Кан: Златната палма за шведскиот филм „Плоштадот“ на Рубен Остлунд


Главната награда на 70. Кански филмски фестивал - Златна палма - во неделата на големо изненадување беше доделена на филмот „The Sqaure“, на Швеѓанецот Рубен Остлунд, сурова комедија која го исмејува светот на уметноста и високото општество, јави Хина. Во филмот, данскиот актер Клаес Бенг отелотворува конзерватор во Музејот на современа уметност, кој подготвува изложба за толеранција и солидарност, чиј свет се урива кога ќе му ги украдат мобилниот телефон и паричникот. Ова е еден од ретките филмови на Канскиот филмски фестивал оваа година кој на моменти до солзи ги насмејува гледачите, а во официјална конкуренција е додаден во последен момент. Фаворити за оваа награда беа „120 отчукувања во минута", на Французинот Робин Кампило и „Loveless" на рускиот режисер Андреј Звјагинцев. Робин Кампило освои Гранпри за неговиот филм за судбината на лицата со СИДА. Софија Копола ја доби наградата за најдобра режија за „The Beguiled“, римејк на истоимениот филм на Дон Сигел од 1971 година за упадот на ранет војник, Колин ...
| | веќе видена | слични

Режисерот Мелин вели дека филмот е базиран на интервјуирање на личности што често го посетуваат локалот и какво значење има овој бар во нивното секојдневие. Тој самиот е чест гостин таму бидејќи подолго време соработува со Дуковски, но и приватни релации го врзуваат со Скопје Краткиот документарен филм „Една вечер во Лаика“ ја раскажува поентата на постоењето на еден од омилените скопски барови на алтернативните уметници. Филмот е во режија на шведскиот режисер Јохан Мелин , кој заедно со нашиот, а европски познат драматург Дејан Дуковски го напиша сценариото и го реализира проектот. Подоцна овој документарен филм ќе стане дел од долгометражен филм, кој исто така ќе биде сниман во Скопје, со главна локација на барот „Лаика“. Режисерот Мелин вели дека филмот е базиран на интервјуирање на личности што често го посетуваат локалот и какво значење има овој бар во нивното секојдневие. Тој самиот е чест гостин таму бидејќи подолго време соработува со Дуковски, но и приватни релации го врзуваат со Скопје. Три години ...
| | веќе видена | слични

Ако планирате топлите јунски денови да ги поминете во гледање на филмови ние Ви предлагаме што може да погледнете овој месец. Фото извор: bbc.com Wonder Woman Ова е најочекуваниот филм ова лето. Тој е најуникатниот филм со жена суперхерој и е прва самостојна театарска турнеја на стрип лик кој се појавува по повеќе од 75 години постење. Главната улога ја има Гал Гадот како Дијана од Темискира. My cousin Rachel Оваа мистична оманса ја пишува и режира Роџер Мишел, базирана на новела од 1951 од Дафне ду Мауриер, во која млад Англичанец се заљубува во негова роднина и покрај тоа што верува дека таа го убила неговиот старател. Ѕвезди во филмот се Иан Глен, Холидеј Грејнџер и Сајмон Расел Бејл. Премиерата на филмот во Австралија се очекува на 8 јуни, а во САД на 9ти. Whitney: Can I be me? Режисерот Ник Бромерфилд останува во позадина на најновиот документарец, кој овозможува „да се запознае Витни Хјустон, да се почувствува нејзината болка и милост во духовните спорови на начин на кој тоа не било претходно можно“. ...
| | веќе видена | слични

Шведскиот филм The Square на режисерот Рубен Остлунд ја освои наградата „Златна палма“ на 70. јубилеен Филмски фестивал во Kан. Наградата на свечената церемонија во Kан на Остлунд му ја врачија претседателот на фестивалското жири Педро Алмодовар и актерката Жилиет Бинош. Статуетката годинава ја изработи познатиот бренд „Шопар“ од 118 грама чисто злато, украсена е со дијаманти, а чини 20.000 евра. Остлунд пред три години на Kанскиот фестивал со драмата „Виша сила“ ја освои награда за најдобра режија. The Square е сатирична комедија за уметничкиот свет. Наградата Гран при ја освои францускиот „120 отчукувања во минута“ на Робин Kампијо - приказна за подемот на активизмот за борба против сидата. За најдобар режисер е прогласена Софија Kопола за филмот „Измамени“ - римејк на истоименото дело на Дон Сигел од 1971 година. Филмот е драма за американската граѓанска војна со Никол Kидман и Kирстен Данст. Kопола примајќи ја наградата, му се заблагодари на својот легендарен татко, режисерот Френсис Форд Kопола, што ја ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Краткиот филм „Farewell“ ја освои главната награда на 46-тиот државен натпревар за аматерски филм, филмот исто така ги освои сите авторски награди како: најдобра режија, сценарио, музика, монтажа и камера... Истиот краток филм пред неколку месеци освои прво место на интернационалниот натпревар „FilmConvert Competition“, а беше номиниран за две награди на интернационалниот натпревар „MyRodeReel“. Делумно истата екипа од претходната година повторно спрема нов краток филм за како за истите натпревари и фестивали, така и за побројни и фестивали од повисок ранг. Новиот филм е трилер со научно фантастична тематика, тимот се надева да го изведи филмот со помош на практични и визуелни ефекти, како и да направи обид за движење во овој релативно нов правец за македонската филмографија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сатирата за светот на уметноста во која глумат Елизабет Мос, Доминик Вест и Тери Нотари, беше една од 19 филмови кои се натпреваруваа во официјалната конкуренција за најредното признание на 70 Кански филмски фестивал, јавува „Макфакс“. Шведската драма „The Square“ ( „Плоштадот“) во режија на Рубен Остлунд е добитник на „Златната палма“ на филмскиот фестивал во Кан, што заврши вчеравечер со објавата на главните награди. Сатирата за светот на уметноста во која глумат Елизабет Мос, Доминик Вест и Тери Нотари, беше една од 19 филмови кои се натпреваруваа во официјалната конкуренција за најредното признание на 70. Кански филмски фестивал. „Измамени“ на американската режисерка Софија Копола ја освои наградата за најдобра режија. Актерот Жоакин Феникс е добитник на наградата за најдобра машка улога во филмот „Никогаш навистина не бевте тука“, на британската режисерка Лин Ремси која пак ја освои наградата за најдобро сценарио. Наградата за најдобро сценарио доби и „Убивањето на светиот елен“ на грчкиот режисер ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Шведскиот филм „Плоштадот“ на режисерот Рубен Остлунд ја доби наградата „Златна палма“ на 70-от јубилејен Филмски фестивал во Кан. Победата на Остлунд, кој пред три години со драмата „Виша сила“ освои награда за најдобра режија, претставува изненадување, иако филмот добро помина кај критиката. „Плоштадот“ е необична сатирична комедија за уметничкиот свет. Наградата на Остлунд му ја врачија претседателот на фестивалското жири Педро Алмодовар и актерката Жилиет Бинош. Францускиот фаворит за највисоката награда „120 отчукувања во минута” на Робин Кампијо, кој говори за подемот на активизмот за борба против СИДА-та, освои Гран при на жирито. Признанието за најдобар режисер го доби Софија Копола за филмот „Измамени“, кој е римејк на истоименото дело на Дон Сигел од 1971 година. Станува збир за трогателна драма за Американската граѓанска војна со Никол Кидман и Кирстен Данст. Му благодатам на татко ми што ја сподели со мене љубовта кон киното, рече ќерката на Френсис Форд Копола, примајќи ја наградата. Нејзиниот ...
| | веќе видена | слични

Шведската сатира за светот на уметноста„The Square” ја освоила главната награда на Канскиот филмски фестивал, Златната палма. Иако оваа бучна и весела пародија на тема на политичката коректност наишла на добар прием кај публиката па дури и режисерот Рубен Остлунд бил изненаден со наградата. „О, боже, о боже“ извикнал по прогласувањето на добитниците на престижната награда. На холивудската глумица, со германско потекло, Дајана Кругер, и е доделена награда за најдобра глумица, додека на американскиот глумец Хоаким Феникс му припаднала наградата за најдобар глумец.Дајана Кругер наградата ја добила за улогата во филмот „In The Fade” каде толкува лик на мајка кој го загубила семејството во неонацистички напад.Хоаким Феникс е прогласен за лаурет за улогата во трилерот „You Were Never Really Here”,во кој глуми психолошки пореметен платен убиец. На Филмскиот фестивал во Кан, Софија Копола освоила награда за најдобра режија која и ја донел филмот „The Beguiled”,римејк на драма за граѓанската војна од 1971. година ...
| | веќе видена | слични

Вчера заврши 70-то јубилејно издание на престижниот Кански филмски фестивал со доделување на „Златна палма" за најдобрите. Жирито на чело со Педро Алмодовар за најдобар филм го прогласи „The Square" на шведскиот режисер Рубен Остлундм кој се натпреваруваше во конкуренција од 19 филмови што беа во трка за најпрестижното признание. „Златна палма" за најдобра актерка доби Дајан Кругер за нејзината улога во „In the Fade", додека за најдобар актер Жоакин Феникс кој ја толкува главната машка улога во филмот „You Were Never Really Here". Софија Копола ја доби наградата за најдобра режија за нејзиниот филм „Beguiled", а режисерката Лин Ремси го освои признанието за најдобро сценарио за филмот „You Were Never Really Here". Комплетната листа на победници може да ја видите на овој линк. Инаку ова јубилејно издание на Филмскиот фестивал во Кан покрај раскошниот црвен килим, ќе биде запаметено и како издание во кое триумфираа жените-режисери. Извор на фотографии: Официјална фејсбук фан страна на Кански филмски фестивал ...
| | веќе видена | слични

Шведската сатира „Плоштад“ на Рубен Остлунд ја освои Златната палма на филмскиот фестивал во Кан. Хоакин Феникс и Дијане Кругер добија награди за најдобри актери. Во Кан до последен момент немаше јасен фаворит. На крајот славеше шведскиот режисер Рубен Остлунд. „О, боже мој, боже мој“, повторуваше изненадено филмаџијата откако беше соопштено дека неговиот филм „Плоштад“ е добитник на Златната палма. Неговиот филм е сатирична комедија за уметничкиот свет и ги потенцира лицемерието и општествените тензии. Во него е раскажана приказната на музејски куратор чиј живот излегува од контрола во моментот кога ќе го загуби својот мобилен телефон. Остлунд во филмот третира прашања за моралот, мажественоста и нетолерантноста во граѓанското општество. Со својата сатира тој успеа да се пробие во конкуренција на 18 други филмови. Ова е прва Златна палма за еден шведски филм. Гран при на жирито, која е и втора по значење награда на Канскиот фестивал, доби драмата „120 отчукувања во минута“ на Робин Кампијо. Францускиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кан: Златната палма за шведскиот филм „Плоштадот“ на Рубен Остлунд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: