Египетската полиција уби 12 туристи


2 копии

Полицијата во Египет, случајно, во престрелка во пустина уби 12 туристи и нивниот водич, додека 10 лица се повредени. Министерството за внатрешни работи соопшти дека до масакрот дошло „случајно“, откако за комбито во кој биле туристите помислиле дека е возилото на џихадисти, кое со голема брзина се движеле кон пустината. Подоцна била ликвидирана и џихадистичката група која била цел на египетската полиција, а која се сомничи за обезглавувањето на Хрватот Томислав Салопек и за вмешаност во атентатот врз главниот египетски обвинител Хишам Баракат, кој беше убиен на 29 јуни.
| | веќе видена | слични

Најмалку 12 цивили, меѓу кои и мексикански туристи, случајно биле убиени од страна на египетската полиција при напад врз конвој возила, за кои сметале дека им припаѓаат на џихадистите на Исламската држава Во инцидентот се ранети најмалку десет лица Инцидентот, во кој има и најмалку десет ранети туристи, се случил во египетската Западна Пустина, каде што египетските сили за безбедност биле во потера по џихадистички терористи. Египетската полиција соопшти дека до масакрот дошло „случајно“, откако за комбито во кој биле туристите помислиле дека е возилото на џихадисти, кое со голема брзина се движело кон пустината. Подоцна била ликвидирана и џихадистичката група што била цел на египетската полиција, а која се сомничи за обезглавувањето на Хрватот Томислав Салопек и за вмешаност во атентатот врз главниот египетски обвинител Хишам Баракат, кој беше убиен на 29 јуни. Преживеаните туристи соопштија дека патувале низ пустината во конвој од четири возила, кога биле нападнати, пренесува „Гардијан“. Во соопштението ...
| | веќе видена | слични

Безбедносните сили во Египет по грешка убија 12 лица, меѓу кои и мексикански туристи, во антитерористичка операција, соопшти Министерството за внатрешни работи. Туристите патувале во четири возила, кои влегле во забранета зона во областа Вахат на Западната Пустина, се наведува во соопштението на Министерството. Десет Мексиканци и Египќани, исто така, беа повредени и се згрижени во локална болница. Министерството соопшти дека формирало тим за да го испита инцидентот. Мексиканскиот претседател, Енрике Пен Нието го осуди инцидентот и рече дека „побарал детална истрага од страна на египетската влада“. Мексиканското Министерство за надворешни работи потврди дека најмалку двајца нејзини државјани биле убиени, и соопшти дека работи за да се потврди идентитетот на другите жртви. Во соопштението се вели дека амбасадорот на Мексико во Египет, Хорхе Алварез Фуентес ја посетил локалната болница и разговарал со петмина Мексиканци кои се во стабилна состојба. Во соопштението (на арапски јазик) од Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 12 лица се убиени, а десет повредени во пустината на северозападот на Египет, кога безбедносните сили по грешка отвориле оган на група туристи од Мексико, соопштуваат египетските власти. Мексиканското министерство за надворешни работи потврди дека инцидентот навистина се случил, и соопшти дека најмалку двајца од убиените се по потекло од Мексико. Здружените сили на војската и полицијата на Египет трагале по „терористички елементи“ во областа и отвориле оган на четири автомобили. Подоцна било откриено дека во нив се наоѓале туристи, наведено е во соопштението на египетското Министерство за внатрешни работи, пренесува српски Курир. Како што пишуваат, жртвите се Мексиканци и Египќани. Портпаролката на египетското Министерство за туризам Раша Азази рекла дека туристичката компанија која ја организирала посетата „немала дозвола и не ги известила властите“. Египет со години се бори против исламските екстремисти во северниот дел на Синај откога војската го симна од власт исламистичкиот претседател Мухамед ...
| | веќе видена | слични

Безбедносните сили во Египет при антитерористичка операција по грешка убиле 12 лица, вклучително и мексикански туристи, соопшти тамошното министерство за внатрешни работи. Туристите патувале во четири возила, кои влегле во забранета зона во областа Вахат во Западната пустина, пренесе Би-би-си. Најпрвин медиумите јавија дека египетските сили убиле терористи, но потоа веста беше коригирана. Десетмина Мексиканци и Египќани исто така се повредени и се хоспитализирани. Министерството истакна дека формирало тим за истражување на инцидентот. Претседателот на Мексико, Енрике Пелја Нието, го осуди инцидентот и истакна дека барал детаљна истрага од египетската влада. Мексиканското министерство за надворешни работи потврди дека се убиени најмалку двајца нивни државјани и соопшти дека работи на утврдување на идентитетот на другите жртви. Во соопштението се наведува дека мексиканскиот амбасадор во Египет, Хорхе Алварез Фуентес, ја посетил локалната болница и разговарал со петмина Мексиканци што биле во стабилна ...
| | веќе видена | слични

Во текот на антитерористичката акција во западниот дел на Египет, по грешка се убиени туристи кои биле во конвојот возила кон кој пукале египетските безбедносни сили, јавуваат британските медиуми. Убиени се дванаесетмина Мексиканци, а ранети се десет Мексиканци и Египќани, соопшти египетскиот министер за внатрешни работи. Војската била во потрага по терористи на тоа подрачје кога по грешка нападнале конвој од 4 возила во кои се превезувале туристите. Според египетското министерство туристите се нашле на место на кое не смееле да бидат. Ранетите туристи се сместени во болница. Мексиканскиот претседател на својот твитер профил го осудил нападот и побарал итна истрага.
| | веќе видена | слични

Египетското министерство за внатрешни работи во соопштението наведува дека полициско-воена единица која била во потера по припадници на Исламска држава по грешка го нападнала конвојот во кој се наоѓале туристите. Портпаролката на египетското МВР, Раша Азази изјавила дека туристичката компанија која ја организирала посетата немала дозвола и не ги известила властите. Нападот се случил во црната пустина Ел-Вахат ел-Бахарија, на 370 километри од Каиро, подрачје кое не го посетуваат странски туристи. Мексиканскиот претседател Енрике Пена Нијето го осудил инцидентот и побарал да биде спроведена детална истрага. Министерството за надворешни работи на Мексико потврдило дека државјани на Мексико се убиени и дека се работи на потврда на идентитетот на жртвите.
| | веќе видена | слични

Најмалку 12 лица загинаа, а 10 се повредени кога конвој што пренесувал мексикански туристи преку западната пустина во Египет по грешка бил нападнат од армијата. Војниците мислеле дека туристите се исламистички милитанти, кои всушност и ги бркале, соопшти Каиро. „Заедничка сила од полицијата и војската, додека вечерва бркала терористички елементи во областа на оазите на западната пустина, случајно нападнала четири возила што ѝ припаѓале на мексиканска туристичка група“, рече Министерството за внатрешни работи на Египет во денешната изјава. „Инцидентот резултираше со смрт на 12 Мексиканци и Египќани и повреди на 10 други, кои се пренесени во болница“.
| | веќе видена | слични

Египетските безбедносни сили убиле осуммина џихадисти поврзани со киднапирањето на Хрватот Томислав Салопек, кого го обезглави Исламска држава. Биле ликвидирани при едночасовна престрелка во пустинскиот региот Ел Вахат, југозападно од Каиро. Според истрагата, џихадистите биле вмешани и во атентатот врз главниот египетски обвинител Хишам Баракат. Инаку, безбедносните сили по грешка убија и 12 луѓе, мексикански туристи и Египќани. Групата со четири возила влегла во забранета зона во Западната пустина за време на антитерористичка операција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Египетската полиција уби 12 туристи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: