Казна од Општина Центар за изведувачот на улицата на Кеј


Градежниот инспектор на Општина Центар ја казни фирмата изведувач „Блерофикс“ ДОО Скопје, која работи на улицата на Кеј. Како што соопштија од општината овластениот општински градежен инспектор излегол на терен за да ја провери состојбата со нелегалното градилиште за изградба на улицата. Инспекторот констатирал дека градилиштето не ги исполнува предидените законски норми, не е заградено, не е обезбедено и нема видливо поставена табла на која стојат податоците за инвеститорот, изведувачот, надзорот и што се гради. Во времето кога инспекторот вршел надзор над градилиштето, вработените побегнале и не се вратиле.
| | веќе видена | слични
6 копии

Околу 300 ученици од седумте основни училишта од општина Центар учествуваа на традиционален европски хепенинг со кој денеска општинта и Делегацијата на Европската унија го одбележаа „Денот на Европа“ - 9 Мај.Низ песна, цртежи и изработка на постери децата ја изразија својата креативност на тема „Да ја заштитиме животната средина“, како дел од еко кампањата на ЕУ.Евроамбасадорот Самуел Жбогар изрази задоволство што Денот на Европа денеска го слават со младите, кои, рече, не се само наша иднина, туку и наша сегашност-носители на нашиот мир, солидарност и обединување.- Денот на Европа е наш заеднички празник. Среќен сум тука што го славиме со децата од училиштата од општина Центар. Да направиме сѐ за сите да станеме идни граѓани на ЕУ, а вашата енергија да ја донесете во нашата заедничка Европа, рече Жбогар.Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, посочи дека децата од Центар и од Македонија заслужуваат да бидат дел од европското семејство.- Нашите деца се прекрасни и умни. Проблемот е кај нас, ...
| | веќе видена | слични

Денеска повторно се гради улицата кај кејот на Вардар, која е спорна за општина Центар. На терен се и работници кои речиси целосно ја поплочија улицата. Од општина Центар засега немаат инфомации, но Деталниот урбанистички план не предвидува тука улица. Претходно, во вторникот, градежен инспектор ја стопираше градбата, бидејќи инвеститорите не го заградиле градилиштето и не поставиле инфомативна табла на видливо место.
| | веќе видена | слични
3 копии

Деца од три паралелки од четврто одделение од општинското основно училиште „11-ти Октомври“ денеска беа во посета на општина Центар. Тие, во рамките на наставната програма се запознаа со работата на општината, работата на градоначалникот, на советот и на општинската администрација. Прашањата кои ги упатија до градоначалникот на општина Центар беа околу неговото функционирање, колку години е избран и која е неговата надлежност. Учениците од четврто одделение се интересираа за тоа дали и на кој начин општина Центар соработува со другите општини и како се постапува и кој е надлежен доколку некоја улица граничи со улица од друга општина. Претходно, во посета на општина Центар беа учениците од трето и од четврто одделение од ООУ „Димитар Миладинов“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска општина Центар почнува со овогодишниот циклус од проектот „Цел Центар на точак“ преку кој ќе се субвенционираат средства за купување нови 1.111 велосипеди. „Со тоа се реализира поставената цел, според која за четири години вакви субвенции ќе добијат повеќе од 4.000 центарци, овозможувајќи им поздрав живот, поздрава животна средина и помал сообраќаен метеж“, рекоа од општина Центар. „Секој полнолетен жител на општина Центар што ќе купи велосипед од денеска потребно е да достави барање за субвенционирање за купен производ достапно во архивата на општина Центар, барака бр. 6 и за симнување на centar.gov.mk, копија од лична карта, копија од транскакциска сметка, фискална сметка со сметкопотврда или фактура за купен велосипед“, додаваат од општина Центар. Барањата со комплетна документација се доставуваат во архивата на општината. Правото на субвенција е еднократно.
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ОО СДСМ Центар, Саша Богдановиќ, денеска поднесе барање до Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, за запирање на градежните активности на шеталиштето на Кејот 13 Ноември. Причината за поднесување на истото е, како што се вели во дописот, избегнување на сите евентуални штетни последици коишто може да настанат, како за животната средина, така и за формално-правниот аспект од веќе започнатото спроведување на одлуките на подрачјето на Општина Центар, а донесени од страна на надлежните органи на Град Скопје, со дискутабилна законска основа. „Имено, на 20.03.2017 година Советот на Општина Центар-Скопје усвои Програма за утврдување на изглед на градби на територијата на Општина Центар од значење за општината. Врз основа на оваа Програма на шеталиштето Кеј 13ти Ноември покрај реката Вардар е планирано поставување на урбана опрема за заштита на постоечкото и така скромно зеленило во Центар, но и поставување на нова урбана опрема во функција на подобрување на квалитетот на животната ...
| | веќе видена | слични

Општина Центар од вчера почна со годинашниот циклус на проектот „Цел Центар на точак“ за субвенционирање на жителите за купен нов велосипед. Секој полнолетен жител што ќе купи велосипед потребно е да ги достави следниве документи: барање за субвенционирање, копија од лична карта, копија од трансакциска сметка, фискална сметка со сметкопотврда или фактура за купен велосипед. За сите дополнителни информации, граѓаните може да се обратат кај координаторот Емил Николовски на телефонските броеви: 3203-631 и 076-353-620. Годинава Општина Центар ќе субвенционира средства за купување нови 1.111 велосипеди. Со тоа се реализира поставената цел, според која за четири години вакви субвенции ќе добијат повеќе од 4.000 центарци. Од буџетот за оваа намена се одвоени 2.800.000 денари. Општината ќе субвенционира 30 проценти од цената за купување нов велосипед, но најмногу до 3.000 денари.
| | веќе видена | слични
9 копии

Општина Центар од вчера започна со овогодинешниот циклус од проектот "Цел Центар на Точак" Овој проект, кој се спроведува 4 година по ред, се покажа како успешен и наиде на одличен прием кај жителите на општината. Годинава, Центар ќе субвенционира средства за купување на нови 1.111 велосипеди. Со тоа се реализира поставената цел, според која за четири години вакви субвенции ќе добијат повеќе од 4.000 центарци, овозможувајќи им поздрав живот, поздрава животна средина и помал сообраќаен метеж. Од буџетот на општината за оваа намена се одвоени 2 милиони и 800 илјади денари. Општина Центар ќе субвенционира 30% од цената за купување нов велосипед, но најмногу до 3.000 денари. Секој полнолетен жител на општина Центар што ќе купи велосипед , потребно е да ги достави барање за субвенционирање за купен производ (достапно во архивата на општина Центар, барака бр. 6 и за симнување на centar.gov.mk), копија од лична карта, копија од транскакциска сметка, како и фискална сметка со сметко-потврда или фактура за купен ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Од денеска општина Центар започнува со овогодинешниот циклус од проектот „Цел Центар на Точак". Годинава, Центар ќе субвенционира средства за купување на нови 1.111 велосипеди - Со тоа се реализира поставената цел, според која за четири години вакви субвенции ќе добијат повеќе од 4.000 центарци, овозможувајќи им поздрав живот, поздрава животна средина и помал сообраќаен метеж, велат од општина Центар. Од буџетот на општината за оваа намена се одвоени 2 милиони и 800 илјади денари. Општина Центар ќе субвенционира 30 проценти од цената за купување нов велосипед, но најмногу до 3.000 денари. Секој полнолетен жител на општина Центар што ќе купи велосипед од денеска, потребно е да достави барање за субвенционирање за купен производ (достапно во архивата на општина Центар, барака бр. 6 и за симнување на centar.gov.mk), копија од лична карта, копија од транскакциска сметка, фискална сметка со сметко-потврда или фактура за купен велосипед, информираат од општина Центар. Барањата со комплетна документација се ...
| | веќе видена | слични

- Со тоа се реализира поставената цел, според која за четири години вакви субвенции ќе добијат повеќе од 4.000 центарци, овозможувајќи им поздрав живот, поздрава животна средина и помал сообраќаен метеж, велат од општина Центар. Од буџетот на општината за оваа намена се одвоени 2 милиони и 800 илјади  денари. Општина Центар ќе субвенционира 30 проценти од цената за купување нов велосипед, но најмногу до 3.000 денари. Секој полнолетен жител на општина Центар што ќе купи велосипед од денеска, потребно е да достави барање за субвенционирање за купен производ (достапно во архивата на општина Центар, барака бр. 6 и за симнување на centar.gov.mk), копија од лична карта, копија од транскакциска сметка, фискална сметка со сметко-потврда или фактура за купен велосипед, информираат од општина Центар. Барањата со комплетна документација се доставуваат во архивата на општината. Правото на субвенција е еднократно. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 128 | | | веќе видена

Музичарот Мирсад Кериќ кој управуваше со автомобилот во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ вчера им подлегна на повредите откако претходно беше на апарати по ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

На средбата, двајцата соговорници го изразија задоволството за ратификацијата на Протоколот за НАТО во Бугарскиот парламент. Нагласена  е одличната соработка ...
сите 127 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Казна од Општина Центар за изведувачот на улицата на Кеј

Од:
До кого (е-маил):
Порака: