Нимиц: Прашањето за името може да биде решено следната година


11 копии

Македонија и Грција се блиску до решение за долгогодишниот спор за името, при што „Нова Македонија“ се чини најверојатно во моментов, „но ако се обидуваат да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

После 1991 година и распадот на Југославија, Македонија направи идеално решение, дури да се убедат – амортизираат грчките опсесии, пишува во фејсбук статус ...
| | веќе видена | слични

Името е идентитетот! Идентитетот е името! Секоја промена на името на државата по автоматизам значи промена на името на народот. Македонија е уникатна држава ...
| | веќе видена | слични

Еден од ретките македонски активисти за човекови и малцински права во Грција, Павлос Воскопулос, односно Павле Филипов се огласи по повод најавените преговори ...
| | веќе видена | слични
2 копии
14 копии

Преговорите за спорот за името ќе продолжат по новогодишните и божикните празници, а во меѓувреме не се очекуваат какви и да се случувања, изјави македонскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц: Прашањето за името може да биде решено следната година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: