Сирија започна голема воена акција

3 копии

Сирискиот режим денеска започна голема воена акција во пограничниот регион кај Турција во која учествуваат околу 30.000 војници, јави утринава телевизијата „CNN-Turk“, повикувајќи се на сириските државни медиуми Поради воената офанзива во Сирија, претходните денови повеќе од 2.400 луѓе побегнаа во соседна Турција. Од почетокот на неделата во пограничното сириско место Јиср ал – Шугур, според податоците од Дамаск, убиени се 120 војници и полицајци. Сирискиот режим за убиствата ги обвини екстремистите. Противниците на режимот од оваа област информираат дека војниците и полицајците ги убиле властите, затоа што одбиле да извршат наредби.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тенкови на сириската војска го опколија денеска градот Јиср Ал-Шугур на северот на земјата во кој се наоѓаат групи демонстранти против сегашниот режим. Активисти очекуваат масовен напад на градот кој се наоѓа на границата кон Турција, во регионот во кој сириската војска започна голема акција во петокот. Во Јиср Ал-Шугур изминатата седмица се убиени околу 120 припадници на безбедносните сили. Според активистите на отпорот против режимот, дошло до бунт внатре во војската, бидејќи војниците одбиле да извршат наредби да применат сила против демонстрантите, по што се убиени од своите колеги. Меѓутоа, Владата тврди дека тие биле убиени од вооружени криминални групи. Во меѓувреме, голем број бегалски кампови се отворени на територијата на Турција, во близината на границата со Сирија.
| | веќе видена | слични

Анкара стравува дека интервенцијата би можела да предизвика граѓанска војна, судири меѓу различни фракции во кои не би се знаело кој во кого пука, а таквото сценарио сигурно би се прелеало и во Турција, која во 2009 година ги укина визите со Сирија Секојдневните судири меѓу опозицијата и силите на режимот во Сирија, кој вчера започна голема воена акција во пограничниот регион на Турција во која учествуваа околу 30.000 војници, веќе се чувствуваат и во Турција. Таа со голема загриженост ја следи најновата криза, која с` повеќе се интернационализира, но сепак не сака да се изврши меѓународна воена интервенција. - Во Сирија не постојат услови за меѓународна интервенција. Тоа е нешто што Турција не го сака и нема да го поддржи - изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу. Предупредувањето следеше во моментот кога Британија и Франција во Советот за безбедност на ОН поведоа иницијатива за усвојување на резолуција во која бараат остро да се осуди режимот на сирискиот лидер Башар ал Асад и да се ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Турција Реџеп Таип Ергодан го предупредил режимот во Сирија да го прекине прогонот на учесниците во антивладините демонстрации и го повикал претседателот Башар ал Асад веднаш да започне со демократски реформи, пишува “Политика“, пренесува НетПрес. “Јас разговарав со Башар ал Асад пред неколку дена, но тој на потцени ситуацијата. За жал тие не се однесуваат хумано“, изјавил премиерот Ердоган. Претседателот на турската влада, кој е личен пријател со Асад повторно го повика сирискиот режим да престане со прогонот на демонстранти и без одложување да ги исполни барањата на народот. Според најновите извештаи бројот на бегалци од Сирија во Турција секојдневно се зголемува. Досега пристигнале повеќе од 2.500 сириски државјани, меѓу кои има и ранети. Турција и Сирија делат граница долга повеќе од 900 километри и во Анкара се стравува дека во случај на големи судири во Сирија, може да се соочат со големи проблеми со бегалците. Двете земји во 2009 година ги укинале визите. Сирискиот режим денес ...
| | веќе видена | слични

Сирискиот режим започнал голема воена акција во пограничниот регион со Турција во која ќе учествуваат околу 30 илјади војници, пишува “Танјуг“, пренесува НетПрес. Од страв за воена офанзива во Сирија претходните неколку дена повеќе од 2.400 луѓе побегнале во соседна Турција. Во почетокот на неделата во пограничното сириско место Јиср ал Шугур според податоците од Дамаск, биле убиени 120 војници и полицајци. Сирискиот режим за убиство ги обвинил екстремистите. Противниците на режимот од тој округ известиле дека војниците и полицајците убивале лица од власта, затоа што одбиле да извршат наредување.
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сирија започна голема воена акција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: