Егзекуцијата на Фоли ги потресе регионалните медиуми

Воените дописници во регионот ја наведуваат влошената состојба на медиумите на Блискиот Исток по егзекуцијата на американскиот новинар Џејмс Фоли. Специјална миса во знак на сеќавање на новинарот Џејмс Фоли се одржа на 24-ти август. [AФП] Објавувањето на видео-снимката на обезглавувањето на киднапираниот американски новинар од страна на маскиран џихадист на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) го шокираше светот. Видео-снимката од 19-ти август на егзекуцијата на Џејмс Фоли во пустина, исто така, ја потресе Југоисточна Европа, со оглед на тоа што Турција дели долга и честопати порозна граница со Сирија и Ирак, каде што борците на ИСИЛ држат големи делови од територијата. За професионалните новинари со искуство во воените зони, егзекуцијата на Фоли и последователното објавување на истата на Јутјуб претставуваше застрашувачки развој на настаните за идното медиумско покривање на Блискиот Исток. Николас Вафиадис, еден од најистакнатите грчки воени дописници, рече дека секогаш несигурниот Блиски Исток сега се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 207 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 118 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 170 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Егзекуцијата на Фоли ги потресе регионалните медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: