УН ДИЕТА – Слабеење од 18 до 25 килограми за 90 дена


Строгото спроведување на оваа диета ќе ви овозможи да ги намалите килограмите и да го промените метаболизмот, па изгубените килограми не се враќаат. Диетата трае 90 дена. Ако е потребно да ослабете помалку килограми, прекинете ја диетата по првиот месец, но имајте во предвид дека со скратување на диетата НЕ доаѓа до промена на метаболизмот. ДЕН 1: ПРОТЕИНИ ПОЈАДОК: За појадок во сите 90 дена се јаде само овошје. Се јадат по две исти овошја или еден грст суво овошје. РУЧЕК: Месо, варено или печено (250гр.) или 3 варени јајца, едно парче леб, салата во неограничени количини. Супа без тестенини. Овој ден може да се јаде сирење или млеко, но во тој случај на месото, односно на јајцата треба да им се преполови количината. ВЕЧЕРА: Истото од ручекот, но без супата и лебот. Задолжително е доколку за ручек сте јаделе месо и вечерата да ви биде месо. ДЕН 2: СКРОБ ПОЈАДОК: За појадок во сите 90 дена се јаде само овошје. Се јадат по две исти овошја или еден грст суво овошје. РУЧЕК: Грав, грашок, леќа, ориз или компир. ...
| | веќе видена | слични

Приготвена и испечена во нашата кујна! Речиси сите ги обожаваат тортите со јаболка, ореви и цимет, па рековме и ние да приготвиме таков рецепт. Пробајте ја оваа посна торта со јаболка и ореви, за која би рекле дека е слатко задоволство кое се приготвува многу лесно и едноставно. Посните торти знаат да им направат проблем на понеискусните домаќинки, па затоа ние сме тука да понудиме добар рецепт со детално објаснети чекори за подготовка. Следете ги и нема да погрешите! Состојки: 1 кг јаболка 4 филџани шеќер 1 лажица сода бикрабона 1 лажица екстракт од ванила или 1 ќесичка ванилин шеќер цимет по вкус 2 филџани масло 2 филџани вода 8 филџани брашно 100 грама сечкани ореви. Подготовка: Јаболката измијте ги и излупете ги. Потоа изрендајте ги на крупната страна на рендето и ставете ги во длабок сад. Во садот додајте го шеќерот и добро измешајте. Додајте ги и сода бикарбоната, ванилата и поросете цимет по желба. Оставете ги јаболката да стојат за време од 1 часа. Потоа во садот додајте ги маслото и водата. ...
| | веќе видена | слични

Оваа година интернетот „полуде“ по најновиот хит во бојадисување јајца – со помош на пена за бричење! Новата техника пружа можност за добивање обоени јајца во сите нијанси, а во рекорден рок! Ако ве загрижуваат хемикалиите од пената за бричење, за истиот трик можете да употребите шлаг или слатка павлака. Се што ви е потребно е пена за бричење или шлаг/слатка павлака, разнобојни бои за колачи и јајца со бела лушпа. Во чинија ставете разматен шлаг, слатка павлака или пена, па додајте неколку капки од омилената боја. Лесно измешајте со лажичка, за да добиете преубави, разлеани шари. Ставете го јајцето во боите и на него ќе се пресликаат шарите. Потоа извадете го јајцето и ставете го на салфета најмалку 30 минтуи, убаво да се исуши. Кога јајцето ќе биде суво, внимателно со хартиена салфета тргнете го остатокот од пената или шлагот, но без триење. Резулататот ќе ве воодушеви! Погледнете го деталното упатство: Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со ...
| | веќе видена | слични

Вкусно мезе кое е традиционално јадење во земјите од блискиот Исток. Потребни состојки: 1 поголем црн патлиџан 4 чешниња лук 2 лажици тахини 2 лажици ситно исецкан магданос (или вам омилениот зачин) сок од половина лимон 2 лажици маслиново масло сол и бибер по вкус Начин на подготовка: Прв чекор во подготвоката е да го исечете патлиџанот на тркалца, па посолете го за да му излезе водата. Избришете го со хартиени бришачи, намастете една тава, наредете го и одгоре пак намачкајте го со масло, па ставете го да се печете во рерна на 200 степени десетина минути. Потоа свртете ги тркалцата од другата страна и во истата тава додајте го излупениот лук и печете уште 10-15 минути додека не се зацрвени. Оставете ги патлиџанот и лукот да се изладат малку. Во блендер ставете ги магданосот и лукот и измелете ги ситно. Додајте го црниот патлиџан, па сомелете, и на крај додајте ги тахнито, солта, биберот, маслиновото масло, сокот од лимон и мешајте додека не се добие мазна смеса. Макалото оставете го да се излади во ...
| | веќе видена | слични

ДИЕТА ЗА 15 ДЕНА Доручекот е ист во текот на 15 дена, а се состои од 1 овошје (портокал, круша, праска, диња, лубеница, не смее банана и грозје) двопек, шоља кафе или чај без шеќер. 1. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко Вечера 2 домати или 2 дл. варени домати 2 варени јајца 1/2 главица зелена салата или краставица 2 двопек 2. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко Вечера 125 гр.варено телешко месо 1 домат 1 портокал 1 двопек 1 шоља чај или кафе без шеќер loading...
| | веќе видена | слични

Кој не сака да јаде бурек? Сите сакаме! Добро, освен оние кои се на диета или водат здрав живот. Но, бидејќи во последно време постојано пишуваме некои посни рецепти, време е да ви предложиме да направите нешто масно, а помасно од домашен бурек.. не постои. 500гр тенки кори (од тие за пити) 250-300гр мелено месо масло сол и црн бибер 250мл млака вода 50мл масло Начин на подготовка: Во поголема тава на малку масло, испржете го ситно исечканиот кромид. Кога малку ќе омекне, додадете му го месото и мешајте 15-на минути. Додадете му сол и црн бибер. Во лонче со топла вода додадете масло и сол и мешајте. Садот за печење намачкајте го со масло и ставете на дното 3-4 кори, чии краеви ќе излегуваат надвор (види фото), а секоја кора попрскувајте ја со водата и маслото. Останатите кори исечкајте ги на помали, делови. Ставете еден ред исечкани кори, попрскајте ги со водата, а потоа ставете месо. Така редете го садот се додека не се истроши целото месо, а за на крај оставете 2-3 лажици вода. Може ...
| | веќе видена | слични

Овој десерт може да замени доручек, бидејќи не е многу сладок, а е исклучително хранлив! 250 гр брашно 170 гр маргарин 1 ванилин шеќер 6 лажици вода 1 кг јаболка 1 лимон 4 лажици шеќер 3 лажици густин 100 гр суво грозје 1/2 лажичка цимет 2 лажици мармалад од кајсии Во длабок сад ставете брашно и маргарин. Изгмечете го маргатинот со вилушка, додајте вода и со раце замесете тесто. Поделете го тестото на два еднакви дела. Првиот дел ставете го во калап и со рака притиснете да го прекриете дното на калапот. Избоцкајте го тесотото. Јаболката излупете ги, исечете ги на коцки и ставете ги во длабок сад. Прелијте со сок од лимон. Додајте суво грозје, шеќер, ванилин шеќер, цимет и густин. Овој фил нанесете го на тестото во калапот. Од останатото тесто развлечете кора и ставете ја на филот. Печете 30 минути на 170 степени. Питата премачкајте ја со мармалад, исечете ја на парчиња и по желба посипете ја со шеќер во прав. Уживајте! Повеќе на Готви.мк ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: ...
| | веќе видена | слични

Крајно време е да кажете НЕ на брзата храна, а да почнете да водите сметка за доручекот. Избегнувајте путер кифли, масни пити, хамбургери… Ако ви дозволува природата на работата, понесете од дома здрав оброк. Понесете еден портокал и едно јаболко, а може и интегрална кифла. Одвојте малку време и направете си свежа салата, која ќе ве освежи и расони. Од дома, исто така, можете да подготвите и палачинки од житарици и да ги понесете на работа во пластична кутија. Палачинките направете ги така што ќе сомелите снегулки од житарици во млин за кафе, ќе додадете малку млеко и јајца и ќе ги испржите како палачинки. Можете да ги јадете без прелив, тенко намачкани со лесно сирење или во комбинација со свежо овошје. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс ...
| | веќе видена | слични

Пита која лесно се подготвува а кога ќе ја пробате ќе ве асоцира на превкусен бурек со месо. Потребни состојки: 400 грама мелено месо 1 главица кромид 4 јајца 150 мл јогурт 100 мл павлака за готвење 200 грама брашно 1 прашок за пециво сол, бибер, зачин масло, малку путер или маргарин Начин на подготовка: На малку масло пропржете го ситни исецканиот кромид, па додајте го меленото месо и нека се динста 10 минути. Зачинете го по вкус, и тргнете го од оган да се излади. Одвојте ги белките од жолчките. Белките изматете ги со малку сол. Посебно изматете ги жолчките, па додајте ги јогуртот и павлаката за готвење, а на крај и меленото месо. Во оваа смеса додајте го брашното измешано со прашокот за пециво, а потоа половина од снегот од белките, па внимателно измешајте го. На крај додадете ја и втората половина од белките и убаво измешајте. Добиената смеса ставете ја во тава намачкана со малку путер или маргарин и посипана со брашно. Печете во рерна загреана на 200 степени околу 30 минути. Печената пита исечете ја на ...
| | веќе видена | слични

Оваа диета трае 1-2 седмици, за кои се губат 3-5 кг. Оваа диета е никокалорична бидејќи е предвидено дневно внесување на само 900 калории. Тука станува збор за природна исхрана, која се базира на медитеранската кујна. Појадокот е секој ден ист: Голема чаша сок од свежо цедено овошје, шолја билен чај и поголемо количество вода во која можете да додадете цеден лимон. 1 Ден Ручек: компот од суво овошје, варено јунешко месо во зелен сос, зеленчук варен на пареа. Вечера: супа од магдонос и моркови, овошна салата од ананас и цитрони. 2 Ден Ручек: ананас, лосос, тиквички на пареа Вечера: полнети модри домати, пире од зеленчук, посно сирење и спанаќ 3 Ден Ручек: зеленчук по избор, обарено телешко месо, сок од шумско овошје Вечера: крем-супа од печурки, компир во фолија со сирење 4 ден Ручек: запечен зеленчук, палачинки со сирење, парче диња Вечера: варена риба, моркови, тиквички и пченица, готвени на пареа, јаболко 5 Ден Ручек: пилешки стек со зеленчук, круши со лимон Вечера: ананас, киви, супа, лигњи, салата 6 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 406 | | | веќе видена

Европските медиуми ја пренесуваат информацијата на “Дејли Телеграф“ утрово дека британската премиерка, Тереза Меј, ја разгледува можноста за измени на ...
сите 402 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 377 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УН ДИЕТА – Слабеење од 18 до 25 килограми за 90 дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: