Заев утре кај Могерини: Шефицата на дипломатијата на ЕУ ги собира балканските лидери


Премиерот Зоран Заев заедно со премиерите од земјите од Западен Балкан утревечер во Брисел ќе присуствува на неформален состанок на покана на високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини. На третиот неформален состанок на премиерите со Могерини ќе стане збор за актуелните настани во регионот и за перспективите за 2018 година, кога на европските партнери во регионот ќе им биде понудена единствена можност да напредуваат на патот на интеграција во Унијата. – Европската унија е посветена на засилување на ангажманот кон земјите од регионот со цел да обезбеди шесте држави од Западен Балкан да ги преземат потребните чекори за нивното напредување кон Унијата да стане неповратно, се наведува во соопштението од ЕУ. Овој неформален состанок претставува продолжување на разговорите на високата претставничка Могерини со балканските лидери од мај годинава, кога таа, исто така, ги собра на неформална работна вечера. Се очекува за време на работната вечера во понеделник да стане збор за стратегијата, која Европската ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија и натаму ги исполнува условите за визна либерализација, но за тоа ќе треба да ги исполнува реформите за спречување на организираниот криминал и корупцијата, како и борбата со нерегуларната миграција. Ова е дел од заклучокот на еврокомесарот за миграција Аврамопулос, за земјите од Западен Балкан и за Украниа, Молдавија и Грузија. Аврамопулос побара и дополнителни напори за одржување на јавниот ред и безбедноста- пишува во соопштението на Европската комисија. Извор:МРТ
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија и натаму ги исполнуваат условите за визна либерализација, но потребни се акции во одредени специфични области за зачувување на нивната одржлива имплементација, покажува извештајот на Европската комисија за спроведувањето на обврските од визната либерализација за земјите од Западен Балкан и Источното партнерство. Еврокомесарот за миграција, внатрешни работи и државјанство Димитирс Аврамополос, оцени дека тие се целосно посветени на заштита на визната либерализација за граѓаните на земјите од Западен Балкан и Источното партнерство. - Обезбедувањето на оваа либерализација доаѓа со обврски, како за граѓаните така и за властите. Ние ги признаваме напорите на земјите за обезбедување на остварениот напредок и дека реформите даваат конкретни резултати, но сепак е потребно натамошна работа. Очекуваме сите држави да ги интензивираат напорите за справување со нерегуланата миграција и спречување на организираниот криминал и корупцијата, изјави Аврамополос. ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за миграција, внатрешни работи и државјанство Димитирс Аврамополос, оцени дека тие се целосно посветени на заштита на визната либерализација за граѓаните на земјите од Западен Балкан и Источното партнерство. - Обезбедувањето на оваа либерализација доаѓа со обврски, како за граѓаните така и за властите. Ние ги признаваме напорите на земјите за обезбедување на остварениот напредок и дека реформите даваат конкретни резултати, но сепак е потребно натамошна работа. Очекуваме сите држави да ги интензивираат напорите за справување со нерегуланата миграција и спречување на организираниот криминал и корупцијата, изјави Аврамополос. Ова е прв извештај според новиот мониторинг систем за следење на овие осум држави, кои ги завршија преговорите за визна либерализација со ЕУ. Извештајот покажува дека сите осум држави покажуваат силна посветеност на исполнување на потребните обврски и преземаат важни напори за спроведување на потребните реформи и сега е императив овие реформи да бидат одржливи и државите не ...
| | веќе видена | слични

Ова е прв извештај според новиот мониторинг систем за следење на овие осум држави, кои ги завршија преговорите за визна либерализација со ЕУ. Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија и понатаму ги исполнуваат условите за визна либерализација, но потребни се акции во одредени специфични области за зачувување на нивната одржлива имплементација, покажува извештајот на Европската комисија за спроведувањето на обврските од визната либерализација за земјите од Западен Балкан и Источното партнерство. Еврокомесарот за миграција, внатрешни работи и државјанство Димитирс Аврамополос, оцени дека тие се целосно посветени на заштита на визната либерализација за граѓаните на земјите од Западен Балкан и Источното партнерство. - Обезбедувањето на оваа либерализација доаѓа со обврски, како за граѓаните така и за властите. Ние ги признаваме напорите на земјите за обезбедување на остварениот напредок и дека реформите даваат конкретни резултати, но сепак е потребно натамошна работа. Очекуваме сите држави да ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Американското министерство за одбрана во текот на следната година ќе соработува со Стејт департментот за да изведат подетална оценка за соработката на сите земји од Западен Балкан со САД и Руската Федерација. Врз основа на проценката за соработката во секторот одбрана, ќе биде изготевен извештај, кој ќе биде доставен до релевантните комисии на американското законодавно тело. Според федералниот закон, кој стапи на сила минатата недела, извештајот ќе содржи детални информации за воената соработка на Босна и Херцеговина, Србија, Косово и Македонија со Русија. „Извештајот мора да содржи проценка на безбедносната соработка на сите земји од Западен Балкан со Русија и тоа листи на оружје, одбранбени системи и воена технологија во вредност од милион долари или повеќе кои ги добила или купила било која од земјите на Западен Балкан од 2012 година наваму. Во извештајот ќе биде вкучен и опис на учеството на вооружените сили во обуки и вежби со Русија во истиот период, како и опис на договори за соработка кои земјите од ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија денеска соопшти за континуирано спроведување на показателите за елиминацијата на визниот режим од страна на земјите од Западен Балкан (Албанија, Босна и Херцеговина, Република Македонија, Црна Гора и Србија) и земјите од Источното партнерство (Молдавија, Грузија и Украина) Извештајот покажува дека барањата се исполнуваат, но во некои области се потребни дејствија за да се задржи трајно исполнување. Еврокомесарот за миграцијата, внатрешни работи и државјанството Димитрис Аврамопулос изјави: „Цврсто сме решени да го сочуваме безвизниот режим за граѓаните на Западен Балкан и земјите од Источното партнерство и работиме заедно со нивните влади, за да се постигне оваа цел. Тоа е поврзано со одговорности за граѓаните и за властите. Иако ги признаваме напорите кои овие земји ги вложуваат за да биде постигнат напредок и реформите да продолжат да даваат резултати, неопходна е и дополнителна работа. Очекуваме сите држави да вложат повеќе напори за справување со илегалната миграција и особено за ...
| | веќе видена | слични

Европска комисија соопшти дека петте држави од Западен Балкан и трите од Источно партнерство и понатаму ги исполнуваат условите за задржување на безвизниот режим, но предупреди дека тие мораат да направат повеќе за да останат на белата листа. Комисијата оцени дека западнобалканските земји Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, како и екссоветските републики Украина, Молдавија и Грузија, направиле многу во борбата со илегалната миграција и успеале да го намалат бројот на барања за азил од нивните граѓани. Како проблематични се издвојуваат Албанија, од која доаѓаат најмногу неосновани барања за азил од државите со безвизен режим, потоа Молдавија, која треба да ги продолжи реформите во борбата со корупцијата и со перењето пари, како и Украина, која мора итно да ги спроведе антикорупциските мерки. Сите осум земји, пак, се повикуваат на преземање дополнителни чекори за сузбивање на организираниот криминал.
| | веќе видена | слични

Евроамбасадорот во Македонија, Самуел Жбогар изрази оптимизам за земјите од Западен Балкан. Според него во 2018 година работите може да се одвиваат во правец на интеграција во ЕУ. Од средбата на премиерите од Западен Балкан со високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини во Брисел, Жбогар го истакна подобрениот меѓусоседски однос. „2018 година може да биде со големо значење за регионот кога можат да се направат неповратни чекори од аспект на евро интеграциите. Од друга страна, посветеноста на премиерите од регионот во правец на подобрување на односите меѓу соседите и регионалната соработка, е нешто што е сè поважно за евро интеграцискиот процес“, рече Жбогар. Од канцеларијата на ЕУ во Брисел велат дека во 2018 година, ЕУ ќе понуди единствена можност за регионот, да се направат неповратни чекори за евро интеграциските процеси. Високата претставничка, Федерика Могерини ја истакнала потребата од забрзување на реформите од страна на сите партнери од Западен Балкан, со цел да ги исполнат очекувањата на своите ...
| | веќе видена | слични

Пред лидерите на земјите од Западен Балкан, високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, ја презентирала најважната новост- Стратегијата за проширување, соопшти владината прес- служба. На неформалната вечера на Могерини со шестмината премиери од Западен Балкан било констатирано дека 2017-та година е година на успех за регионот. Македонскиот премиер Зоран Заев истакнал дека земјата е посветена на реформите, но и на решавање на отворените прашања со соседите. Тој се надева дека Македонија ќе најде место во стратегијата за проширување која Европската унија ќе ја објави во февруари. „Јас сум убеден дека ако внимателно се однесуваме како општества, ако посветено работиме, кон исполнување на главните стратешки цели кон ЕУ и НАТО, Македонија и тоа како заслужува место во меѓународните организации од таков калибар, а секако тоа значи унапредување на сеопштиот квалитет на живот на граѓаните“, изјави премиерот Зоран Заев. Шестмината премиери констатирале ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 273 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 274 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац, кој почина во ...
сите 207 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев утре кај Могерини: Шефицата на дипломатијата на ЕУ ги собира балканските лидери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: