Во два напади во Норвешка - 91 загинат

Триесетгодишник осомничен дека е извршителот на двата напада со смртни последици извршени во петокот во Осло и околината, непријателски е расположен кон исламот, соопшти норвешката полиција, ненаведувајќи ги директните мотиви за злосторството. Истрагата на норвешката полиција спроведена по вчерашните напади дошла до изјави кои осомничениот ги објавил на интернет во кои може да се препознае дека „му е блиска десницата и дека е непријателски расположен спрема муслиманите“, изјави за норвешката телевизија , началникот на полицијата во Осло, Свеинунг Спронхеим. Тој додаде дека е се уште рано да се каже кои биле вистинските мотиви за нападите. Вчера најмалку 91 лицe загинаа во експлозијата пред зградата на норвешката влада во Осло и во пукотниците кои следеа потоа на еден од островите и во околината на норвешката престолнина, каде се одржуваше летен камп на лабуристичката младина. Вчера попладне норвешката полиција соопшти дека го уапсила 32-годишниoт Норвежанец кој е осомничен за вмешаност во двата напада, но ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Осло Сите скандинавски земји денеска на пладне истовремено ќе им оддадат почит на жртвите на нападите во Норвешка и ќе упатат порака со солидарност до земјата. Во Норвешка на една минута ќе биде застанат железничкиот и воздушниот сообраќај, а ќе запре и тргувањето на норвешката берза. Освен во Норвешка, владата на Шведска, Финска, Данска и Исланд ги повикаа граѓаните со една минута молчење да им оддадат почит на жртвите од бомбашкиот напад во Осло и нападот на младинскиот камп на блискиот остров Утоја, во кои вкупно загинаа 93 лица, додека повеќе од 90 се повредени. Претставниците на норвешката железница најавиле дека во 12 часот по локално време на една минута ќе запре сообраќајот во знак на сеќавање на жртвите. Берзата во Осло исто така, на една минута ќе прекине со работа. Осомничениот за нападите во Норвешка Андерс Бехринг Брејрик денес ќе се појави пред судот кој би требало да му одреди притвор. Како што соопшти полицијата, тој ја признал вината за масакрот на островот Утоја, а тврди дека стои и зад ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Осло Сторителот на петочниот масакр во Норвешка, Андерс Беринг Брејвик, побара при денешнито прво појавување пред Судот во Осло да му биде дозволено да носи униформа. - Тој има две барања. Прво, неговото судење да биде отворено за јавноста и второ, во Судот да се појави во униформа, изјави адвокатот на Брејвик, Геир Липестад, додавајќи дека не знае точно за каква униформа се работи. Брејвик, кој се товари за убиство на 93 лица, треба да се појави пред Судот, кој треба да реши во врска со одредувањето на мерката притвор против него, која согласно норвешкото законодавство може да трае најмногу до четири недели, со право на нејзино продолжување по истекот на овој рок. Судот ќе треба да се изјасни и по барањето на Брејвик судењето да биде отворено за јавноста, откако полицијата претходно побара судскиот процес против него да се води зад затворени врати. Над стотина луѓе вчера присуствуваа на комеморацијата во катедрала во Осло за жртвите на двата напади од петокот, во кои загинаа најмалку 93 лица, а премиерот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Осомничениот за крвавите напади во Норвешка во кои загинаа 93 лица, Андерс Бехринг Брејвик, денеска ќе биде изведен пред суд каде би требало да му биде одреден притвор, додека истовремено на пладне во целата земја со едноминутно молчење ќе им биде оддадена почит на загинатите. Судијата се уште не одлучил дали сослушувањето ќе биде отворено за јавноста. Норвешката престолнина во последните два дена е преплавена со новинари и бројни телевизиски екипи од целиот свет. Адвокатот на осомничениот изјавил дека неговиот клиент побарал сослушувањето да биде отворено за јавност и во судницата да се појави во униформа. “Тој има две желби: Првата е сослушувањето да биде јавно, а втората да му се овозможи да биде облечен во униформа“, изјавил за норвешката ТВ станица НРК, адвокатот Геир Липештад. Во двата одвоени напади, во Осло и на островот Утоја, според последните податоци, 93 лица загинаа, а повеќе од 90 се ранети.
| | веќе видена | слични
2 копии

Андрес Бехринг Брејвик, извршител на двата напади во Норвешка, во кои според последните податоци загинаа најмалку 93 лица и 100-ина се ранети, сака на денешното судење да се појави во униформа. Не е познато во каква униформа планира да се појави Брејквик на денешното судење. За време на грозоморниот чин тој беше облечен во полициска униформа, додека пред нападот на интернет поставил своја фотографија во воена униформа. Брејвик преку својот адвокат порачал дека е подготвен во својот исказ пред судот да и’ образложи на светската јавност зошто го сторил грозоморниот чин. Сé уште не е познато дали судијата ќе дозволи сослушувањето, кое е закажано за во 13 часот, да биде отворено или затворено за јавноста. Убиствениот поход на Брејвик поттикна жолчна расправа во Норвешка околу слободата на изразување, бидејќи мнозинството граѓани се противат на идејата - на личноста што силно ја потресе целата нација, да и’ се овозможи да го изрази своето мислење. Според локалните медиуми, полицијата ќе инсистира сослушувањето ...
| | веќе видена | слични

Во Норвешка им се одава почит на 93 та загинати во нападите од петокот. Осомничениот Андрес Беринг Бреивик попладне треба да се појави на суд во Осло. Норвежаните денеска на национално ниво ги оплакуваат мртвите од нападите во петокот во Осло и на Утоја, во кои животот го загубија 93 лица. Тие денеска поставуваа цвеќе пред катедралата во центароѕт на Осло. „Јас работам тука блиску и бев многу исплашена. А кога слушнав и за пукањето на островот бев тажна. Ова е многу тажно за Норвешка“. Изјави Мартина Карлсон граѓанка на Осло за Ројтерс. Премиерот на Норвешка Јенс Столтенберг пак зборувајки на местото во Осло каде што во петокот беше поставена бомбата изјави „Ние сме шокирани од насилството, ние бевме и сме шокирани за загубите на човечките животи, но во истовреме Норвешка е обединета. Норвежаните стојат цврсто и пораката е многу јасна – насилството нема да ја намали нашата способност да бидеме отворено и демократско општество“. Полицијата и адвокатот на Бреивик потврдија дека 32 годишниот ...
| | веќе видена | слични

Осомничениот за бомбашкиот напад во норвешката престолнина и масакрот на островчето Утеија, во полицискиот распит изјавил оти планирал атентат врз Гру Харлем Брунтлан, пренесува во понеделникот Aftenposten. Премиерката Гру Харлем Брунтлан ја предводеше владата на Норвешка во периодот 1981-1996 година, кога народот ја нарече „мајка на нацијата", одржа говор на островот Утеија кусо време пред Андрес Брејвик да почне со крвавиот масакр во кој уби 86 луѓе. Брунтлан го напуштила островот пред таму да пристигне Брејвик. „Андрес Брејвик планирал да пристигне на островот Утеија во петокот за време на посетата на Гру Харлем Брунтлан, но за време на испрашувањето тој рече дека бил принуден да се задржи“, пишува норвешкиот весник повикувајќи се на неименувани извори. Двоен напад кој е карактеризиран од властите како терористички акт ја потресе Норвешка во петокот навечер. Прво одекна експлозијата во комплексот згради во центарот на Осло, во кој се сместени Кабинетот на Премиерот и три Министерства, во којашто седум ...
| | веќе видена | слични

Бреивик, кој се товари за убиство на 93 лица, треба да се појави пред судот, кој претходно треба да реши за мерката притвор против него, која според норвешкото законодавство може да трае најмногу четири недели, со право на нејзино продолжување по истекот на овој рок. Судот ќе треба да се изјасни и по барањето на Бреивик судењето да биде отворено за јавноста, откако полицијата претходно побара судскиот процес против него да се води зад затворени врати.
| | веќе видена | слични

Андерс Бехринг Бреивик, норвешкиот монструм бара при денешното прво појавување пред судот во Осло да му биде дозволено да носи униформа. Бреивик, кој се товари за убиство на 93 лица, треба да се појави пред судот, кој претходно треба да реши за мерката притвор против него, која според норвешкото законодавство може да трае најмногу четири недели, со право на нејзино продолжување по истекот на овој рок. Судот ќе треба да се изјасни и по барањето на Бреивик судењето да биде отворено за јавноста, откако полицијата претходно побара судскиот процес против него да се води зад затворени врати. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Денес, точно напладне цела Норвешка ќе застане на една минута во знак на почит на жртвите, кои беа убиени во двата напади на Андерс Беринг Бреивик. Во знак на солидарност со соседот и во Шведска со минута молчење ќе им биде оддадена почите на убиените. Бреивик во 13 часот ќе се појави пред судот кој ќе одлучува за неговиот притвор. Сеуште не е познато дали навистина ќе се појави во униформа пред судот, ниту пак дали судењето ќе биде отворено за јавноста. Монструмот во два напади успеа да убие 93 лица, повеќето тинејџери. Според Колин Пул, хирург во болницата Рингрикет, која се наоѓа во близина на Осло, крвникот користел “дум дум“ куршуми, кои се дизајнирани да се распрснат во организмот и да предизвикаат тешки повреди. Поради ужасот кој го предизвика Бреивик, јавноста бара да биде зголемена максималната казна од 21 година затвор, колку што според актуелните закони 32 годишниот Бреивик сега може да ги добие. Незадоволни, некои норвежани бараат доживотен затвор, а многумина сакаат и привремено враќање на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 411 | | | веќе видена

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 148 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 260 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 287 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во два напади во Норвешка - 91 загинат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: