Експертите повикуваат на поблиски врски меѓу Србија и НАТО

Соработката со НАТО е единствениот гарант за безбедноста и напредокот во Србија, велат експертите и официјалните претставници. Членството во НАТО води до колективна одбрана и заштита, велат експертите. [АФП] Експертите за безбедност од граѓанскиот сектор на Србија и универзитетите, како и официјалните претставници од секторот на одбраната се согласуваат дека земјата треба да работи на подобрување на односите и соработката со НАТО. Партнерството со Алијансата - вклучително и членството - е важно за подобрување на одбраната на земјата, безбедносниот и економскиот сектор, како и нејзината интеграција во ЕУ. „Патот кон НАТО е неизбежен за Србија. Тука се работи за иднината на земјата во која сакаме да живееме. Некои процеси се природни, а интеграцијата во НАТО е еден од нив“, изјави за SETimes Дејан Милетиќ, професор на Универзитетот Линколн во Белград и претседател на невладината организација Центар за глобални студии. Јелена Милетиќ, директор на белградскиот Центар за евроатланска интеграција, вели дека НАТО е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експертите повикуваат на поблиски врски меѓу Србија и НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: