Алонсо брка уникатен рекорд

2 копии

Победникот на шпанското гран при од пред две седмици ќе атакува на нов рекорд на асфалтот во Монте Карло. Алонсо тука славеше во 2006 со Рено и во 2007 со Мекларен, па доколку победи со Ферари ќе стане првот возач кој што триумфирал со три различни екипи во Монако. Од сите досегашни победници во Монако, само четворица никогаш не победиле повторно на оваа патека, што е показател дека оние кои имаат добро досие во Монако, секогаш можат да се сметаат за фаворити. Од активните возачи, шестмина имаат победи во периодот од 2005 до денес, при што Алонсо и Вебер славеле по два пати, додека Раиконен, Батон, Хамилтон и Фетел се надеваат да го повторат успехот. Иако ова се води како 71 трка во кнежевството, де факто е 60-та што се бодува за светското првенство на Формула 1, а на речиси половина од овие трки (26), славел оној што бил на пол позицијата. На дополнителни 13 трки, победил возачот кој стартувал како втор, но од 2000 до денес, тоа е забележано во само два наврати, со Михаел Шумахер во 2001 година и со Дејвид ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Пирели во Формула 1, Пол Хембери, по петочните тренинзи укажа на можна стратегија со две застанувања во гаражата, но призна дека ќе биде можно трката да се вози и со една промена на пневматиците. Дел од возачите експериментираа возејќи и по 30 круга со „супер-меките“ гуми, кои според Хембери имаат и предност во однос на „меките“ за цела секунда по круг! - Монако е патека што има забележлива еволуција во текот на викендот, па тешко е да се извлечат заклучоци од првите тренинзи, иако веќе постојат идеи околу редоследот. Засега гледаме разлика од една секунда меѓу двете смеси, што се во линија со нашите очекувања во овој момент, но таа ќе се намали како што викендот завршува. Повеќе гума на асфалтот значи дека болидите помалку ќе пролизгуваат, а тоа го намалува степенот на трошење и деградација, кои во Монако и онака не се високи. Засега екипите се на пат да имаат два пит стопа во трката, но и стратегијата со едно застанување изгледа сосема возможна. Ќе имаме подобра слика по квалификациите во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нико Розберг и Луис Хамилтон ги постигнаа најбрзите времиња во тренинзите за Големата награда на Монако, со што го оправдаа статусот на фаворити кој им е доделен заради можноста да постават брзи времиња во квалификациите, бидејќи оваа патека ги форсира оние што имаат добри пласмани во сабота. Времето на Розберг беше единствено под границата од 75 секунди, поставено во неговиот прв обид со супер-меките гуми, при што никој друг не му се доближи до 1:14.759. Хамилтон кој цело време одржуваше чекор со него на врвот повторно се најде зад Розберг, задоцнувајќи три десетинки. Фернандо Алонсо беше единствен кој им парираше, па го постигна и најбрзото време во првиот сектор на патеката, но задоцни речиси половина секунда на останатиот дел. Сепак, доказ за добрата форма на Ферари во Монако е четвртото место на Фелипе Маса со дополнителна десетинка зад Алонсо. Марк Вебер е најдобро пласираниот возач на Ред Бул на петтата позиција, додека за деветтото место на Фетел постои објаснување дека имал проблеми со КЕРС уредот. ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон, кој својата препознатлива жолта кацига инспирирана од онаа на легендарниот Аиртон Сена, за трката во Монте Карло ја замени со цртеж на кој се наоѓаат тој, неговата девојка Никол Шерцингер и неговото куче Роско како во кола се возат низ улиците на Монако.Останува да видиме дали новата кацига викендов ќе му донесе успех на Британецот во Монте Карло.
| | веќе видена | слични

Првиот тренинг низ улиците на Монте Карло мина во знакот на Нико Розберг, кој најави добро издание на тимот на Мерцедес ГП на една од најпопуларните трки во Формула 1. Иако возачите ги имаа на располагање само „меките гуми“, но не и оние „супер меки“ на кои се очекува да возат на неделната трка, Розберг со своето издание делуваше импресивно и потврди дека повторно ќе биде меѓу главните конкуренти за пол-позицијата. Возачот на Мерцедес ГП мина триесет круга на патеката и оствари најдобро време од 1:16,195, што беше за 0,087 секунди подобро од остварувањето на Фернандо Алонсо. Роман Грожан беше третопласиран, а изненадувачки слабо издание имаа Марк Вебер и Себастијан Фетел, откако возачите на Ред бул ги освоија само седмото, односно десеттото место на овие први тестови.
| | веќе видена | слични

Нико Розберг оствари најбрзо време на денешниот прв слободен тренинг за Големата награда на Монако во Формула 1 шампионатот. Фернандо Алонсо беше втор, на третото и четвртото место се рангираа Роман Грожан и Фелипе Маса. Луис Хамилтон ја комплетира најдобрата петорка. Секако изненадување е шестото место на Пастор Малдонадо, кој уште еднаш покажа дека е “специјалист“ за тесните улици во кнежевството. Може ли тоа да го претвори во добар резултат в недела, останува да се види. Двајцата возачи на Мекларен беа во Топ 10, а големо изненадување претставува дури 10-то место на Себастијан Фетел и 11-то на Кими Раиконен. Резултати, прв слободен тренинг, Монако 1. Нико Розберг Мерцедес 1м16.195с (30 гругови) 2. Фернандо Алонсо Ферари 1м16.282с + 0.087с (26) 3. Роман Грожан Лотус-Рено 1м16.380с + 0.185с (20) 4. Фелипе Маса Ферари 1м16.394с + 0.199с (22) 5. Луис Хамилтон Мерцедес 1м16.469с + 0.274с (27) 6. Пастор Малдонадо Вилијамс-Рено 1м16.993с + 0.798с (26) 7. Марк Вебер Ред Бул 1м17.020с + 0.825с (26) 8. Џенсон Батон ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Мерцедес Нико Розберг оствари најдобро време на првиот тренинг во пресрет на Големата награда на Монако. Германецот оствари време од 1:16.195 минута, втор беше Фернандо Алонсо од Ферари со заостанување од 0.087 секунди, додека третото место се најде возачот на Лотус Роман Грожан. Актуелниот шампион Себастијан Фетел од Ред Бул го заврши тренингот на десеттата позиција со 1.185 секунди заостанување во однос на првиопласираниот, а пред него се најдоа уште и Фелипе Маса, Луис Хамилтон, Пастор Малдонадо, Марк Вебер, Џенсон Батон и Серхио Перез. Вториот трениг низ улиците на Монте Карло е закажан за денес во 14 часот. Трката за Големата награда на Монако ќе се вози в недела со почеток во 14 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фернандо Алонсо ја посочи трката во Монако како една од трите што секој возач сака да ги освои, но сепак делува како да не верува дека црвениот болид има капацитет за таков подвиг овој викенд. Победникот на последната трка во Шпанија внимателно ги бираше зборовите за да ги искаже своите очекувања. - Оваа трка, заедно со онаа „24 часа Ле Ман“ и „500 милји на Индијанаполис“ е нешто што секој возач сака да го освои. Се разбира дека и јас сакам да станам првиот пилот кој победил тука три пати со три различни тима,-рече Шпанецот. Алонсо на прес конференцијата за акредитираните новинари рече дека за него е дополнителен притисок фактот што Ферари нема победа на оваа патека веќе 12 години (од 2001 година). Тој е последниот возач во низата кој ја коментираше квалификациската надмоќ на Мерцедес на последните три трки. - Ако треба Мерцедес да победи на една трка, нека биде тоа на оваа,- отсечно рече двократниот шампион.
| | веќе видена | слични

Австралискиот пилот во редовите на Ред Бул, Марк Вебер, истакна дека повеќе од се ја посакува победата на трката за ГН на Монте Карло што ќе се вози овој викенд. Доколку успее во својата намера, Австралиецот ќе стане најуспешниот пилот во историјата на трката во Монако. Вебер на оваа патека триумфира во 2010 и 2012 година, а се надева дека може да ги победи возачите на Мерцедес во битка за пол-позицијата. Стартот од лидерската позиција на трката во Кнежевство е многу важна, бидејќи станува збор за тесна патека, каде многу ретко може да се претекнуваат конкурентите. Најчесто на оваа трка победува возачот кој ќе стартува од пол-позицијата. - Монако секогаш беше добра трка за мене. На оваа патека победив во Формула 3.000 и два пати се искачив на највисокото место на подиумот во Формула 1. Мислам дека имам доволно искуство на уличните трки. Се чувствувам удобно на ваков тип патеки. Но, искуството и брзината од оваа патека не можам да ги пренесам во Сингапур. Патеката во Монако е застрашувачка и е многу ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Мекларен, Мексиканецот Серхио Перез, во пресрет на трката за Големата награда на Монако беше расположен да одговари на повеќе новинарски прашања, иако формата во која што се наоѓа неговиот тим, не му овозможува да се бори за челните позиции. Тој објасни дека постоеле некои нешта што тој добро ги правел со претходниот тим и претходниот болид, но дека увидел дека треба да се прилагоди на новата екипа и новото возило, па сега учи од тимскиот колега Батон за кого има високо мислење. Сепак, не можеше да даде конкретен одговор од кога може да очекуваме „препород“ на Мекларен. - Очекуваше подобар болид во Барселона, но тоа не се случи... - Ќе ни бидат потребни уште неколку трки. Тоа никогаш не се знае, но во секој случај не може да се имаат цврсти очекувања. - Џенсон изјави дека очекува надграден болид за трката на Силверстоун? - Не можам да ви кажам дека ќе бидеме на подиумот во Силверстоун, но ако успееме и направиме добар резултат таму, сигурен сум дека ќе имаме и други добри резултати. - Дали можеш ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 208 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 280 | | | веќе видена

Во саботата наутро почина уште еден, 39-годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), подлегнувајќи им на повредите ...
сите 217 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател му одговори на премиерот, Зоран Заев кој денеска изјави дека таа е надвор од ...
сите 181 | | | веќе видена

Патниците на автобусот на „Дурмо Турс“, сведоците на тешката сообраќајка кај селото Ласкарци, во скопското обвинителство ќе раскажат што се случувало за време ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алонсо брка уникатен рекорд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: