Телефонот ви падна во вода - веднаш преземете мерки за да го спасите


3 копии

Прочитајте ги неколкуте совети кои би можеле да ви помогнат во спасувањето на вашиот паметен телефон доколку ви падне во вода. Прочитајте ги неколкуте совети кои би можеле да ви помогнат во спасувањето на вашиот паметен телефон доколку ви падне во вода.Летото започна, доаѓа време за летните одмори, а тоа подразбира уживање на базените и плажите, па покрај „основната опрема“ која што ја носите на плажа, на повеќето луѓе неизбежен предмет без кој не одат на плажа е телефонот.Пред да заминете на одмор ви советуваме пред се да направите backup на содржината на вашиот телефон (префрлете ги податоците на вашиот компјутер или пак аплоадирајте ги на некој cloud сервис) за во случај на пад во вода и расипување на телефонот, трајно да ги загубите омилените фотографии, видеа и слично.Но, дури и ако вашиот телефон паднал во водата, сепак постои добра шанса „да го спасите“ телефонот и сите податоци во него ако реагирате на време.Најпрвин, сосема разбирливо, веднаш треба да го извадите од вода и ако е вклучен, ...
| | веќе видена | слични

Доколку и вие го заклучувате вашиот мобилен телефон со Pin или Pattern, ризикувате да ја заборавите вашата шифра или шаблон и со тоа да си го заклучите телефонот. Сепак без грижи постои едноставен начин за да го отклучите телефонот. За Андроид 5.0 или понов 1. Посетете го следниов линк google.com/android/devicemanager 2. Пријавете се со вашата гугл сметка (е-маил адреса) која што сте ја имале ставено на заклучениот телефон. 3. Тука ќе видите листа на вашите телефони на кои што се имате логирано со тој меил. Доколку сте се логирале само на еден мобиле туак ќе го видите само него. 4. Кога ќе притиснете на телефонот ќе ви с епојават опции “Ring“, “Lock” и “Erase”. Кликнете на опцијата “Lock” и внесете нова лозинка. Тоа е тоа . Со овој чекор го отклучивте телефонот. За Андроид 4.4 или постара верзија 1. Намерно погрешете ја лозниката неколку пати со што самиот Андроид ќе ве блокира 30 секунди за следен внес. 2. Поновете го ова 5 пати (чекајте измеѓу 30 секунди). 3. После тоа ќе добиете опција “Forgot pattern“, ...
| | веќе видена | слични

Заштитникот на е-екранот е базиран на вештачка интелегенција која ја користи предната камера на телефонот во комбинација со алгоритам за препознавање на лица и движења. Инжењерите од компанијата Гугл развиваат занимилива технологија која со помош на вештачката интелегенција и предната камера на телефонот, ќе ги предупреди корисниците ако некој зад грбот им гледа во екранот од телефонот. Оваа корисна функција е во фаза на развивање, а Гугл веќе планира да ја имплементира во некои од идните верзии на Андроид. Колку е брза реакцијата може да се виде во приложената видео снимка. Веднаш некој кога ќе погледне во телефонот се активира предната камера на која го предупредува корисникот дека некој гледа во телефонот. Се зборува дека оваа технологија е најдобар пример за тоа какви се новитети може да ни донесе вештачката интелегеција во нашите телефони.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Телефонот ви падна во вода - веднаш преземете мерки за да го спасите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: