Егзекутори на косовската тајна служба убиле 450 луѓе

Поранешниот припадник на Разузнавачката служба на Косово, Назим Блаци признава дека бил член на тајна група егзекутори на службата, која имала тесна соработка со партијата на Хашим Тачи Назим Блаци тврди дека групата убила околу 450 луѓе за кои се верувало дека соработуваат со Белград или дека биле посочени како политички непријатели. „Само во првите шест месеци по војната околу 450 луѓе се убиени и тоа мора да биде предмет на истрага“, изјавил Блаци во интервју за AFP . Блаци кој формално не е обвинет за ниту едно дело, не открил колку убиства извршила неговата група, но признал убиство на еден поранешен висок функционер во разузнавачките служби, но и 17 други прекршоци, како претепување на луѓе и уцени. „Јас сум автор на едно од тие убиства“, додал Блаци, кој сега тесно соработува со обвинителите од Мисијата на Европската унија на Косово, која ги истражува неговите наводи. Интервјуто за AFP тој го дал во неговата куќа, која се наоѓа на 20 километри од Приштина, каде живее под 24-часовна заштита на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Егзекутори на косовската тајна служба убиле 450 луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: