Стружаните порачаа дека не сакаат веќе да ги труе депонијата


Доста ни е од загадувањето од дивата депонија, која повторно гори. Принудени сме на овој потег затоа што досега никој од надлежните органи не понуди конкретно решение, истакна Глигор Ќатоски претставник на граѓанската иницијатива „Доста“, на завчерашниот граѓански протест во Струга. Тие минатиот понеделник доставиле конкретни барања до новата влада и до локалната самоуправа итно да се спречи понатамошното труење на стружани. Од локалната самоуправа се бара веднаш да преземе акција за целосно гасење на струшката депонија, а Владата и ресорните министерства да закажат вонредна седница на која ќе се разговара за решавање на проблемот со депонијата во Струга. Протестниот марш на граѓаните, инаку, почна од струшкото „Пливалиште“, а заврши со кратка блокада на магистралниот пат за Ќафасан на кружниот тек на влезот од Струга. - Бараме веднаш да се преземе работна акција за целосно гасење на депонијата, внатре и надвор. До владата поднесовме барање итно да се свика вонредна владина седница за да се дискутира за ...
| | веќе видена | слични

Стружани буквално се гушат во неподнослива смрдеа од густиот чад кој се шири низ градот - депонијата оддалечена само еден километар од Струга, со години го труе туристичкиот центар Стружани буквално се гушат во неподнослива смрдеа од густиот чад кој се шири низ градот - депонијата оддалечена само еден километар од Струга, со години го труе туристичкиот центар. „Доста дишеме, јадеме ,живееме во чад и смрдеа - време е да им ставиме до знаење на надлежните за одговорноста која ја имаат како носители на јавни функции, порачаа стружани на денешиот протест. Ние не сме партиски обоени, сами собираме пари за печатење материјали, замоливме некој да ни испечати маици кои денес прв пат ги носиме. Целта ни е да покажеме дека ни е доста и дека не можеме да издржиме повеќе. „Страшна ситуација немам зборови, многу емотивно сум потресен.Опасностите се огромни ние не сме свесни, не сме медицински лица, не ја познаваме вистинската опасност од депонијава, од чадот меѓутоа секој ден ...
| | веќе видена | слични

Стружани се гушат во чад од пламенот кој се шири од дивата депонија. Од вчера повторно гори просторот на кој се исфрла сметот и е во непосредна близина на градот. Непристапниот терен ја отежнува работата на пожарникарите. Засега е непозната причината за пожарот. Револтот на граѓаните не стивнува, околу пладне излегоа на масовен протест. Бараат да се реши проблемот и да можат нормално да дишат. Вчера Струга ја посети и новиот министер за животна средина Садула Дураку. Но, не соопшти конкретни решенија за депонијата. Најави дека експертски тимови ќе ја испитуваат состојбата, а проблемот ќе се решава на Владина седница.
| | веќе видена | слични

Пратеникот Влатко Ѓорчев, зеде збор без одобрение на спикерот Талат Џафери со барање собранието да расправа по итна постапка за загадувањето на Струга од дивата депонија, а по обидот да биде отстранет од говорницата, некои пратеници од ВМРО-ДПМНЕ застаснаа во негова одбрана. Спикерот Џафери ја прекина седницата и најави пауза, јавува „Макфакс“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот од градот и околните населени места. Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураку вчера, за време на посетата на општина Струга, истакна дека со одлука на Владата, Министерството за животна средина има формирано работна група за разгледување на проблемот со депонијата, во чиј состав освен од Министерството за животна средина, членуваат и претставници на министерствата за здравство, за транспорт, од Дирекцијата за заштита и зпасување и од Дирекцијата за кризи. Дураку најави дека проблемот со депонијата во Струга ќе го решат со користење средста од ИПА фондовите. Зоран Шапуриќ, кој е член на работната група како првични краткорочни решенија ги посочи конкретни активности за гасење на пожарот на депонијата, со ангажман на расположивата градежна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција апелираше претседателот на Собранието Талат Џафери да не ја злоупотреба позицијата и да го гарантира правото на говор на секој пратеник.Пратеникот Зоран Илиоски, осврнувајќи се на денешната седница која кратко беше прекината откако Џафери побара од обезбедувањето да го отстрани од говорница пратеникот Владимир Ѓорчев, рече дека никој во Собранието нема право да му го одземе право на говор на ниту еден пратеник.Илиоски посочи дека побарале по итна постапка да се одржи седница на која што ќе се разгледува состојбата со загадувањето на депонијата во Струга, но оти претседателот на Парламентот се обидел да се изземе од одговорност, иако Деловникот за работа предвидува можност да се свика итна седница.- На ова барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ колегата Талат Џафери се обиде да се изземе од одговорност да постапи по нашето барање иако Деловникот за работа предвидува можност тој да свика итна седница и да побара информација од засегнатите институции во врска со овој ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните на Струга денеска повторно излегоа на протест со цел да го свртат вниманието на надлежните кон проблемот со дивата депонија во близина на градот, која синоќа повторно гореше. Утрово во градот повторно се чувствуваше непријатна миризба, се пожалија учесниците на протестот. Тие бараат итна санација на депонијата која тлее уште од велигденските празници, а чие гаснење е отежнато поради непристапниот терен. -Градов неподносливо смрди на запалено ѓубре. Вака е три месеци, зависи како дува ветерот така го носи чадот или кон градот или кон други наслени места, не можеме ни пенџере да отвориме. - рече Јованчо Угреновиќ. Стружани стравуваат дека проблемот со дивата депонија, освен на нивното здравје, негативно ќе се одрази и на претстојната туристичка сезона. Велат дека ќе продолжат со протестите, а доколку властите не преземат конкретни мерки, најавуваат нивна радикализација, но и граѓанска непослушност и неплаќање на сметките кон јавното комунално претпријатие. -Прво барање е гаснење на депонијата час ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски побара да се свика итна седница на која ќе се дебатира за депонијата во Струга, која што според него е запалена и претставува опасност по здравјето на жителите и на природната средина. „Граѓаните на Струга бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот. Најавија и блокади на неколку правци доколку ситуацијата набрзо не се реши. Но засега не се знае кога и дали ќе се затвори депонијата, ниту дали ќе биде преместена“, рече Димовски. Тој од собраниската говорница повика да се отвори итна седница и рече дека оваа ситуација со Струга треба да биде прв момент во кој Собранието треба, може и мора да се натфрли. „Струшката депонија е долгогодишен проблем кој ниту еден од градоначалниците не го реши. Ниту новиот министер без ресор Рамиз Mерко, кој долги години беше струшки градоначалник, ниту пак коалициониот партнер на СДСМ Зијадин Села не го решија проблемот со депонијата. Дополнително, и во мандатот на Mерко, и во оној на Села, министер за екологија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стружани веќе два месеци се гушат од непријатната миризба и густиот чад кој се шири од депонијата која постојано гори. Граѓаните се револтирани и бараат брзо решение на оваа состојба. Тие излегоа на протести, бидејки решение за илегалната депонија сеуште нема, најавија и блокади на неколку правци. Бидејки заслужуваат да дишат чист воздух, стружани бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот. Но засега не се знае кога и дали ќе се затвори депонијата, ниту дали ќе биде преместена. Струшката депонија е долгогодишен проблем кој ниту еден од градоначалниците не го реши. Ниту новиот министер без ресор Рамиз Mерко, кој долги години беше струшки градоначалник, ниту пак коалициониот партнер на СДСМ Зијадин Села не го решија проблемот со депонијата. Дополнително, и во мандатот на Mерко, и во оној на Села, министер за екологија беше човек од редовите на ДУИ. За решение во најбрз можен рок пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денеска од Собраниската говорница повика да се отвори итна седница ...
| | веќе видена | слични

Денес пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ побараа по итна постапка да се одржи седница на која што ќе се разгледува алармантната состојба во Струга со запалената и загадувањето од депонијата која што со денови ги труе стружани. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Зоран Илиоски. Сметаме дека, како одговорни пратеници мораме и имаме должност да реагираме и да работиме оваа ситуација во Струга да се надмине. Загадувањето од депонијата во Струга е проблем со кој што се соочени и Македонците, и Албанците, и Турците и Власите и сите останати граѓани кои што живеат во овој град и токму затоа апелираме наместо мнозинството да се обидува да му дава политичка конотација на проблемот, да седнеме сите заедно без меѓусебни обвинувања да го решиме овој голем проблем за стружани и струшко. Собранието е должно да побара информации од владините институции за тоа што се случува во Струга и да достават информации што е превземено во Струга за да се санира овој проблем ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стружаните порачаа дека не сакаат веќе да ги труе депонијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: