Сите пиеме вода од пластично шише: Задолжително погледнете на дното, ако го има ова веднаш фрлете го

Сите ние секојдневно пиеме вода од пластично шише, а ретко кој знае за мрачните тајни кои се кријат на амбалажата. Ова е најважната која мора да ја знаете. Пластичното шише може да содржи многу опасни хемикалии и затоа ако веќе сакате повторно да го искористите шишето, задолжително погледнете ги знаците кои се втиснати на дното, бидејќи тие откриваат од кој вид на пластика е тоа шише направено. АКО НА ДНОТО СТОИ ЦИФРАТА 1 ТОА ЗНАЧИ ДЕКА ШИШЕТО МОРА ДА ГО ФРЛИТЕ ПОСЛЕ УПОТРЕБА. -Обратете внимание на бројот во тријаголничето. Бројот 1 значи дека шишето можете да го искористите само еднаш, бидејќи таа пластика од која е направено, кога ќе се изложи на кислорос или сончева светлина, испушта отровни гасови во водата. -Покрај тоа, одбегнувајте ги и бројките 3 и 7, бидејќи тие испуштаат уште поопасни отрови и предизвикуваат поголеми здравствени проблеми. -Броеви кои се сигурни за повторна употреба се 2,4 и 5.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако не сте знаеле, силниот мирис на нафталинот им пречи и на змиите. Поради тоа експертите го препорачуват како средство со кое може да се заштити околината на куќата од овие влекачи. Употребата е многу едноставна. Се расекува пластично шише со кое се покрива нафталинот фрлен на земјата за да не го испере дождот, а змиите го чувствуваат на голема оддалеченост и никаде во околината не се задржуваат. Инаку змиите важат за корисни животни зошто ги уништуваат глодарите, а при шетање во висока трева и на места каде можат да се појават треба да се носат соодветни обувки. Вистинска наезда треба да се очекува во јули и август.
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сите пиеме вода од пластично шише: Задолжително погледнете на дното, ако го има ова веднаш фрлете го

Од:
До кого (е-маил):
Порака: