Попоски изрази сочувство по повод нападите во Египет


4 копии

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи, Никола Попоски, упати писмо со сочувство до неговиот египетски колега, Самех Шукри, по повод нападите врз црквите во градовите Танта и во Александрија во Египет. – Искрено сочувство до семејствата на жртвите и до граѓаните на Египет. На повредените им пожелувам брзо закрепнување. Република Македонија најостро го осудува чинот на тероризам што претставува напад врз Египет, врз египетското единство, и воопшто врз универзалните вредности на човештвото. Даваме силна поддршка на Египет и на меѓународната заедница во борбата против сите форми на тероризам и екстремизам, стои во писмото од министерот Попоски, соопшти МНР. Според последните информации, најмалку 25 лица ги загубија животите, а 59 беа повредени во коптската црква во Танта, додека во нападот во Александрија, загинаа 11 лица.
| | веќе видена | слични

Египетските христијани Коптите ги одржуваат велигденските литургии во саботата наместо во неделата, а го одбележуваат најголемиот христијански празник само неколку дена по смртоносните напади врз оваа верска заедница. Христијанските верници во Египет во саботата минуваат низ строгите безбедносни контроли пред црквите, по двојниот самоубиствен бомбашки напад во кој на Цветници беа убиени 45 луѓе во двата главни града северно од престолнината Каиро. Египетската влада прогласи вонредна состојба во следните три месеца и ја ангажираше војската да ги заштити главните објекти по нападите врз црквите во Танта и во Александрија, за коишто одговорноста ја презема џихадистичката организација Исламска држава. Портпаролот на коптската црква, Булос Халим, изјави дека навистина безбедносните мерки се засилени во голема мерка. Додаде дека патријархот на египетските Копти – Теодориус (Тавадрос) Втори (со световно име Вагих Субхи Баки Сулејман), ја води Велигденската литургија во каирскиот соборен храм на свети Марко, а оти ...
| | веќе видена | слични

Коптската православна црква во средата објави дека црковните служби на Велигденските празници ќе бидат откажани, а во секој храм ќе биде отслужена само по една, пренесува AFP. Одлуката беше донесена на позадината на двата одделни напади на “Исламска држава”, при што минатата недела загинаа 45 христијани. “Со оглед на сегашните околности и нашата солидарност со семејствата на загинатите, ние ќе се ограничиме до свечената Велигденска литургија”, се вели во распространетата изјава.
| | веќе видена | слични

По терористичките напади минатата недела, Египет може да остане без организацијата на Мундобаскетот за играчи до 19 години. По нападите, неколку земји испратија писмо до ФИБА дека нема да ги испратат своите тимови на Светското првенство, ако не се промени локацијата. Според пишувањето на американскиот новинар, Адам Загори, Меѓународната кошаркарска федерација сериозно ја разгледува опцијата младинското СП што треба да се одржи од 1 до 9 јули, да се премести во друга земја.
| | веќе видена | слични
4 копии

Безбедносните сили на Египет убија седум борци на Исламската држава кои планирале нови напади, соопшти египетското министерство за внатрешни работи. Убиствата се случиле во градот Асиут, само еден ден откако Владата прогласи тримесечна вонредна состојба. Седумте милитанти се застрелани откако почнале да пукаат кон безбедносните сили, а на местото на престрелката била пронајдена муниција како и и пропаганден материјал на терористичката група Исламската држава.
| | веќе видена | слични
2 копии

Само во изминатите седум години, во Египет се изведени 33 поголеми напади на црквите кои што најчесто се на коптската христијанска заедница која што сочинува 10% од околу 90-те милиони жители на Египет. Четири месеци откако бомбаш самоубиец на Исламската држава уби 28 христијански верници во Каиро, оваа џихадистичка група ги нападна египетските Христијани повторно, овој пат со двоен бомбашки напад на две цркви. Метите на новите напади беа црквата Делта во градот Танта, како и уште една црква во градот Александрија - станува збор за најсмртоносниот напад на најбројната христијанска заедница на Блискиот исток досега. Кога се огласија од Исламската држава и ја превзедоа одговорноста за нападите, никој не остана изненаден. Веќе со месеци Исламската држава го забрзува „увозот“ на секташката тактика во „Ирак-стилот“ во Египет. На тој начин, џихадистите се надеваат дека ќе ја дестабилизираат најмногубројната по популација држава на Блискиот исток и ќе го прошират својот домет на јасно геноцидниот проект кој што го ...
| | веќе видена | слични

По терористичките напади кои се случија минатата недела во Египет, од страна на ФИБА се разгледува можноста да биде одземено Светското првенство до 19 години во кошарка,кое требаше да се одржи во оваа африканска држава. По самиот напад неколку земји учеснички пуштиле писмо до ФИБА дека нема да ги пратат своите репрезентации, доколку не се промени локацијата на одржување. Светското првенство треба да биде на програмата од 1 до 9 јули.
| | веќе видена | слични
3 копии

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси прогласи воведување вонредна состојба во период од три месеци по терористичките напади врз коптски цркви во неделата, во кои загинаа најмалку 44 лица Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси прогласи воведување вонредна состојба во период од три месеци по терористичките напади врз коптски цркви во неделата, во кои загинаа најмалку 44 лица. - Ќе бидат преземени серија чекори, на прво место воведување вонредна состојба за период од три месеци, изјави завчера Ал Сиси во своето телевизиско обраќање. Според египетскиот Устав, претседателот треба за период до една недела да побара одобрување од Парламентот. Законодавното тело сепак е под контрола на поддржувачите на Ал Сиси, кој раководи со земјата од 2013 година, кога го собори од власт исламистот Мохамед Морси. - Ви се обраќам не како на христијани и муслимани, туку како на Египќани, нагласи претседателот. - Терористите се обидуваат да го поткопаат нашето единство и потребно е да бидеме внимателни, за да ја ...
| | веќе видена | слични

Идентификувани се сторителите на двата напада од неделата во коптските цркви во Египет, пишува денеска порталот Egypt News и притоа наведува дека станува збор за прелиминарни податоци кои немаат засега официјална потврда од властите. Според порталот, бомбата во црквата во Александрија ја активирал 26-годишен Египќанец идентификуван како Абу Ишак ал–Масри, родум од градот Минија ал-Кам во провинцијата Шаркија, во северниот дел од Делтата на Нил. Оваа провинција се наоѓа недалеку од Александрија и практично граничи со провинцијата Гарбија, каде што во градот Танта се случи првата од двете експлозии. Младиот маж неколку месеци работел како сметководител во Кувајт, а од таму заминал во Турција, а потоа во 2013 година минал во Сирија. Како последно место каде што престојувал во извештајот се наведува Северен Синај, каде што постојат тренинг кампови за обука на терористите од екстремистичката организација Ансар Бејт ал-Макдис (Бранителите на Ерусалим), којашто откако го смени името во Вилает Синај, се смета за ...
| | веќе видена | слични

Иако во Египет е прогласена вонредна состојба по двата бомбашки напади врз верски објекти во кои загинаа најмалку 44 луѓе, папата Франциско ја најави неговата посета за три недели. Првиот напад се случи во црквата Свети Марко, каде се наоѓал коптскиот врховен верски лидер Тавадрос Втори, додека вториот во Танта, стотина километри од Каиро, среде прославата на Цветници во црквата Мар Гиргис. Одговорноста за двата напади ја презема Исламска држава. Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси во обраќање пред народот најави дека вонредната состојба ќе трае три месеци. Тој нареди излегување на војската на улиците како помош на полицијата во обезбедувањето на клучните точки. Ал Сиси пред 4 години ја предводеше војската во симнувањето од власт на тогашниот претседател Мохамед Морси, припадник на Муслиманското братство.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски изрази сочувство по повод нападите во Египет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: