Нимиц: Прашањето за името може да биде решено следната година


11 копии

Прашањето за името може да биде решено следната година, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешните рагзовори во Брисел со преставниците на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, пренесува МИА. – По толку многу години, нема да се појави магично ново име. Решението ќе биде најдено со политичка волја и добра дипломатија, рече Нимиц. Според медијаторот, дефинитивно и во Грција и во Македонија е подобрена климата за решавање на прашањето за името. Нимиц не кажа дали на средбата излегол со нов предлог. Денешената рунда разговори за името во Брисел се одржа по пауза од три години
| | веќе видена | слични

Македонија и Грција се блиску до решение за долгогодишниот спор за името, при што „Нова Македонија“ се чини најверојатно во моментов, „но ако се обидуваат да преговараат дали, на пример, ЕУ може да им се обраќа на граѓаните на Македонија како на ‘Македонци’, разговорите ќе пропаднат“, пишува магазинот „Економист“. Во своето најново издание британскиот неделник објаснува „Зошто Македонија сè уште има второ име“, како што е и насловот на написот, кој го пренесуваме во целост: „По речиси четврт век Македонија, најјужниот дел од одамна исчезнатата Југославија, е наречена ПЈРМ од Обединети нации, ЕУ и многу други организации. Ова се однесува на Поранешна Југословенска Република Македонија. Тоа е дел од бизарен проблем што преовладува во односите на Македонија со нејзиниот сосед Грција од нејзината независност во 1991 година. Минатата седмица преговорите посредувани од ОН, кои би можеле да ѝ помогнат на Македонија да добие покана за членство во НАТО и да почне преговори за пристапување во ЕУ (и двете во моментов ...
| | веќе видена | слични
2 копии

После 1991 година и распадот на Југославија, Македонија направи идеално решение, дури да се убедат – амортизираат грчките опсесии, пишува во фејсбук статус Павлос Воскопулос Филипов, член на пoлитичкиoт сeкрeтaриjат нa партијата на македонското национално малцинство во Грција “Виножито”. Конкретно народот и влста почитувајќи го грчкиот „страв“ или грчките резерви околу употребувањето на терминот „Македонија“ (има регион во северна Грција што го носи името…) реши-одлучи, името на оваа поранешна федеративна компонента „Социјалистичка Република Македонија“ во рамките на Југославија, да се вика како млада независна држава НЕ „Македонија“ туку „Република Македонија“. Власта и граѓаните одбрале идеален префикс „Република“ или „Republic of“ (на англиски-меѓународно) за да се диференцира и разликува од регионот во северна Грција. Уште подетално, нема ни 1cm2 земја во Грција што се вика „Република Македонија“. Затоа нема ни минимум причини за „конфузии“ со употребувањето на името на државата “Republic of ...
| | веќе видена | слични

Името е идентитетот! Идентитетот е името! Секоја промена на името на државата по автоматизам значи промена на името на народот. Македонија е уникатна држава во светот, каде што нејзината власт разговара за промена на името на државата! Не постои друг народ во светот, чијашто власт разговара за трајна промена на името на државата! Притоа, 137 држави во светот го признаваат името на државата Македонија! Тука и онаа народната, многу бабици детето килаво, но и од многу кумови детето безимено! За македонски кум се спомнува португалскиот дипломат Пињеиро, кој прв го нотира името „Нова Македонија“. Имено, предлогот „Нова Македонија“ датира уште од 1992 година и беше содржан во т.н. „Пакет Пињеиро“, според презимето на министерот за надворешни работи на тогашниот претседавач со Европска унија, Португалија. Тој предлог Грција го одби. Денес, според некои сознанија или шпекулации, тоа „ново“ име повторно „воскреснува“. Имено, „Нова Македонија“ е името што владините претставници на Република Македонија го предложиле, ...
| | веќе видена | слични

Еден од ретките македонски активисти за човекови и малцински права во Грција, Павлос Воскопулос, односно Павле Филипов се огласи по повод најавените преговори за промена на нашето име, со одлична поента. После 1991 година и распадот на Југославија, Македонија направи идеално решение, дури да се убедат – амортизираат грчките опсесии, пишува во фејсбук статус Павлос Воскопулос Филипов , македонски активист за човекови права во Грција. Конкретно народот и влста почитувајќи го грчкиот „страв“ или грчките резерви околу употребувањето на терминот „Македонија“ (има регион во северна Грција што го носи името…) реши-одлучи, името на оваа поранешна федеративна компонента „Социјалистичка Република Македонија“ во рамките на Југославија, да се вика како млада независна држава НЕ „Македонија“ туку „Република Македонија“. Власта и граѓаните одбрале идеален префикс „Република“ или „Republic of“ (на англиски-меѓународно) за да се диференцира и разликува од регионот во северна Грција. Уште подетално, нема ни 1cm2 земја во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Името „Нова Македонија“ минатата недела исплива како можна солуција за деценискиот спор меѓу Македонија и Грција. Но предлогот не е дело на преговарачот Нимиц, ниту на Скопје или Атина, туку на експерти од двете држави, пишува Дојче веле . Во грчката јавност деновиве на големо се шпекулираше со можното ново име кое би произлегло од преговорите во спорот за името меѓу Македонија и Грција. Едно од најчесто споменуваните, кое беше пренесено и во македонската јавност, беше „Нова Македонија“. Иако медијаторот Метју Нимиц и пред и по состанокот со преговарачите Адамантиос Василакис и Васко Наумовски во Брисел, рече дека не дал нови предлози, јавноста и медиумите – гладни за информации во речиси херметички затворените преговори – побрзаа да му дадат големо значење на овој предлог. Во тој контекст, грчкиот весник Катимерини викендов информира дека Нимиц нема да излегува со нов предлог за името во овој период, но кога тоа ќе го стори, предлогот веројатно ќе се држи до рамката: сложено име со географска одредница. ...
| | веќе видена | слични

Медијаторот Метју Нимиц е убеден дека ќе се постигне договор за спорот со името, а како неформална временска рамка е јуни 2018 година кога е самитот на Европската Унија, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Медијаторот Метју Нимиц е убеден дека ќе се постигне договор за спорот со името, а како неформална временска рамка е јуни 2018 година кога е самитот на Европската Унија, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Иако нема конкретен предлог, на маса повторно се имињата со географска одредница, а Нимиц очекувал со отстапки како промена на името на скопскиот аеродром да се подобри климата во преговорите, пишува грчкиот весник. Симболичните гестови како промена на името на скопскиот аеродром, сега наречен Александар Велики, се очекува да ја подобрат климата во разговорите. Нимиц нема да предложи конкретно име во оваа фаза. Кога ќе го стори тоа, најверојатно ќе биде сложено име со географска одредница. Неговиот последен предлог, "Република Северна Македонија" е се уште ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Договорот за решавање на спорoт за името меѓу Атина и Скопје би можел да се случи до средината на наредната година. Самитите на ЕУ во јуни и на НАТО во почетокот на јули се неформалната рамка за надминување на долгогодишниот ќор-сокак, објавува денеска „Екатимерини“ во текстот „Нимиц оптимист, но пречките демнат“. Во Обединетите нации, пренесува МИА, со оптимизам се гледа на обновените разговори меѓу двете земји. И самиот Нимиц охрабрен од последните случувања во процесот изрази оптимизам дека проблемот конечно може да се реши. Сепак, се очекува тој да работи внимателно. Нимиц во оваа фаза нема да предложи конкретен предлог. Кога ќе реши да го направи тоа, најверојатно ќе предложи сложено име со географска одредница. Неговиот последен предлог „Република Северна Македонија“ е се уште на маса, а тука се и претходните предлози „Република Горна Македонија“ и „Република Вардарска Македонија“, наведува „Екатимерини“. Најголем проблем може да биде употребата на новото име. Атина инсистира на име за севкупна ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за спорот за името ќе продолжат по новогодишните и божикните празници, а во меѓувреме не се очекуваат какви и да се случувања, изјави македонскиот министерот за надворешни работи Никола Димитров во понеделникот на заедничката прес-конференција со шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, откако претходно грчките медиуми објавија дека медијаторот за спорот за името, Метју Нимиц, сака да го подигне нивото на преговорите на министерско и премирсло ниво. „Договорена е следната средба да биде по празниците во јануари, така што не би требало да се очекува некакво посебно случување во периодот на празниците. Поставена е сцената, процесот е почнат, динамиката е воспоставена, меѓутоа нема ништо ново да се случи додека траат празниците“, одговори шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на новинарско прашање во врска со денешните написи во грчките весници. Како што претходно во понеделникот објави весникот Катимерини, медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, е охрабрен од последниот ...
| | веќе видена | слични

Разговорите за прашањето за името ќе продолжат во периодот по празниците, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Грчкиот весник „Катимерини“ во текст со наслов „Нимиц оптимист, но пречките демнат“, пишува дека договорот за решавање на спорoт за името меѓу Атина и Скопје би можел да се случи до средината на наредната година. Самитите на ЕУ во јуни и на НАТО во почетокот на јули се неформалната рамка за надминување на долгогодишниот ќор-сокак. Најголем проблем може да биде употребата на новото име. Атина инсистира на име за севкупна употреба. Скопје, пак, сака договореното име да се користи само во билатералните односи. Сепак, како што се нагласува, меѓународните фактори сфаќаат дека сложеното име што треба да биде договорено ќе се користи за меѓународна употреба. Вашингтон и другите клучни меѓународни фактори кажаа дека ќе прифатат какво било име што ќе го договорат двете страни. Македонија Има видео?:
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 270 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Зоран Заев очекува Договорот од Преспа до крајот на неделава да биде ратификуван во грчкиот Парламент, а до средината на февруари да биде ...
сите 288 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 375 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 90 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша очигледно не може да спие поради скандалот кој и се случи со Огњен Врањеш, откако во јавноста испливаа фотографии, пораки и информации дека зад ...
сите 230 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, по интервенција на ...
сите 160 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц: Прашањето за името може да биде решено следната година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: