Бахреин без Ф1 трка

2 копии

Поради актуелната политичка ситуација и немирите во Бахреин, принцот Салман бин Хамад Ал Калифа соопшти дека е донесена одлука за откажување на стартот на новата сезона во формула 1 бидејќи луѓето во земјата имаат посериозни проблеми отколку да се занимаваат со организација на трката. "Во овој момент имаме многу поголема работа околу средувањето на политичката состојба и затоа решивме да ја откажеме организацијата на трката. Верувам дека луѓето од формула 1 нема да ни забележат и дека ќе дозволат Големата Награда на Бахреин да се помести во некој друг термин", изјави Ал Калифа. Набргу потоа следуваше и реакцијата на првиот човек на формула 1, Берни Еклстон. "Жално е што Бахреин мораше да се повлече, верувам дека луѓето во Бахреин ќе го надминат проблемот и дека наскоро ќе се вратиме во оваа земја и возачите да настапат на патеката", изјави Еклстон. Само неколку часа пред изјавата на принцот Ал Клифа, шефовите на тимовите се договорија да се откажат последните тестови пред стартот на сезоната и ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Формула 1 изјави дека нема да бара од организаторот на ГН на Бахреин да плати за трката која е откажана по немирите во таа земја. “ Цената која обично организаторите ја плаќаат за една трка од календарот на Формула овој пат нема да ја бараме од Бахреин. Нема да им наплатиме за трка која нема да се одржи. Тоа дали тие се осигурани за вакво нешто, не знам, но ние нема да им наплатиме. Не е организаторот виновен, овдека се работи за виша сила и нешто што никој не можеше да го предвиди “ - изјави Берни Еклстоун за Daily Telegraph . Ваквата одлука на Еклстоун, кој не е познат по својата дарежливост, значи дека менаџментот на Формула 1 ќе се соочи со загуба од десетици милиони долари доколку трката не биде презакажана за нов термин во текот на годината. “ Никој не добива од ова што се случува. Сакам да му бидам лојален на кралот на Бахреин, затоа што тој дава се од себе да ја нормализира состојбата во својата земја. Нему не му се сега потребни луѓе како мене да му забиваат нож во грб “ - додаде ...
| | веќе видена | слични

Формула 1 шефот Берни Еклстоун зборуваше за одложување на првата трка од новата Ф1 сезона, Бахреин ГП, место за целосно откажување, но враќањето на трката на календарот 2011 нема да биде лесна задача. Покрај политичката ситуација во Манама, која не може да ја контролира 80-годишниот Еклстоун, распоредот на трките не дава многу надеж и простор за маневар. Сезоната требаше да биде рекордна со 20 трки на календарот, но и со 19 распоредот изгледа пополнет. Постои пауза од три недели во август, кога се затвораат и фабриките на тимовите, но оваа пауза се гледа како витална за уморните членови на тимот и шанса да се ужива во европското лето. Температурите во Бахреин, кои и во март се високи, во август се неиздржливи. Ако Индија не биде подготвена за дебито на календарот на 30 октомври, тоа е нова шанса, но сите пораки од Делхи се дека тие ќе бидат 100% подготвени и дека патеката веќе е завршена. Патеката во Бахреин Пореална шанса е презакажување при крајот на годината, можеби како двојна трка со Абу Даби на ...
| | веќе видена | слични

Трката во малото кралство во Персиски Залив е откажана од безбедносни причини, а сезоната ќе почне во Австралија на 27 март. И покрај сите напори да се спаси трката за Големата награда на Бахреин, со која на 13 март требаше да се означи почетокот на новата сезона во Формула 1, таа е откажана од безбедносни причини. Протестите и немирите кои резултираа со седум мртви и неколку стотици повредени се причината за оваа непопуларна одлука, која официјално ја донесе престолонаследникот на Бахреин, принцот Салман бин Хамад ал-Калифа, кој воедно е и заменик-врховен командант на вооружените сили на земјата. - Официјално соопштуваме дека Кралството Бахреин го откажува организирањето на годинашната гранпри-трка во Формула 1, со цел сите сили во земјата да се фокусираат во процесот на национален дијалог - се вели во соопштението на организаторите на трката. Влошената политичко-безбедносна состојба навести вакво сценарио уште пред десетина дена, но Ф1 супремото Берни Еклстон правеше напори за да се избегне ...
| | веќе видена | слични

Организаторите на трката за големата награда на Бахреин во Формула 1, која требаше да се вози на 13 март, одлучија да ја откажат трката поради политичката ситуација и безредијата во земјата Со тоа новатасезона ќе почне на 27 март со трката во Мелбурн (Австралија). Засега нее поставен нов датум за одржување на трката во Бахреин. Ако не се најдерешение, наместо предвидените 20, сезонава во Формула 1 ќе се возат 19трки, како и во 2010 година.
| | веќе видена | слични

Годинашното првенство ќе почне две недели подоцна со трката за ГН на Австралија во Мелбурн (27 март). Ова значи дека годинава љубителите на големите брзини наместо 20 ќе гледаат 19 трки Стартот на сезоната во Формула 1, што беше закажан за 13 март со Големата награда на Бахреин е одложен поради демонстрациите против владата на улиците на главниот град Манама. Принцот на оваа мала заливска држава, шеикот Салман бин Хамад ал Калифа, истакна дека државата мора да се сконцентрира на решавањето на моментниот проблем кој е во национален интерес и дека подобро за сите е ГН на Бахреин да се одржи во друг термин. - Кралството Бахреин се повлекува од организација на трката во Формула 1 која требаше да се одржи од 11-13 март со цел земјата во потполност да се фокусира на решавање на националниот проблемот, изјави принцот Калифа. По откажување на трката во Бахреин сезонава ќе започне две недели подоцна со трката за ГН на Австралија во Мелбурн (27 март). Ова значи дека годинава љубителите на големите брзини наместо 20 ...
| | веќе видена | слични

Откако ГН на Бахреин беше одложена за подоцнежен термин оваа сезона, главното прашање кое се поставува по одлуката на принцот е кога ќе се одржи ГН на кралството? Ако се земе фактот дека оваа сезона календарот е поголем и позгуснат од било кога, тогаш Берни и FIA несомнено е дека ќе имаат тешка задача да ја вметнат „заостанатата“ трка. Запрашан за BBC кога би можела да се одржи ГН на Бахреин, Берни Еклстоун одговори: „Сеуште не знаеме. Бараме простор некако да ја вметнеме.“ Првиот можен термин е во Август, за време на летната пауза која ја имаат тимовите и возачите. Но Август е пеколен месец на тој дел од светот, каде што температурите се над 38 целзјусови степени. Вториот термин, а воедно и реален кога би можела одложената трка во Бахреин да се вметне во календарот е помеѓу трката во Јас Марината и Интерлагос. Трката во ОАЕ е закажана на 13-ти Ноември, додека финалето на сезоната ќе се одржи на 27-ми Ноември. Доколку падне ваква одлука, тогаш трката во Сао Паоло ќе биде одложена за една недела подоцна, со ...
| | веќе видена | слични

Поради безбедносни причини принцот на Бахреин, Салман бин Хамад вчера донесе конечна одлука за одложување на трката за Големата награда на оваа земја која требаше да биде прва во новата сезона во Формула 1. Со оваа одлука се согласи и првиот човек на најбрзиот спорт во светот Берни Екслтон кој за ББС изјави дека е разочаран. „Разочаран сум поради одложената трка, но имајќи ја предвид состојбата во овој дел од светот, ова е најдоброто нешто што можеше да се случи“, изјави Еклстон за ББС.
| | веќе видена | слични

Дали првата трка од новата сезона во Формула 1 ќе се одржи во Бахреин на 13 март или не, според Марк Вебер, во моментов е безначајно прашање во светло на безредијата во земјата. Одржувањето на трката е доведено во прашање по зовривањето на политичката ситуација во островското кралство, која резултира со шест мртви и стотици повредени минатата недела. Берни Еклстоун се очекува денеска да објави дали ќе има Ф1-трка во Бахреин, оставајќи му на шеикот Салман бин Хамад ал Калифа да реши „дали е безбедно или не за нас да бидеме таму“. Вебер вели дека одржувањето на трката е минорно прашање во однос на тоа што се случува во Бахреин. „Пред се', навистина, навистина ми е жал тоа што го слушам за за тоа што се случува таму“, изјави возачот на Ред бул за „Аутоспорт“. „Нам отсекогаш ни било привлечно да го посетиме тој дел од светот, без разлика дали станува збор за Дубаи, за Абу Даби или за Бахреин, па оттаму шокираноста и тагата кога ги гледам вестите. Но, како и секогаш, вие навистина не ја знаете целата слика ако не ...
| | веќе видена | слични

Одлука Организаторот на трката за Големата награда на Бахреин во Формула 1 го откажа гран-прито со кое на 13 март требаше да биде отворена новата сезона по една недела антивладини протести во кои загинаа седуммина, а стотици беа повредени. Наспроти надежта на власта за можно презакажување на најголемиот спротски настан во земјата, последното претсезонско тестирање предвидено за 3 март на патеката "Шахир" е целосно откажано. Наместо таму, 12. тимови меѓу 8 и 11 март ќе се вратат на патеката во Барселона, каде што завчера ја заокружија претпоследната тренинг-сесија. Одлуката за одложување на трката подразбира дека ГН на Австралија на 27 март ќе биде прв настан во календарот со планирани рекордни 20 гран-прија. "'Меѓународна патека Бахреин' (БИЦ) објавува дека Кралството Бахреин се повлекува од организирањето на годинашната Ф1-трка со цел земјата да се фокусира на својот процес на национален дијалог", се вели во соопштението на организаторот. Од таму додаваат дека престолонаследникот Салман бин Хамад ал ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Коe ...
сите 739 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 169 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 354 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 182 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 182 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бахреин без Ф1 трка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: