Путин: Жените не можат да работат до 63 години


Рускиот претседател Владимири Путин ги „омекна“ пензиските реформи откако неговиот рејтинг опадна, пишува британскиот Telegraph. Путин изјави дека е неопходна реформа на пензискиот систем, но дека не е согласен со сите предлози од Нацрт законот за реформи, во кој се вклучени возраста за пензионирање на мажите и жените. Претседателот објасни дека жените треба да се пензионираат на 60 години наместо на 63, како што беше претходно предложено. Досега, жените во Русија имаа можност да се пензионираат на 55 години. Путин укажа на улогата на жената во општеството, наведувајќи дека тие не се само работнички туку и столб на семејството, грижејќи се за децата и внуците. За мажите е предвидено да се пензионираат на 65 години. Реформата првично беше најавена од премиерот Димитриј Медведен во средината на јуни. Во јули веќе имаше протести низ целата земја за предложените реформи. Критичарите посочуваа дека стотици луѓе нема да живеат доволно долго за да си дочекаат пензија. Според Светска банка, просечниот живот во ...
| | веќе видена | слични

Русите в недела излегуваат на регионални и локални избори, во време кога владејачката партија Единствена Русија се најде на удар на критики поради планираното зголемување на старосната граница за одење во пензија.Единствена Русија, која освои двотретинско мнозинство во сојузниот Парламент пред две години, е на удар на критики откако еден нејзин челник, премиерот Дмитриј Медведев, најави пензиска реформа пред три месеци.Дури 71 отсто од испитаниците рекле дека не ја одобруваат работата на премиерот во анкетата која минатата недела ја спроведе центарот Левада ширум државата.Незадоволни од работата на Парламентот се 68 проценти, што е најголем процент во деценијата.Рускиот политички аналитичар Наби Абдулаев за агенцијата ДПА изјави дека тоа може да влијае на резултатите на владејачката партија на претстојните избори.– Се чини дека е во пад интересот за политика и помалку се кандидатите во споредба со претходните изборни циклуси, вели Абдулаев, директор за Русија во глобалната консултанска компанија Контрол ...
| | веќе видена | слични

За Владимир Путин во емисијата зборуваат најблиските соработници, кои се обидувале да истакнат дека претседателот е многу харизматична личност, со одлична физичка подготвеност, кој посебно сака деца и од кого се плашат "два ѕвера". Руските државни медиуми започнале со прикажување на нова телевизиска емисија со име "Москва. Кремљ. Путин", посветена на неделните активности на претседателот Владимир Путин, а како што изгледа, се со цел кревање на популарноста на првиот човек на Русија, која во последно време драстично опаднала. Емисијата била емитувана во неделата навечер на првиот канал на руската државна телевизија и тоа само неколку часа откако илјадници луѓе протестирале ширум земјата, против непопуларните пензиски реформи кои Путин неодамна ги најавил. За Владимир Путин во емисијата зборувале најблиските соработници, кои се обидувале да истакнат како претседателот е многу харизматична личност, со одлична физичка подготвеност, кој посебно сака деца и од кого се плашат "два ѕвера". Емисјата "Москва. Кремљ. ...
| | веќе видена | слични

Државната руска телевизија почна да објавува нова програма посветена на активностите на рускиот претседател Владимир Путин, во која лидерот на Русија се величи во секоја смисла. Во премиерата на емисијата „Москва. Кремљ. Путин“, еден час било раскажувано како Владимир Путин е многу човечен човек, дека тој многу сака деца, а внимание било посветено и на неговата „совршена форма“. Исто така, бил посочено дека дури и мечките му се плашат, толку што во негово присуство се однесуваат културно. Дмитри Песков, гостинот во премиерната епизода, инаку портпарол на Кремљ, раскажал дека Путин плива по еден километар секој ден, на што водителот се надоврзал дека Путин „има многу човечен став кон децата, а тоа е нешто што не може да се глуми“. – Путин не само што сака деца, тој ги сака луѓето воопшто. Тој е многу хуман човек – додал Песков. Првата епизода од новото шоу за Путин се емитуваше откако илјадници Руси излегоа да протестираат по улиците заради непопуларните пензиски реформи, кои исто така резултираа и со ...
| | веќе видена | слични

Руската државна телевизија започна со емитување на нова неделна емисија посветена на претседателот на земјата, Владимир Путин. Станицата „Русија 1“ ја емитуваше првата епизода на емисијата „Москва. Кремљ. Путин“ во која ги презентира активностите на рускиот претседател при решавање на различни кризи и неговите напори да го одржи контактот со обичните луѓе. Во едночасовната емисија се прикажани и интервјуа со портпаролот на Путин, Дмитриј Песков и новинарот кој ги придружувал активностите на претседателот минатата недела, како и дел од одморот на рускиот лидер во планините. Запрашан за новата емисија, Песков за новинарите изјави дека Кремљ не барал нејзино воведување и додаде дека „Москва. Кремљ. Путин“ е избалансирана програма.
| | веќе видена | слични
5 копии

Руската државна телевизија почна да емитува нова неделна емисија посветена на претседателот на Русија, Владимир Путин. Првата епизода на емисијата „Москва.Кремљ. Путин“ беше емитувана синоќа на телевизијата „Расија 1“, при што беше укажано на активностите на Путин во решавање на разни кризи и неговото инсистирање да остане во контакт со обичните Руси. Во едночасовната програма прикажани се интервјуа со портпаролот на Путин, Дмитриј Песков и со новинарот кој минатата недела ги следеше активностите на рускиот претседател. Песков истакна дека Кремљ не барал воведување на таква емисија, додавајќи оти програмата е направена на балансиран начин. Кремљ ја зацврсти контролата над државната телевизија по доаѓањето на власт на Путин во 2000 година. Иако „Расија 1“ досега опширно известуваше за активностите на Путин, новата емисија е нешто ново за Русија. Рејтингот на Путин драстично се намали во јуни откако Владата предложи зголемување на стросната граница за пензија, закон кој не е сменет од 1932 година.
| | веќе видена | слични

Во првата епизода прикажана вчера на Русија 1 , се гледа како претседателот Путин собира печурки во Сибир , оди во риболов и разговара со обичните луѓе. И покрај тоа што Путин е секојдневно застапен на телевизијата , емисијата ,,Москва.Кремљ.Путин “  го претставува претседателот во поинакво светло. Емисијата , како што пишуваат медиумите , се емитува поради катастрофалниот пад на рејтингот на Путин . Последната мерка за зголемување на старосната граница за пензионирање , беше последната непопуларна мерка на Путин , поради што имаше и протести на улиците.
| | веќе видена | слични
3 копии

Руската државна телевизија започна со емитување на ново неделно шоу посветено на рускиот претседател Владимир Путин.Станува збор за емисија чиј наслов е „Москва.Кремљ.Путин.“, а првата епизода беше емитувана синоќа, објавуваат руските медиуми.Во едночасовната програма, беа прикажани интервјуа со портпаролот на Путин и новинар кој ги следеше активностите на рускиот претседател минатата недела.Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, одговараjќи на прашање во емисијата пред новинарите изјави дека Кремљ не побарал воведување на шоуто.Според него, програмата е направена на избалансиран начин.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

За прв пат по подолго време паднат е рејтингот на неприкосновениот руски претседател Владимир Путин. Причина за тоа е неговото видео-обраќање до нацијата преку кое наведе дека маѓите место на 60 ќе одат во пензија на 65 години, а жените наместо на 55 ќе се пензионираат на 60 години. Путин сето тоа во Русија го претстави како реформа, но граѓани преку протести искажаа дека тоа се скратени права. Анкетите на центарот Невада покажуваат дека неговиот рејтинг опаднал за десет процентни поени, но сепак неговото владеење е и натаму со огромна стабилност од 70 проценти. Тоа во моментов е најмалата популарност на Путин од 2014 кога Русија го анектираше Крим од Украина.
| | веќе видена | слични

Неделните протести покажуваат дека предложената пензиска политика останува чувствително политичко прашање за владата и покрај отстапките што Путин ги понуди деновиве преку телевизиското обраќање. Тогаш тој за првпат ја презеде личната одговорност за реформата и ја опиша како финансиска неопходност. Путин, кој беше реизбран во март, понуди да ја намали возраста за пензионирање за жените на 60 години, од претходно предложената старосна граница од 63 години. Руските жени во моментов се пензионираат на 55 години . Тој рече дека предлогот за зголемување на пензиската старост за мажите од 60 на 65 години ќе остане непроменет . „Имаме посебен, грижлив однос кон жените во нашата земја. Ние разбираме дека тие не само што ја вршат својата работа, туку целото домаќинство е обично на нив“, рече Путин. Тој притоа побара од рускиот народ да има разбирање за ваквата мерка. Сепак, неколку илјади луѓе се собраа во неделата на 2 ипол километри од Кремљ токму на протест против реформата Еден од учесниците на протестот Павел ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 219 | | | веќе видена

Игор Јанушев и Христијан Мицкоски да не вртат од околу, туку да ги повикаат пратениците да го поддржат Барањето за автентично толкување поднесено од СДСМ со ...
сите 433 | | | веќе видена

Нов земјотрес e регистриран на албанска територија. Земјотресот бил со епицентар во Албанија и е регистриран вчераутро, соопшти сеизмолошката опсерваторија ...
сите 449 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 70 | | | веќе видена

Битолчанката Б.А.(33) е тешко повредена откако била удрена од автомобил. Несреќата се случила вчера утрото на крстосница помеѓу бул..„1 Мај“ и ул.„Стив Наумов“ ...
сите 133 | | | веќе видена

„СДСМ и Зоран Заев се пречка за остварување на правдата во Република Македонија. Аболираниот Зоран Заев подготвува терен за своја идна амнестија од ...
сите 185 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис побара ЕУ да отвори преговори за членство со Северна Македонија и Албанија следната година, обвинувајќи ја Франција за ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин: Жените не можат да работат до 63 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: