Македонската ракометна репрезентација полека се комплетира


Машката ракометна репрезентација на Македонија полека почнува да се комплетира. На денешниот тренинг во СЦ „Јане Садански“ беа присутни 13 ракометари, кои ги започнаа подготовките за Европско првенство кое во јануари ќе се одржи во Хрватска. Комплетирањето на тимот се очекува во понеделник, за кога е закажана и првата прозивка на селекторот Раул Гонзалес. Откако пред неколку дена со тренинзи започнаа Столе Стоилов, Гоце Ојлески, Горан Крстевски и Мартин Поповски, од денеска ним им се приклучија и голманите Борко Ристовски, Мартин Томовски, Златко Даскаловски и Никола Митревски. На Гарсија Парондо асистентот на селекторот Гонзалес, на располагање му се ставија и интернационалците Гоце Георгиевски и Велко Маркоски, како и играчите на Металург, Филип Кузмановски, Мартин Велковски и Жарко Пешевски „Нашата група е многу тешка, а за неа се збори долго време и постојано се прават комбинации. Сите мислат дека најважна е средбата со Црна Гора, но јас мислам дека грешат, треба максимално да влеземе на секој натпревар. ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација во јануари ќе биде дел од големиот спектакл, кремот на ракометот, поточно од Европското првенство на кое домаќин е Хрватска. Додека течат подготовките за тој предизвик ЕХФ преку официјалната веб страница на ЕП ја најави Македонија, поточно направи анализа на екипата. „Црвено-жолтите“ за нив се состав кој е спој на младост и искуство, состав на кој лидер е гол-машината, а предводник генијалецот Раул Гонзалес. – Гонзалес покажа дека е генијалец кога е во прашње одбраната, неговото искуство сигурно ќе го зајакне македонскиот тим, особено кога е во прашање дисциплината и тактиката, –се вели во анализата. Да потсетиме Македонија е во групата Ц заедно со актулениот бранител на трофејот Германија, фаворитот од сенка на големите настани Словенија и селекцијата на Црна Гора.
| | веќе видена | слични

Кога ќе се спомене ракометната репрезентација на Македонија, главна асоцијација е Кирил Лазаров. И на Европското првенство во Хрватска во центарот на вниманието ќе биде капитенот на нашиот најдобар национален тим, противниците на секој начин ќе се обидат да ја сопрат „гол машината“. На официјалната страница на ЕП излезе анализа за македонската репрезентација. Спојот на искуство и младост, генијалецот за одбрана Раул Гонзалез и нашиот „бомбардер“ Лазаров се трите главни одлики на нашиот тим. Иако капитенот оваа сезона не играше премногу во Лигата на шампионите и зад него има скромна бројка на погодоци во дресот на Нант, сепак и натаму „гол машината“, како што го нарекува ЕХФ во својата најава е најголемата опасност. Заедно со Миркуловски, Прибак, Кузмановски и Талески, како и Георгиевски и Манасков, ќе бидат главната алка во нападот. Она што треба да очекуваме од Македонија е цврста одбрана, особено ако се земе во предвид дека селектор е Раул Гонзалез - генијалецот за дефанзива. Неговото искуство ќе биде ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Машката ракометна репрезентација за Нова година ќе има два слободни дена или кратка пауза во периодот на подготовки за претстојното Европско првенство во Хрватска 2018. Следниот собир селекторот Раул Гонзалез ќе го има на 2. јануари. На подготовките на македонската репрезентација се наоѓаат 21 играч, а според зборовите на селекторот така ќе се тренира и до последниот ден пред заминувањето за Загреб односно списокот на 16 играчи ќе биде познат на последните тренинзи. Македонија во вториот дел од подготовките ќе одигра и два контролни дуели со Саудиска Арабија и со Србија, двата во Белград. – Мислам дека два натпревара се доволни за добро да се подготвиме за првиот дуел со Словенија, кој е од голема важност. Добро се познаваме и долго време сме заедно и ќе можеме на тренинзите добро да се воиграме, изјави Филип Миркуловски. На Европското првенство во Хрватска, Македонија е во групта Ц и првиот дуел со Словенија ќе го игра на 13.јануари, додека со Црна Гора дуелот е на 15.јануари, а против европскиот првак ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација е склоп на младост и искуство, која ќе има што да каже и покаже на претстојното Европско Првенство што за десетина дена ќе стартува во Хрватска. Ова е главната порака во анализата објавена на официјалната веб-страница на ЕП 2018, во која се посочени главните одлики на нашиот национален тим. Еден од главните адути на Македонија сигурно е селекторот Раул Гонзалес, кој пред само шест месеци оствари историски успех со Вардар. „ Гонзалес покажа дека е генијалец да постави одбрана, а неговото искуство сигурно ќе ги засили Македонците, особено кога станува збор за дисциплината и за тактичката поставеност. Тој се фокусира на градење на тим за иднината, а претстојното ЕП 2018 е отскочна даска во тој процес “ – се вели во анализата. Во фазата на нападот повторно многу работи ќе зависат од Кире Лазаров. „Бомбардерот“ сезонава има помала минутажа на клупски план, што е причина досега да има постигнато скромни 25 гола во ЛШ, но јасно е дека кога станува збор за македонскиот национален тим, ...
| | веќе видена | слични

На подготовките на македонската репрезентација се наоѓаат 21 играч, а според зборовите на селекторот така ќе се тренира и до последниот ден пред заминувањето за Загреб односно списокот на 16 играчи ќе биде познат на последните тренинзи. Македонија во вториот дел од подготовките ќе одигра и два контролни дуели со Саудиска Арабија и со Србија, двата во Белград. - Мислам дека два натпревара се доволни за добро да се подготвиме за првиот дуел со Словенија, кој е од голема важност. Добро се познаваме и долго време сме заедно и ќе можеме на тренинзите добро да се воиграме, изјави Филип Миркуловски. На Европското првенство во Хрватска, Македонија е во групта Ц и првиот дуел со Словенија ќе го игра на 13.јануари, додека со Црна Гора дуелот е на 15.јануари, а против европскиот првак Германија нашите ракометари играат на 17.јануари.
| | веќе видена | слични

Македонската машка ракометна репрезентација го одработи последниот тренинг пред дводневната пауза во подготовките за настап на Европското првенство. Националниот тим во следниве два дена ќе паузира од напорните подготовки пред стартот на завршниот дел кога целосно ќе се фокусираат кон тактичкиот дел за мечевите на континенталниот шампионат. Во текот на оваа недела репрезентацијата се комплетираше и селекторот Раул Гонзалез на располагање ги има сите ракометари на кои смета за настап на Европското првенство. Репрезентацијата повторно се собира на втори следниот месец, а веќе на четврти се патува за Белград каде ќе одигра две контролни средби со селекциите на Саудиска Арабија и Србија. Пауза ракометарите ќе имаат и за божиќните празници и потоа следува последната фаза од подготовките пред заминувањето за Загреб. Македонија во првиот круг од Европскиот шампионат се соочува со Словенија, Црна Гора и Германија, а пласман во следната фаза обезбедуваат трите првопласирани репрезентации.
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација денеска се распушта. Раул Гонзалез и неговите избраници пред малку го одрабтија последниот тренинг во оваа година и следниот собир ќе го имаат на втори јануари. Според планот за работа, ракометарите во Скопје ќе останат до четврток кога заминуваат за Србија каде ќе одиграат два контролни натпревари против селекцијата на нашиот северен сосед и Саудиска Арабија. Ова ќе бидат единствените пријателски натпревари во рамките на подготовките за Европското првенство. „Задоволен сум од досега сработеното, сите го даваат својот максимум и покрај тоа што имаа малку време за одмор по завршувањето на обврските со своите клубови. Во моментов не размислуваме за противниците, сега треба да бидеме насочени кон тактикчка и физичка подготовка“, ни изјави Раул Гонзалез. На прашањето што треба да очекуваме на Европското првенство, тој ни даде едноставен одговор: „Може да ветиме дека ќе играме добар ракомет“, рече шпанскиот стратег. Македонија на првиот дуел на ЕП силите ќе ги одмери со Словенија, а ...
| | веќе видена | слични

Александар Царчев е задолжен за работата со голманите во македонската репрезентација. Она што заедно со Раул Гонзалес го спроведува и носи резултат во Вардар, овој пат треба да се преслика и во македонската репрезентација и да профункционира на претстојното ЕП во Хрватска. Во подготовките пред ЕП, во комбинација се четворица голмани –Борко Ристовски, Никола Митревски, Златко Даскаловски и најмладиот во четворката, Мартин Томовски. Царчев истакнува дека е задоволен од формата и ангажманот, иако кај секого има по нешто што треба да се корегира во овој подготвителен период до почетокот на ЕП. „Генерално имаме добар голмански „тим“. Никола Митревски е во извонредна форма, Златко Даскаловски е многу поподготвен отколку што беше пред квалификациите, Борко Ристовски е стандардно подготвен, но му треба уште малку за да влезе во вистински ритам. Со Мартин Томовски оди малку потешко, за жал тој беше болен, пропушти дел од тренинзите. Тој е млад и перспективен голман и штета е што не работи во континуитет. Физички е ...
| | веќе видена | слични

Македонската машка ракометна репрезентација продолжува со подготовките за претстојното Европско првенство (ЕП) во Хрватска во јануари. Црвено-жолтите се во комплетен состав, вклучувајќи ги и бундеслигашите Филип Миркуловски и Филип Талески, кои последни пристигнаа во Скопје.- Подготовките засега не се многу напорни, а работиме еднакво и одбрана и напад. Добро е што нема повредени играчи и што сме комплетни на тренинзите. Во репрезентацијата владее оптимистички дух и секој го дава својот максимум. Лично сум задоволен од моментната форма - вели Гоце Георгиевски, десното крило на романски Букурешт.Репрезентативците ќе тренираат и утре, потоа ќе следуваат два дена пауза за новогодишните празници, па селекцијата ќе замине во Белград, каде што на 4 и на 5 јануари треба да одигра два контролни дуела, со Саудиска Арабија и со Србија. Подготовките ќе завршат на 10 јануари во Скопје.- Тие два пријателски меча се сосема доволни за проверка на тактичките замисли и одредени корекции во нашата игра, бидејќи сите ние добро ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 208 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 280 | | | веќе видена

Во саботата наутро почина уште еден, 39-годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), подлегнувајќи им на повредите ...
сите 217 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател му одговори на премиерот, Зоран Заев кој денеска изјави дека таа е надвор од ...
сите 182 | | | веќе видена

Патниците на автобусот на „Дурмо Турс“, сведоците на тешката сообраќајка кај селото Ласкарци, во скопското обвинителство ќе раскажат што се случувало за време ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската ракометна репрезентација полека се комплетира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: