Западот ги продолжи санкциите кон Русија

Лидерите на западните земји, кои минатата седмица во Турција се состанаа на маргините на самитот Г20, се сложија да ги продолжат санкциите кон Русија, воведени поради наводната вмешаност на земјата во конфликти на истокот на Украина, пренесува Лидер. Санкциите ќе бидат продолжени за шест месеци, до јули селдната година, истакнал за Ројтерс еден еворопски дипломат. Таа одлука е донесена и покрај се почестите повици за блиска соработка со рускиот претседател Владимир Путин во борбата против Исламската држава, по терористичките напади во Париз на 13 ноември, наваедува британската агенција. Санкциите против Русија се на сила од јануари, пред истекот на рокот одреден за примена на мировниот договор од Минск, кој има за цел да ги прекине судирите меѓу украинските и проруските сили а истокот на Украина.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Русија, Владимир Путин најави експанзија на руските испораки на гас на глобалниот пазар. Тој наведува дека Русија планира тројно да ја зголеми продажбата на течен природен гас во светот и да ја прошири соработката во испораката на гас на земјите во Азија. - Планираме да ги зголемиме нашите испораки во правец на Азија со шест проценти на 30 отсто, или на вкупно 128 милијарди кубни метри, прцизира Путин на самитот на земјите извознички на гас во Техеран. Како што пренесува Ројтерс, Путин оценил дека долгорочните договори за испорака на гас, кои се столб на гасниот договор на Москва со повеќето европски земји, треба да останат на сила и да не бидат заменети со алтернативен механизам.
| | веќе видена | слични

Тој наведува дека Русија планира тројно да ја зголеми продажбата на течен природен гас во светот и да ја прошири соработката во испораката на гас на земјите во Азија. „Планираме да ги зголемиме нашите испораки во правец на Азија со шест проценти на 30 отсто, или на вкупно 128 милијарди кубни метри“, прцизира Путин на самитот на земјите извознички на гас во Техеран. Како што пренесува Ројтерс, Путин оценил дека долгорочните договори за испорака на гас, кои се столб на гасниот договор на Москва со повеќето европски земји, треба да останат на сила и да не бидат заменети со алтернативен механизам.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 282 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Западот ги продолжи санкциите кон Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: