ЕК незадоволна поради руското ембарго на увозот на зеленчук

Европската комисија изрази големо незадоволство бидејќи Русија и покрај ветувањето дека ќе го укине, го задржа ембаргото на увоз на европскиот зеленчук, поради ширењето на новиот вид на ешерихија коли, рече портпаролката на ЕК, Пија Ахренкилде, пренесе AFP Портпаролката Пиа Ахренкилде , додаде дека таа мерка е неоправдана и дека „мора веднаш да биде укината“ а како што кажа, изворот на зараза е јасно идентификуван и отстранет од пазарот, а тоа потврдува дека ембаргото е неоправдано. Русија на 2.јуни воведе ембарго на увоз на европскиот зеленчук поради ширење на епидемијата на новиот тип на ешерихија коли што предизвика силно противење во Брисел. ЕУ секоја година извезува 1,1 милион тони зеленчук во Русија во вредност од 600 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Со повикување на бојкот на референдумот на 30 септември ја бојкотираме и македонската државност и иднината на нашите деца, изјави заменик генерален секретар ...
сите 109 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 119 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 204 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕК незадоволна поради руското ембарго на увозот на зеленчук

Од:
До кого (е-маил):
Порака: