целзиусов степен може во наредните 30 години речиси и да го уништи растението, а со тоа и чоколадната индустрија, соопшти американската Национална администрација за океани и атмосфера. Како што температурата ќе ја суши почвата, одгледувачите на какао ќе мораат своите плантажи да ги префрлат на поголеми површини.Просечен жител на Западот годишно јаде 286 чоколади. Од деведесеттите години на минатиот век и Кина, Индонезија, Индија, Бразил и Руската Федерација, исто така се вклучија на пазарот со какао.Снабдувањето сепак не оди во чекор со растечката побарувачка, а се верува и дека начинот на одгледување на самото растение ...
| | веќе видена | слични

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Сама се си кажала...Јелена Крлеуша се најде во центар на порно скандал кога босанскиот фудбалер Огњен Врење пласирал експлицитни матреијали во јавност, за ...
сите 166 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чоколадото може да исчезне за 40 години !

Од:
До кого (е-маил):
Порака: