Спорт - Хамилтон: Заврши борбата за шампионската титула!

Возачот на Мекларен, Луис Хамилтон, призна дека ја загубил битката за шампионската круна иако сезоната во Формула 1 е на крајот од првата половина, извозени се осум од вкупните 19 трки. Повод за таквата изјава на шампионот од 2009 година беше триумфот на Себастијан Фетел на неделната трка за ГН на Европа во Валенсија. На актуелниот првак ова му беше шеста победа од досегашните осум трки. Единствени што забележале победи во сезонава во која доминира Фетел се токму двајцата возачи на Мекларен. Хамилтон го победи Фетел на трката во Кина, а Џенсон Батон славеше на трката за ГН на Канада во Монтреал. Но, последниот настап во Валенсија, на кој Фетел одново беше супериорен, а Хамилтон и Батон завршија на четвртото и на шестото место, дефинитивно ги оддалечи од борбата за титулата. - Сакам да ги завршам трките до крај. Себастијан отиде многу далеку и тешко дека некој сега може да го сопре или да биде подобар од Ред Бул. Реално, Фетел освои многу, победи на шест од првите осум трки и треба да не заврши ниедна од ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Формула 1 верува дека тој спорт влегува во нова ера во која Себастијан Фетел ќе доминира повеќе и од Михаел Шумахер. На најголемиот дел од Формула 1 фановите, со исклучок на тие на Себастијан Фетел и Ред Бул, веројатно нема да им се допадне евентуална доминација на младиот Германец како таа на Шумахер во периодот од 2000. до 2004. година. Сепак, Еклстоун верува дека ерата на возачот на Ред Бул ќе биде многу поинтересна со оглед на тоа дека за ривали ги има Фернандо Алонсо, Луис Хамилтон, Џенсон Батон, Нико Розберг и Марк Вебер. Од друга страна, Шумахер се бореше единствено со Мика Хакинен, а според многумина неговата доминација беше резултат на немањето друг голем ривал или пак конкурентен противнички тим. „ Себастијан е во слична позиција во каква што беше Михаел. Тој во моментов е во најдобра форма и затоа доминира. Затоа сите Ф1 фанови ја чекаат секоја следна трка да видат кој може да го победи Фетел. Периодот кој е пред Себастијан ќе биде многу потежок од оној кој пред себе го имаше ...
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел инсистира дека да го има Луис Хамилтон како клупски колега нема да му претставува проблем и дека не е "фатен" во митот на Ферари. И покрај тоа што Марк Вебер и Ред Бул неколку пати изјавуваа дека сакаат да го продолжат договорот и следната сезона, иднината на Австралиецот како тимски колега на Германецот е тема на многу шпекулации, а Луис Хамилтон неколку пати беше поврзуван со трансфер во тимот. Хамилтон и Фернандо Алонсо имаа катастрофална сезона заедно во Мекларен, но Фетел вели дека идентитетот на неговиот колега воопшто не е важен, без разлика дали се работи за Вебер, Хамилтон или некој друг. "На крајот не трошам многу мисли на тоа кој е мојот колега. Сакам да бидам најдобар, така што треба да ги победам сите, во ист или во различен болид. Никогаш не би побарал тимот да ми донесе колега кој ми се допаѓа, но очекувам две работи од било кого - искреност и почит", изјави Фетел за официјалниот формула 1 веб-сајт. Додека Хамилтон се поврзува со Ред Бул, Фетел не е имун на шпекулациите, ...
| | веќе видена | слични

Лошите настапи на претходните три трки се зад грбот на Хамилтон и неговата следна цел е победа на домашно тло пред своите фанови. Се разбира, истата желба ја има и Батон, кој е во „потера“ по својот прв подиум на Силверстоун во кариерата. По очајно лошите трки во Монако и Канада, Хамилтон успеа да стигне до четвртата позиција во Валенсија, но притоа потенцираше дека неговиот тим има многу работа пред себе. Шампионот од 2008 година, кога и победи на домашната трка, најпрвин се отпиша од шампионската трка, но потоа се предомисли , додавајќи дека битката за титулата сеуште не е завршена. Како и да е, неговите мисли се целосно насочени кон трката на Силверстоун, за која е „загреан“ за нова победа, откако прв пат триумфираше во 2008 година. „Сите негативни чувства ги направив позитивни. Јас сум реалист пред се и знам дека ќе биде многу тешко, но никогаш не велам никогаш,“ - објасни возачот на McLaren. „Возбуден сум поради домашната трка и целиот тим очајно ја посакува 1-2 победата, која ќе биде добра за ...
| | веќе видена | слични

Иако многмина ја споредуваат доминацијата на Фетел со онаа на Шумахер, особено во 2004 година по основ на здодевноста, Берни Еклстоун не мисли така. Според многумина, доминацијата на Фетел оваа сезона ќе одврати многу фанови од следење на Ф1, слично како петгодишната доминација на Шумахер во почетокот на минатата декада. Но така не мисли и „Господинот Е“. Според Ф1 гуруто, најбрзиот октански циркус не е здодевен оваа сезона, бидејќи фановите на секоја трка не знаат кој ќе биде протагонистот кој ќе му се спротистави на досега речиси непобедливиот Фетел. „Фетел е во многу слична ситуација како и Шумахер,“ - изјави Еклстоун. „Тој е најдобриот во моментов, но јас не мислам дека Ф1 е здодевна оваа сезона. Според мене, фановите пред секоја трка не знаат кој ќе биде оној кој ќе му се спротистави на Фетел и тоа ја прави Ф1 интересна и оваа сезона.“ „Доминацијата на Фетел е многу поимпресивна од онаа на Шумахер, бидејќи Фетел за противници има неколку светски шампиони. Не гледам зошто Red Bull и Себастијан не би ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот Ф1 возач Џони Херберт смета дека Марк Вебер не успева да го совлада својот колега од Ред Бул Рејсинг, Себастијан Фетел и дека тоа влијае лошо на шампионатот. Многумина сметаат дека трката за титулата во 2011 веќе е завршена, откако актуелниот шампион Фетел направи разлика од 77 поени со шест победи во осумте трки оваа година. Вебер, иако е втор во генерален пласман заедно со Џенсон Батон со 109 поени, не успеа да го предизвика својот помлад колега за разлика од 2010 година, кога Австралиецот беше многу блиску до Фетел до крајот на сезоната. Херберт во својата последна колумна вели дека тоа е "неуспех за сезоната". "Ова не е првпат еден тим да има предност пред другите, но навистина е проблем кога само еден од двајцата возачи во тој тим победува и постојано е подобар од колегата. Тоа се случува оваа година и Фетел цело време е пред Вебер. Тоа наштетува на шампионатот и затоа нема предизвик", пишува Херберт. Британецот смета дека главната причина за неуспехот на австралискиот ветеран е неговиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимскиот шеф на „биковите“, Кристијан Хорнер, посакува добрата форма на Марк Вебер да продолжи и на наредните трки, откако Австралијанецот успеа да стигне до третата позиција на трката во Валенсија. Во генералниот поредок, Марк Вебер се наоѓа на втората позиција зад Себастијан Фетел, иако сеуште нема ниту една победа. За разлика од него, неговиот тимски колега забележа шест победи на осумте трки досега и е на најдобар пат да ја одбрани ланската титула. Според Хорнер, трката во Валенсија била најдобрата на Вебер оваа сезона и се надева дека во ист стил ќе продолжи и на Силверстоун и наредните трки кои следуваат. „Ова беше најдобрата трка на Марк сезонава со такви пневматици. Во Валенсија тој беше најблиску до Фетел оваа сезона. Возеше одлично цел викенд и заслужено стигна до третата позиција.“ - изјави Хорнер. „Се надевам дека моментумот ќе биде задржан и така ќе продолжи на наредните трки.“ „Не е тајна дека на меките пневматици има поголеми проблеми отколку Себастијан, но мислам дека сега подобро ги разбира. ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон го промени своето мислење откако по завршувањето на ГН на Европа заедно со поранешниот тимски колега Фернандо Алонсо му ја поклонија титулата на Себастијан Фетел. Хамилтон изјави: „Битката за титулата е завршена уште во овој момент.“ Но, Хамилтон подоцна се демантираше самиот себеси на својот твитер профил. „Порака до сите мои фанови, игнорирајте го напишаното во медиумите денес. Јас и мојот тим не се откажуваме од битката, и нема никогаш да се откажеме.“ - напиша Хамилтон. Ваквите изјави не ги изненадија медиумите на Островот. Sunday Express пренесе дека промената на мислењето кај Хамилтон најверојатно доаѓа по иницијатива од неговиот тим, додека Daily Telegraph објави дека на Хамилтон му бил потребен добар сон за да ја разбистри својата глава. За разлика од британците, францускиот L'Еquipe смета дека првичното мислење на Хамилтон било исправно, додавајќи дека „Фетел е осамен во битката за шампионската титула.“ Превземено од: pitstop.com.mk!
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон преку ноќ го смени својот став околу шансите некој да го загрози Себастијан Фетел во борбата за шампионската титула во Формула 1. По шестата победа на Фетел во осмата трка оваа сезона, големата награда на Европа во Валенсија, делува дека се’ е решено и дека прашањето на шампионот е познато. Возачот на Ред Бул има 186 бодови, односно 77 повеќе од Џенсон Батон и Марк Вебер. Хамилтон пак, има освоено 97 бодови до сега. Така, тој по трката во Валенсија изјави: „ Кога се зборува за првенството, мислам дека шампионот е речиси познат ”. Сепак, само еден ден покасно тој целосно го смени својот став. „ Им порачувам на сите наши навивачи - игнорирајте го она што го читате во денешните весници. Мојот тим никогаш нема да се откаже. Јас никогаш нема да се откажам ” - напиша Британецот на својот Твитер профил. Следната трка се вози за Големата награда на Велика Британија на патеката Силверстоун, каде Хамилтон се надева дека на домашен терен ќе успее да ја намали разликата со Фетел. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 162 | | | веќе видена

За време на викендот, вакциналните пунктови ќе работат од 7.30 до 13 часот. Од понеделник пунктовите ќе продолжат да работат во две смени од 7.30 до 19 часот. ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Хамилтон: Заврши борбата за шампионската титула!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: