Власта и опозицијата вкопани во јазичните ровови


2 копии

Првата точка на 32-та собраниска седница закажана за в понеделник на 29 јануари, ќе биде Законот за употреба на јазиците, кој повторно ќе се најде пред пратениците откако претседателот Ѓорге Иванов одлучи да не го потпише указот, бидејќи според него законското решение „е во спротивност со Уставот и го загрозува унитарниот карактер на државата“. Законот на 11 јануари беше усвоен со 69 гласа за и еден воздржан, без пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија бараат негово повлекување, бидејќи е неуставен и формирање на работни групи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Владата на СДСМ се однесува како државата и граѓаните да се нивна приватна сопственост. Власта пак останува на ставот дека Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и не планира да го повлече. Изгласан е во демократска, парламентарна процедура и во интерес е на сите граѓани, соопшти владината прес-служба како реакција на ставот на ВМРО-ДПМНЕ да се повлече Законот. „ВМРО–ДПМНЕ имаше можност да учествува во процесот на носење на овој ...
| | веќе видена | слични

„Во услови на длабока поделеност во земјата каде што Владата на СДСМ тврди дека законот е уставен, а целата патритоски настроена и слободно мислечка јавност ...
| | веќе видена | слични

Меѓу низата спорни членови на Законот за јазиците има неколку што не само што го кршат Уставот, туку директно го уриваат правниот систем и здравиот разум. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Единствена Македонија повикува на прекин на собраниската расправа за Законот за употреба на јазиците и законот да се достави до Венецијанската комисија на ...
| | веќе видена | слични

Премина во пракса Владата да ги манипулира граѓаните. Законот за јазиците е една од темите за која власта често ги манипулира граѓаните. Имено, власта спротивно на правната логика прво ќе го донесе законот за јазиците во Собрание и ќе ја устоличи двојазичноста, а дури потоа ќе го праќа Законот на проверка во Венецијанската комисија. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски, од страна на новинарите беше обвинет и посочен за манипулации со јавноста. Бошњаковски се обиде да ја одбрани Владата за својата одлука, спротивно на праксата и на правната и политичка логика, прво да го донесе Законот, а дури потоа да бара мислење од Венецијанската комисија. Бошњаковски реагираше на објавата на уредникот во ТВ Телма, Боби Христов, кој Владата ја обвини за „безобразно спинување“. „Најбезобразен владин спин од вчера: Закон за јазици ќе одел пред Венецијанска по гласање во Собрание Алоо, закон се праќа на мислење претходно, по усвојување надлежен е само Уставен суд! Ама не е крива Влада, туку сите мои колеги што му го ...
| | веќе видена | слични

Владиниот подтпарол Миле Бошњаковски се најде во небрано откако од различни места беше обвинет за спинување и манипулации со јавноста во врска со Законот за употреба на јазиците, за кој беше најавено дека ќе биде испратен до Венецијанската комисија. Бошњаковски се обиде да ја одбрани Владата за својата одлука, спротивно на праксата и на правната и политичка логика, прво да го донесе Законот, а дури потоа да бара мислење од Венецијанската комисија. Бошњаковски реагираше на објавата на уредникот во ТВ Телма, Боби Христов, кој Владата ја обвини за „безобразно спинување“. „Најбезобразен владин спин од вчера: Закон за јазици ќе одел пред Венецијанска по гласање во Собрание Алоо, закон се праќа на мислење претходно, по усвојување надлежен е само Уставен суд! Ама не е крива Влада, туку сите мои колеги што му го премолчеа спинот, т.е. лагата (институционално-правна) на портпаролот на Влада на РМ. Ама колеги, ајде доста држете микрофони, дајте малку новинарство. Инаку, ќе нè возат жедни преку вода и на работи кои ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ најавија враќање во собраниските клупи. Тие со амандмани ќе го подобруваат Законот за јазици, а откако повторно ќе биде изгласан ќе оди на мислење во Венецијанската комисија, по што добиените забелешки ќе бидат вградени во законот. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вчера го повтори владиниот став дека Законот е во согласност со Уставот на државата и оти е изгласан во демократска атмосфера, со поддршка од мнозинството пратеници. – Владата на 4 август 2017 година донесе заклучок дека Законот по усвојување во Собранието ќе оди цел на мислење до Венецијанската комисија, а кога ќе се врати во Република Македонија постои политички консензус и политичка волја сите забелешки и мислења на Венецијанската Комисија ќе бидат имплементирани во истиот закон, рече Бошњаковски. Тој повтори дека сумата за имплементација на Законот е 106 милиони денари и дека не се предвидени дополнителни трошоци ниту нови работувања туку ќе се користат постојните вработени во државната администрација. Законот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски вчера го повтори владиниот став дека Законот е во согласност со Уставот на државата и оти е изгласан во демократска атмосфера, со поддршка од мнозинството пратеници. - Владата на 4 август 2017 година донесе заклучок дека Законот по усвојување во Собранието ќе оди цел на мислење до Венецијанската комисија, а кога ќе се врати во Република Македонија постои политички консензус и политичка волја сите забелешки и мислења на Венецијанската Комисија ќе бидат имплементирани во истиот закон, рече Бошњаковски. Тој повтори дека сумата за имплементација на Законот е 106 милиони денари и дека не се предвидени дополнителни трошоци ниту нови работувања туку ќе се користат постојните вработени во државната администрација. Законот откако ќе почне да се применува ќе биде направена дополнителна анализа. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се враќаат во парламентот поради инатењето на предлагачите кои, според нив, на сила сакаат да го истуркаат неуставниот закон за двојазичност кој е на штета на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Дрски, арогантни, самобендисани, безобразни, невоспитани, некултурни, без елементарна почит кон домашната научна и стручна фела...ова се накратко основните квалификации што ги "красат" членовите на Владата на РМ, пишува професорката Тања Каракмишева. Во продолжение го пренесуваме нејзиниот Фејсбук статус И покрај аргументираното цунами што го направивме периодов во докажувањето на НЕУСТАВНОСТА НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ, со конкретни и научно издржани забелешки, Владава и натаму стои на ставот дека Законот е во согласност со Уставот и дека бил донесен во демократска атмосфера!? Чекајте бре ајвани едни, или ништо не разбирате од право и Устав, а богами и од демократија, или навистина сте кинисале на пат без враќање! Па кај се видело и чуло Влада како извршен орган да оценува уставност на закон!? Па вие бре тотално сте ги измешале сите лончиња. Па нели тврдевте дека ги почитувате и дека се грижите за начелото на поделба на власта, нели за вас независноста на државните органи е над се!Како сега наеднаш вие станавте ...
| | веќе видена | слични

Законот за употреба на јазиците ќе биде испратен до Венецијанската комисија, но дури откако тој повторно ќе биде изгласан во Собранието. На денешната прес-конференција владиниот портпарол, Миле Бошњаковски истакна дека Владата уште во август донела заклучок дека Законот, по усвојување во Собранието, ќе оди во целост на мислење до Венецијанската комисија. Првичната информација што летоска стигна од Владата беше дека Законот ќе биде испратен до Венецијанска комисија , каде ќе се разгледуваат најспорните членови, оние за банкнотите и за двојазичните униформи , а и целиот Закон со цел Комисијата да се произнесе по нивната уставност или неуставност. Според експертите Венецијанската комисија ниту има мандат, ниту надлежност да ја оценува уставноста на кој било закон, во која било држава. Мандатот на Комисијата е да ја цени усогласеноста на законските решенија со европските стандарди содржани во европските и меѓународните договори, конвенции...поврзани со човековите и со малцинските права. Познавачите на оваа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 190 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 40 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 207 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта и опозицијата вкопани во јазичните ровови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: