Лазаров е најдобар ракометар во мајските квалификации


Кире Лазаров е прогласен за најдобар играч во мајските квалификации за ЕП 2018. Ова признание македонскиот капитен го доби откако освои најмногу гласови од фановите во изборот организиран од страна на ЕХФ ЕУРО 2018. Признанието доаѓа по извонредниот настап на десниот бек на двомечот со Исланд, откако Лазаров постигна 11 гола во победата на домашен терен, а потоа беше стрелец и на осум погодоци при минималниот пораз во Рејкјавик. Македонецот е дел од идеалната постава во квалификациите за 3. и 4. коло, заедно со Омејер (Франција), Генсхајмер (Германија), Сагосен (Норвешка), Борозан (Црна Гора), Солер (Шпанија) и Буриќ (БиХ), а при гласањето за "играч на мајските квалификации" од овие седум ракометари најмногу гласови собра токму Лазаров, за ново признание на капитенот на нашиот национален тим.
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров е прогласен за најдобар играч во изборот на ЕХФ спроведен заедно со ракометните фанови. Нашиот капитен блескаше во двомечот против Исланд каде што на две средби даде 18 голови, а само по себе тоа знаеа да го препознаат и љубителите на овој спорт, кои му оддадоа убаво признание на Лазаров. Кире, очекувано се најде и во идеалниот тим во овој избор. Нашата репрезентација во овој двомеч оствари по една победа и пораз, но, и покрај тоа се наоѓа во добра позиција. Со четири бодови се наоѓаме на второто место и со евентуална победа на гости против Украина ќе обезбедиме настап на Европското првенство во Хрватска, идната година.
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е избран за најдобар играч во квалификациите за ЕП 2018 овој месец. Во двомечот со Исланд нашиот капитен постигна 11 гола во триумфот на домашен терен, а потоа запиша и осум погодоци при минималниот пораз на гости. Еве го и идеалниот тим на 3-то и 4-то коло во квалификациите за ЕП 2018: Голман – Тиери Омејер (Франција), Лево Крило – Уве Генсхајмер (Германија), Лев Бек – Вуко Борозан (Црна Гора), Среден Бек – Сандер Сагосен (Норвешка), Десен Бек – Кирил Лазаров (Македонија), Десно Крило – Феран Солер (Шпанија) и Пикер – Думулин Буриќ (Босна и Херцеговина).
| | веќе видена | слични
2 копии

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е избран во идеалниот тим на ЕХФ за изминатите две кола. Македонија одигра двомеч со Исланд во Скопје и Рејкјавик. Лазаров е прогласен за најдобар десен бек, а со 40 постигнати гола е убедливо прв на листата на стрелците во овој квалификациски циклус. Францускиот голман Тијери Омејер, Уве Генсхајмер од Германија, Црногорецот Вуко Борозан, младата суперѕвезда од Норвешка, Сандер Сагосен, шпанското десно крило Феран Соле Сала и босанскиот пивот Бенјамин Буриќ се останатите ракометари кои го сочинуваат идеалниот тим на мајските квалификациите. Во јуни во Скопје против Чешка и на гости во Украина, нашата селекција ќе се бори за потврда на континуитетот и пласман на Европското првенство во Хрватска во 2018 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 273 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 18 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 135 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 126 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лазаров е најдобар ракометар во мајските квалификации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: