„Алкалоид“ во првото тримесечје со раст на консолидираните продажби и нето добивка, инвестиции и 30 нови вработувања

8 копии

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – март 2017 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех, соопштија од компанијата. Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – март, продажбите достигнуваат 1.781.320.547 денари, што е за 11 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Добивката пред финансиски трошоци, даноци и амортизација (ЕБИТДА), која изнесува 342.090.242 денари, бележи зголемување од околу 12 отсто, единечната нето добивка изнесува 203.498.490 денари и е зголемена за 9 отсто. Во периодот јануари – март, вкупните консолидирани продажби достигнуваат 2.332.909.055 денари, што е за 10 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Консолидираните продажби остварени на домашен пазар се зголемени за 11 отсто, додека вкупниот консолидиран извоз на компанијата е зголемен за 9 отсто. Од вкупните консолидирани продажби, 38 отсто се остварени на домашен пазар, додека 62 отсто се ...
| | веќе видена | слични

Економскиот раст во еврозоната останува стабилен. Бруто домашниот производ (БДП) во монетарната унија расте со 0,5% во првиот квартал во однос на претходниот, покажува првото читање на податоците на Евростат . Толку беше зголемувањето и во последниот квартал на 2016-та година. Податоците ги исполнуваат очекувањата на економистите анкетирани од „Bloomberg“. На годишна основа порастот е 1,7%, што претставува забавување во однос на 1,8% раст во истиот квартал од минатата година. Во целата Европска унија (ЕУ), растот на БДП-то се забавува од 0,6% на крајот на минатата година до 0,4% во првиот квартал на оваа година. На годишна основа, растот останува стабилен на ниво од 1,9%. Еврозоната ја задржува инертноста во почетокот на 2017-та година, што го поддржува аргументот дека Европската централна банка (ЕЦБ) треба да ги разјасни своите планови за евентуално завршување на ерата на управувачката политика, коментира „Bloomberg“. Самиот Марио Драги, претседателот на ЕЦБ, ја одредува обновата што трае веќе 4 години, ...
| | веќе видена | слични

Торонто останува град со најсилен раст на кириите на луксузни имот во светот, покажуваат податоците на консултантската компанија „Најт Франк“. На крајот на декември 2016 година кириите на првокласни домови во Торонто се зголемени 8 отсто на годишна основа. Во споредба со третото тримесечје, сепак е забележан пад од 0,2 отсто. На второ место се искачи Kејптаун со 6,3 отсто годишен раст и 2,9 отсто за кварталот. Следува кинескиот град Гуангжу со зголемување на кириите од соодветно 3,9 отсто и 2 отсто. Топ-10 се дополнува од Цирих, Тел Авив, Њујорк, Пекинг, Токио, Шангај и Тајпеј. Истовремено, Најроби, до неодамна лидер на листата, сега забележа најсилен пад на кириите на луксузни имот во крајот на 2016 година, 6 отсто на годишна основа. Во Лондон е забележано годишно намалување од 5,1 отсто и 1,6 отсто за кварталот, со што британската престолнина е на второ место по најсилен пад на кириите на луксузни имот во светот. Третата позиција е за Хонг Kонг со соодветно 5,1 отсто и 0,2 отсто намалување за годината и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Банките во еврозоната во март одобриле најмногу кредити за домаќинствата од кризата во 2009 година. Кредитирањето на компаниите, исто така, пораснало за поголема стапка од очекуваното, покажаа објавените податоци на Европската централна банка(ЕЦБ). Кредитирањето на домаќинствата во 19 члениот блок пораснало во март 2,4 отсто, во однос на растот од 2,3 отсто од февруари. Станува збор за најголема стапка на кредитирање од 2009 година, што е доказ дека политиката на ЕЦБ на „евтини пари" постепено пронаоѓа пад до домаќинствата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ситуацијата на пазарот на труд во Австрија во април полека закрепнува и невработеноста паднала 2,6 отсто, соопшти Министерството за труд на оваа држава. Кон крајот на април во Сервисот за вработување биле пријавени 413,68 илјади невработени, што е за 2,6 отсто во однос на истиот месец лани. Националната стапка на невработеност падна 8,6 отсто. Според Еуростат, стапката на невработеност во Австрија изнесува 5,9 отсто, што е далеку под просекот на ЕУ, што е на осум отсто.
| | веќе видена | слични

Конзервативната партијана британската премиерка Тереза Меј е во водство со 11-проценни поени во однос на опозициската Лабуристичка партија, покажа истражувањето на агенцијата ORB спроведено за весникот The Sunday Telegraph, коешто покажува намалување на разликата меѓу двата главни ривала на парламентарните избори во јуни, во споредба со други анкети. Поддршката за конзервативците изнесувала 42 отсто, а за лабуристите 31 проценти. Станува збор за втора анкета објавена во ист ден коешто покажува дека лабуристите би освоиле најмалку 30 отсто од гласовите, додека многу од претходните истражувања на јавното мнение покажуваа дека поддршката за лабуристите е закочена на околу 25 отсто. Наспроти тоа, конзервативците во претходните анкети добиваа меѓу 45 и 50 отсто од поддршката. Анкетата на ORB на Либералните демократи им дава 10 отсто поддршка, додека на антиевропската Партија за независност на Обединетото Кралство (UKIP) има 8 отсто поддршка. Засега не се познати подеталните податоци за оваа анкета, во прв ред за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бројот на работниците во индустријата во март годинава во однос на март лани бележи раст од 0,1 проценти, а во првиот квартал за 0,3 проценти, објави Државниот завод за статистика. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење камен во март 2017 година, во однос на март 2016 година, бележи пораст од 0,7 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 0,1 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 0,6 отсто. Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во март 2017 година, во однос на март 2016 година, бележи пораст кај Енергија за 0,7 отсто, Интермедијарни производи, освен енергија за 1,2 отсто, Капитални производи за 7,8 отсто и Tрајни производи за широка потрошувачка за 4,4 отсто, додека опаѓање бележи кај Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2,6 отсто.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фото: Pixabay Индустриското производство во март оваа година, во однос на истиот период лани, е намалено за 0,9%, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во март 2017 година, во однос на март 2016 година, бележи опаѓање од 4,1%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 0,7%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 0,3%. Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство во следните оддели: Производство на прехранбени производи, Производство на облека, Производство на метали, Производство на електрична опрема, Производство на машини и уреди, неспомнати на друго место и Производство на моторни возила, приколки и полуприколки. Според главните индустриски групи, производството во март 2017 година, во однос на март 2016 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 3,9% и Трајни ...
| | веќе видена | слични

Изненадувачки обновата на француската економија го забавува растот пред очекувања со нетрпение на вториот круг на претседателските избори во земјата. Бруто домашниот производ (БДП) се зголемува за периодот од почетокот на јануари до крајот на март за 0,3 отсто на квартална основа, покажуваат податоците на статистичкиот институт „Insee“. Пазарите очекуваа раст од 0,4 отсто. На крајот на 2016-та година економијата на земјата се забрзува со ревидираните 0,5 отсто (досегашните податоци беа за 0,4%). Инвестициите на корпорациите придонесоа овојпат за најсилниот раст, додека потрошувачката во втората по големина економија во еврозоната се зголеми само за 0,1 отсто. На годишна основа, растот на БДП-то достигна 0,8 отсто, што е побавно проширување од растот од 1,2 проценти, забележан во четвртиот квартал на 2016-та година. source: tradingeconomics.com Влошувањето на потрошувачката се должи пред се на намалувањето на трошоците за енергија (со 3,8% по зголемувањето за 3,7% на крајот на минатата година), бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Во јануари, февруари и март производството отиде во минус за 1,3, 2,6 и за 0,9 отсто Погодено од политичката криза, која не покажува знаци на решавање во блиска иднина, индустриското се' уште не дава знаци на заживување. Напротив, продолжуваат негативните резултати. Како резултат на падот од три месеци едноподруго, првиот квартал од годинава, поточно, во периодот јануари-март годинава, во однос на истиот период лани, индустриското забележа намалување од 1,5 проценти, објави вчера Државниот завод за статистика, ДЗС. Додека, само во март, во однос на истиот месец лани, имало намалување од 0,9 проценти. Гледано по сектори, индустриското во „рударство и вадење камен“ во март, во однос на март лани, забележало опаѓање од 4,1 процент, во секторот „преработувачка индустрија“ падот изнесувал 0,7 проценти, додека кај „снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација“ е евидентиран пораст од 0,3 проценти. Намалувањето кај „преработувачката индустрија“, според ДЗС, е резултат, пред се', на пониското ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Алкалоид“ во првото тримесечје со раст на консолидираните продажби и нето добивка, инвестиции и 30 нови вработувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: