Косово ќе го решава прашањето на верската нетолеранција

Претседателот се залага за поголема институционална соработка за намалување на говорот на верска омраза и вандализмот. Умерените исламски стручњаци бараат заштита на верската толеранција во Косово. [AФП] Косовските власти се обидуваат да го поткопаат трендот на верска нетолеранција, кој влијае негативно на верската хармонија и работата на доминантната Исламска заедница (БИК), велат експертите. Косовскиот претседател Атифете Јахјага одржа заеднички состанок со премиерот во заминување, Хашим Тачи, и шефовите на владините агенции. Јахјага рече дека сите институции мора да ги координираат своите активности и вети дека Косово никогаш нема да стане засолниште за оние кои промовираат такви ставови. „[Институциите] мора да ги онеспособат активностите, организациите и секоја радикална и екстремистичка активност кои ги загрозуваат граѓаните“, се вели во изјавата за SETimes од кабинетот на претседателката. Извештајот на американскиот Стејт департмент за верските слободи во 2014 година дава детали за голем број проблеми ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалникот на северна Косовска Митровица, Горан Ракиќ во средата изјавил дека нема да има иселување на Србите од северот на Косово, и дека нема причина за такво нешто, пренесува Бета. „Одговорно тврдам дека во моментов нема иселување, нема ни причини за такво нешто бидејќи населението со право верува на искрениот, отворен и посветен пристап на државното раководство во прашањето за Косово, за разлика од времето кога за судбината на нашиот народ одлучуваа Горан Богдановиќ и владата на тогашната Демократска партија“, изјавил Ракиќ. Богдановиќ, поранешен министер за Косово и Метохија во владата на Демократската партија, неодамна за српските медиуми изјавил дека Белград „не е искрен по прашањето за Косово“, и дека „започнало иселување на Србите од северот на Косово“. Градоначалникот на северна Косовска Митровица, коментирајќи ја изјавата на Богдановиќ, оценил дека „криењето на вистината и омаловажувањето на српското население на Косово и воопшто во Србија, го карактеризирало периодот кога Богдановиќ бил ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Приштина и нејзините безбедоносни институции не успеаја да го спречат развојот на екстремните исламски радикални струи на Косово, јави Радио Слободна Европа, повикувајќи се на изјави на безбедносни аналитичари. Според нив, безбедоносните институции треба да преземат посебни и сеопфатни мерки за да го спречат екстремизмот на Косово. Експертите ја советуваат „косовската тајна служба“ да формира посебен сектор, покрај оној за борба против тероризмот, што исклучиво ќе се фокусира на прашањето на екстремизмот. Познавачот на воените и безбедоносни прашања, Наим Маљоку, за Радио Слободна Европа изјави дека во рамки на секторот за борба против тероризмот треба да се формира „подсектор или директорат што ќе се занимава само со истраги за луѓето кои евентуално би се вклучиле во екстремистички акции“. Од друга страна, директорот на Центарот за безбедоносни студии, Фљоријан Чехаја, смета дека веќе е добро позната опасноста со која Косово се соочува со исламските радикални групи. - Ова прашање сега од пониско премина ...
| | веќе видена | слични

Се очекува тужбите на работната група на ЕУ да бидат поднесени откако следната година ќе се формира посебен суд. Главниот обвинител Клинт Вилијамсон најави дека Посебната истражна работна група на ЕУ ќе ги гони врвните водачи на Ослободителната војска на Косово. [АФП] Косово вети дека ќе продолжи да работи со Посебната истражна работна група на ЕУ (ПИРГ) за да ги истражи воените злосторства и злоделата против човештвото направени по Косовска војна во 1999 година. Минатата седмица ПИРГ најави дека ќе поднесе тужби против старешините на Ослободителната војска на Косово (ОВК) за такви кривични дела. Главниот обвинител Клинт Вилијамсон рече дека поединечни водачи на ОВК носат одговорност за кампањата за прогонување против Србите, Ромите и други малцинства, како и косовските Албанци што беа нивни политички противници или сомневани српски соработници. Вилијамсон рече дека кампањата вклучувала страшни убивања, грабнувања, присилни исчезнувања, незаконско задржување во кампови на Косово и во Албанија, сексуално ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот за безбедност на ОН на 25 август ќе ја разгледа ситуацијата на Косово врз основа на редовниот извештај на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, објавено е на сајтот на светската организација. Бан Ки Мун во претходниот извештај оцени дека остануваат уште неколку предизвици во примената на Бриселскиот договор кои го постигнале во Белград и Приштина во април 2013 година, посебно кога се работи за воспоставување на Заедница на српски општини на северот на Косово. Покрај седницата за Косово, во текот на овомесечното претседателствување на Велика Британија со Советот за безбедност на ОН, ќе бидат организирани и состаноци и консултации за ситуацијата на Блискиот Исток и Украина.
| | веќе видена | слични
7 копии

Поранешниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, денеска изјави дека извештајот на обвинителот Клинт Вилијамсон за изврешени воени злосторства во Косово, претставува изненадување за западните Влади. Во интервју за швајцарското национално радио, Марти рече дека извештајот на Вилијамсон за работата на специјалниот истражен тим за трговијата со човечки органи во Косово во 1999 година, што беше објавен вчера, претставува пријатно изненадување. Тој истакна дека пред три години, кога тимот на Вилијамсон ја почна својата истрага, никој не верувал дека тој ќе открие нешто и никој не ни помислувал оти ќе биде формиран специјален суд за воените злосторства во Косово. - Вилијмсон зборуваше за злосторства против човештвото, знаејќи што се подразбира под таа формулација, изјави Марти, додавајќи дека било многу тешко да се изнесат докази, затоа што сведоците немаат доверба во косовското и во меѓународното правосудство, честопати биле заплашувани, а некои од нив и исчезнале.Марти го сподели оптимизмот на Вилијамсон ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот премиер во оставка Хашим Тачи изјави денеска дека косовската Влада ќе продолжи да соработува со специјалениот тим, кој ги истражува воените злосторства во Косово. Косовскиот премиер во оставка Хашим Тачи изјави денеска дека косовската Влада ќе продолжи да соработува со специјалениот тим, кој ги истражува воените злосторства во Косово. - Владата на Косово, ја оценува работата на тимот на Вилијамсон, како важен чекор кон воспоставување индивидуална одговорност, и става крај на неоснованите обвиненија, се вели во соопштението на Владата по повод извештајот на Клинт Вилијамсон, шеф на тимот за истрага на тврдењата за трговија со човечки органи за време на конфликтот во Косово. Во соопштението се додава дека Косово ја докажало волјата за соработка во откривањето на воени злосторства со одлука на Парламентот за формирање специјален суд, кој ќе го разгледува случајот. Специјалниот тим на ЕУЛЕКС, предводен од американскиот обвинител Клинт Вилијамсон, беше формиран во 2011 година, за ...
| | веќе видена | слични

Високи припадници на ОВК ќе бидат гонети за злосторства против човештвото, но нема докази дека била вршена трговија со човечки органи, се наведува во извештајот на специјалниот истражен тим на ЕУ. Лидери на Ослободителната војска на Косово (ОВК) ќе бидат обвинети за злосторства против човештвото, вклучувајќи убиства, киднапирања и трговија со органи, најави денеска обвинителот Клинт Вилијамсон, кој ја предводеше двегодишната истрага на ЕУ за злосторствата извршени за време на косовската војна 1998-1999 година. Според Вилијамсон, во моментов има докази „за едно обвинение кое ќе вклучи повеќе поединци“. Но, пред да започне процесот против осомничените злосторници, Косово и ЕУ треба да се договорат за формирање на специјален суд пред кој ќе се води процесот. Вилијамсон се надева дека преговорите околу тоа прашање ќе завршат до почетокот на следната година. Вилијамсон, чиј мандат како главен обвинител во истрагата на ЕУ завршува следниот месец, одби да ги каже имињата на оние кои ја воделе „кампањата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Главниот обвинител во истрагата за трговија со човечки органи за Косово во 1999 година, Клинт Вилијамсон, ќе го објави Извештајот следниот вторник во Брисел, а обвиненијата ќе бидат покренати по формирање специјален суд, што се очекува на почетокот од следната година, јави „Танјуг“, повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел. Вилијамсон вчера престојуваше во Белград, а во понеделникот беше во Приштина, при што истакна дека резултатите од истрагата ќе бидат објавени навреме и оти не треба однапред да се донесуваат заклучоци. Приштинскиот весник „Коха диторе“ вчера објави дека Вилијамсон нашол докази за воените злосторства против поранешните припадници на Ослободителната војска на Косово, но не и доволно докази дека во Косово имало трговија со човечки органи. Весникот посочи дека најмалку десет поранешни припадници на ОВК ќе бидат обвинети за воени злосторства против цивилите. „Коха диторе“ наведе дека против припадниците на ОВК ќе бидат поведени обвиненија и за исчезнување на голем број Срби од Зочишта и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Главниот обвинител Клинт Вилијамсон најде докази за воените злосторства против поранешните припадници на Ослободителната војска на Косово, но не доволно докази дека во Косово имало трговија со органи, објави приштинскиот весник „Коха диторе“. Најмалку десет поранешни припадници на ОВК ќе бидат обвинети за злосторства против цивилите. Весникот наведува дека против припадниците на ОВК ќе бидат поведени обвиненија и за исчезнување на голем број Срби од Зочишта и Ораховец, а за одговорни се сметаат и двајца високи офицери од ОВК. Вилијамсон вчера ги претстави доказите пред косовските власти. Обвиненијата опфаќаат убиства на цивили, малтретирање и нивно држење во нечовечки услови, но не и трговија со органи. Се очекува припадниците на ОВК да бидат обвинети за поединечна, но не и за командна одговорност, поради што би бил ослободен од одговорноста и премиерот Хашим Тачи. Резултатите од тригодишната истрага шефот на Специјалниот истражен оперативен тим (СИТФ), обвинителот Клинт Вилијамсон, ги претстави пред ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со ова, по добиената доверба од Парламентот, вниманието на грчката Влада сега се насочува кон Договорот од Преспа и пратениците кои што би гласале за негова ...
сите 642 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово ќе го решава прашањето на верската нетолеранција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: