САД ја повикаа Русија на одговорност за соборувањето на малезискиот патнички авион во 2014 година


2 копии

САД даваат цврста поддршка за одлуката на Холандија и Австралија да побараат одговорност од Русија за соборувањето на малезискиот патнички авион во јули 2014 година, кога загинаа 298 лица од повеќе земји.Американскиот Стејт департмент во изјава дадена синоќа од портпаролката Хедер Нојерт, порача дека „дојде време Русија да ја признае својата улога во уривањето на летот МХ17 и да престане со својата бездушна кампања на дезинформации“ во врска со овој трагичен настан.Изјавата на САД дојде откако во четвртокот попладне властите на Холандија и Австралија официјално ја обвинија Русија за соборувањето на патничкиот авион. Двете земји засега само ја повикуваат Русија, како директно одговорна за трагедијата, да започне разговори за инцидентот и се воздржуваат од тоа случајот да биде даден на меѓународен суд.– Добиените податоци од работата на заедничкиот истражен тим јасно укажуваат дека транспортер со ракетен систем Бук употребен во соборувањето на авионот и во сопственост на Руската Федерација бил доделен на 53-та ...
| | веќе видена | слични

Еден од водечките експерти за воздухопловство Кристин Негрони, ги оспори тврдењата дека пилотот на исчезнатиот малезиски авион МH370 намерно се обидел да го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Холандија не ја отфрла можноста дека Киев е одговорен за падот на Малезискиот авион MH17 во источна Украина во 2014. година, изјавил холандскиот министер за ...
| | веќе видена | слични

Штеф Блок изјавил дека таа опција “останува на маса“ иако Холандија за неа нема правна основа, пренесува „Тасс“. „Се уште е рано да се направи исчекор во тој ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, сака Русија да ја признае одговорноста и целосно да соработува во истрагата за соборувањето на летот МХ17 на ...
| | веќе видена | слични

Американската фирма „Оушн инфинити“ која користеше брод за длабоки мориња за да ја истражи огромната област на јужниот дел на Индиски океан за која се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 266 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 203 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД ја повикаа Русија на одговорност за соборувањето на малезискиот патнички авион во 2014 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: