Екологистите мобилизирани, бараат мораториум – ресорниот министер допрва најавува инспекција на терен


Итно донесување на мораториумот за градба и обновата на колкеторскиот систем се приоритетите за Власта но и решенија за спас на Охрид велат екологистите ден ...
| | веќе видена | слични

Подрачјето се соочува со неповратни трансформации на целокупната врска меѓу историскиот град, археолошките остатоци, природниот амбиент и Охридското Езеро, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Забелешките што се наведени во извештајот на УНЕСКО, кој треба да биде разгледан на 43. сесија на Комитетот за културно наследство, што ќе се одржи наредниот ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението велат дека состојбата е детектирана уште во мониторинг мисијата на УНЕСКО во април 2017 година. -Општина Охрид, во текот на изминатите две ...
| | веќе видена | слични

УНЕСКО вчера објави дека ќе препорача Охрид да се најде на Листата на загрозено светско наследство, откако повеќегодините укажувања, препораки и предупредувања ...
| | веќе видена | слични

Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации (УНЕСКО) во последниот нацрт-извештај пред одржувањето на 43-тата сесија на Комитетот за ...
| | веќе видена | слични

Во Министерството за екологија се оптимисти дека до крајот на јуни ќе успеат заедно со Владата и со ресорот Култура да ги завршат обврските по препораките на ...
| | веќе видена | слични
4 копии
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 187 | | | веќе видена

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 139 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 96 | | | веќе видена

Борис Џонсон го зацврсти своето водството во трката за нов лидер на конзервативната партија и премиер на Обединетото Кралство. Во вториот круг од гласањето ...
сите 99 | | | веќе видена

На средбата се разговараше за билатералните односи меѓу Северна Македонија и Италија, при што беше изразено задоволство од континуираниот успешен развој на ...
сите 153 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 49 | | | веќе видена

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Екологистите мобилизирани, бараат мораториум – ресорниот министер допрва најавува инспекција на терен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: