(ВИДЕО) Шекеринска без одговори на аргументите на Николоски


Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, и вицеперемиерката и министерката за одбрана, како и заменик претседател на СДСМ, Радмила Шекеринска, жестоко дебатираа во емисијата „360 степени“ на Алсат М телевизија, но впечатокот од овој дуел, како и од претходниот што го водеа на телевизијата 24 пратениците Антониот Милошоски од опозициската партија и Фросина Ременески од владејачките социјалдемократи, е дека власта нема аргументи да го одбрани договорот со Грција и да ги привлече граѓаните да гласаат за промена на уставното име, па прибегнуваат кон саботирање на аргументираните дебати. Николоски посочи дека прашањето за референдумот е надпартиско прашање, прашање кое е емотивно, посебно за етничките Македонци, затоа неговата партија зазела став секој граѓанин поединечно да одлучи како ќе постапи за референдумот. Шекеринска обвини дека ВМРО-ДПМНЕ нема став за референдумот. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна неколку спорни членови од Договорот и обвини дека СДСМ постојано избегнува да ...
| | веќе видена | слични

Александар Николоски како да не се помири со ТВ-дебатата од пред точно една недела со Радмила Шекеринска на ниво на потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за промената на уставните амандмани, чија нова содржина треба допрва да биде позната по референдумот доколку на 30 сепетмври биде успешен. Заменик-претседателот на ВМРО-ДПМНЕ сега тврди дека содржината веќе е напишана од Атина и е готова, додека виоцепремиерката Шекеринска денеска возврати дека се уште не се знае каква ќе биде промената. - Политичарите кои застануваат на патот на вољата на народот ги интересираат само лични интереси како амнестија. Во идниот период многу маски ќе паднат. Лага е дека Грција ни ги подготвила и ни ги доставила уставните измени. Со преспанскиот договор, за измени во Уставот обврските се наши, а не грчки. Уставните измени ќе следуваат откако граѓаните ќе го кажат своето мислење - изјави Шекеринска. ВМРО-ДПМНЕ и натаму бара од Владата да ги соопшти уставните измени. Николоски праша дали се точни информациите дека уставните измени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Факт е дека ерга омнес позиција прв пат е прифатена сега, никој претходно не сакал ниту да ја преговара. Тоа е меѓу другото затоа што владата беше поставена како што беше поставена да од едната страна влезе преговарачки тим од 60 меѓународни експерти ангажирани да работата на прашањето, кај нас да влезе само тим на министерството за надворешни работи па после тоа да министерот за надворешни се обиде да најде и наоѓа еден кој што ќе помага, 60 на еден не можат да добијат битка, вели Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во денешното негово гостување во емисијата Отворено на 1ТВ коментирајќи ги преговарачките позиции за договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција. Николоски смета дека доколку со чесна работа и посветен, поправање на состојбите дома и градење на вистинско пријателство надвор од границите на државата, може да се издејствува подобар резултат без промена на Уставот со цел промена на уставното име на Република Македонија. -Факт е дека со чесна работа, посветеност, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во своето гостување во Отвореното студио на ТВ 1, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски истакна дека само мал дел од етничките Македонци го прифаќаат Договорот од Преспа. Николоски вели дека огромно мнозинство на Македонците е против договорот од кои дел се за гласање против, а дел нема да излезат воопшто на референдумот. Според него едноставни се причините зошто има граѓани кои нема да излезат на референдумот. Првата причина, како што рече, е дека граѓаните се сомневаат во регуларноста на процесот, а втората причина е стравот од надгласување на етничките Македонци кои директно и најмногу ги засега овој Договор кој го одредува нивниот идентитет, јазик и име. – Генерално од она што се движиме помеѓу населението најголем дел се против договорот. Има еден дел кои се за. Од овие кои што се против најголем дел се етнички Македонци, затоа што Македонците тоа најмногу го чувствуваат при срце. И сега тука има два дела, има еден дел кој ќе излезе и ќе гласа против и втор дел кој што нема да излезе. И ...
| | веќе видена | слични

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар Николоски и додава дека тие го поздравуваат Договорот со Грција без да навлегуваат во неговата суштина, додека ВМРО-ДПМНЕ мора да навлезе, бидејќи со тој договор треба да живееме понатаму. -Ставот е дека се работи за едно надпартиско, национално прашање и оставаме на граѓаните самите да одлучат што ќе прават на 30-ти. Секако, опција е да излезат да гласаат „за“, „против“ или да не излезат на гласање. Оставаме граѓаните да донесат одлука. Знам дека на одредени политичари им е чудно, но како демократска, десничарска партија, внесуваме новини и сакаме да го промениме овој однос каде што почитичарите цело време му кажуваа на народот што и како да прави. Мислиме дека за најбитното прашање во државата народот треба нас да ни каже што да правиме, со тоа што ќе го каже на 30-ти септември да им даде насока на политичарите каде треба да оди овој процес, вели ...
| | веќе видена | слични

Учество на референдум или апстиненција – додека во ВМРО-ДПМНЕ се кршат копјата околу оваа дилема дел од членството јавно повикува на гласање, наспроти можноста за тивок бојкот за која се залагаат одредени кругови од партијата. Ќе гласам против на референдумот, бидејќи сметам дека договорот со Грција е половичен и со него нема никаква гаранција дека Грција ќе го испочитува до крај и нема да стави блокада на интеграцијата на земјава во ЕУ и НАТО - вели заменик генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Богојески. „Бојкотот не е решение. На тој начин се бојкотира македонската државност и иднината на нашите деца. Ги копираме СДСМ дека некои прашања не заслужуваат одговор. Јас мислам напротив, ова прашање баш заслужува одговор од граѓаните на Македонија.“ - вели Богојевски. Ако сакате решение на спорот со името, морате да поминете преку компромис – порачаа и левичарите и десничарите од Европскиот парламент. Според нив Македонија е страната која повеќе добива со позитивниот исход од референдумот. „Грците конечно ...
| | веќе видена | слични

Што е влогот на референдумот и што добива, а што губи Македонија со Договорот од Преспа беа двете најважни прашања на кои дискутираа претставници на европските десничарски и левичарски партии како и претставници на Владата, на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и претставници на невладиниот сектор на панел-дискусијата „Што е влогот на референдумот?“ што се одржа денеска во Скопје. Влогот на референдумот е македонската државност Мора да знаеме дека ова е историски процес со кој Македонија ја заокружува својата државност која е условена со решавање на спорот со името уште од 1991 година иако мојата опција е „против“ овој Договор затоа што тој не е одржлив и нема да го затвори проблемот со Грција, изјави заменик генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески. Според него ако референдумот не успее тогаш Македонија ќе продолжи да води преговори врз основа на Договорот од Преспа кој, како што рече тој, иако штетен ќе биде основа за се’ што понатаму ќе се случува во земјата. „Преговорите на оваа Влада не беа да се ...
| | веќе видена | слични

Со повикување на бојкот на референдумот на 30 септември ја бојкотираме и македонската државност и иднината на нашите деца, изјави заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески, објави македонската редакција на Дојче Веле „ Преку бојкотот ја бојкотираме македонската државност и иднината на нашите деца. Кампањата ‘Бојкотирам’ се темели врз лажни вести кои ги продуцираат „центри кои не се на линија на заштита на интересите на Македонија, кои се обидуваат да го спречат проширувањето на НАТО на Балканот“, рече заменик генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески, на дебатата организирана од реформската фракција на ВМРО-ДПМНЕ. Богојески ќе гласа против на референдумот, затоа што го смета дека Договорот од Преспа за спорот за името со Грција е лош за македонските национални интереси. Тој ги отфрли и тезите на дел од неговите сопартијци дека владата на премиерот Зоран Заев ќе паднела ако не успее референдумот. „Убеден сум дека владата на Заев не само што нема да падне ако не успее референдумот, ...
| | веќе видена | слични

 Повикувајќи ги граѓаните да ја искористат можноста и да гласаат на престојниот референдум. Според него најважно е што со Договор со Грција се зачувува македонскиот идентитет и јазик. Дека граѓаните треба да излезат на 30-ти септември од панел дискусијата „Што е влогот на референдумот“ порача и еден од најгласните реформатори  и заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Богојески. Вели оти на референдумот ќе гласа против, оти според него Договор со Грција нема да го затвори македонско –грчкиот спор. Повик до граѓаните да излезат и да галсаат на 30-ти септември од упатија и претседателот на комитетот за надворешни работи во Бундестагот, Норберт Ротген и поранешниот претседател на Алијансата на прогресивни социјалисти и демократи во ЕП, Ханс Свобода, порачувајчи дека и покрај продавката на името Македонија, граѓаните на крајот на денот сепак ќе бидат Македонци. Пред одржувањето на панел дискусијата претставниците на двете најголеми политички организации во ЕУ  Свобода и Ротген оствариле средба и со ...
| | веќе видена | слични

Во една моја колумна напишав дека партијата ДПМНЕ е штетна по националните интереси на Македонската држава и народот, што сега пред референдумот тоа се докажува. По објавувањето на Мицкоски дека ставот на ДПМНЕ е секој да постапи по сопствено убедување, јас напишав дека тоа претставува тивок бојкот. Прочитав дека ДПМНЕ одлучиле да не водат кампања за референдумот што не е точно, веќе на 16 септември организираат во Штип протестен марш против Договорот со Грција. Претпоставувам дека обраќањето на Мицко ќе биде во негов познат стил, Договорот е капитулантски неприфатлив за нив, изгубен е македонскиот идентитет и јазик, изгубен е институционалниот идентитет (бог да знае каков е овој идентитет!), со промена на името ја губиме државата Македонија, ќе се викаме Северно Македонци, ја губиме историјата и многу други невистини и бесмислици. Прифатливо е Мицко и неговата ДПМНЕ да водат негативна кампања против Договорот со Грција но да го критикуваат со аргументи и факти а не е дозволено тоа да го прават со невистини ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

3.9 милијарди евра буџет, а ниту денар зголемување за капитални инвестиции. Зоран Заев и Нина Ангеловска наместо на развој, ќе трошат милијарди на популизам. ...
сите 311 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Шекеринска без одговори на аргументите на Николоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: