Единствена Македонија: Одменатите пратеници со евтини трикови се обидуваат да се исперат од срамот

2 копии

„Денеска во Собранието 8-те одметнати и уценети пратеници со евтини трикови се обидоа да се исперат од срамот со некакви нивни уставни амандмани со кои се подобрувал капитулантскиот договор со Грција.Всушност, 8-те одметнати пратеници во очајнички обид да прикажат во јавноста дека не издржале за наше добро и дека ги штителе националните интереси иако македонскиот народ и поголем дел од граѓаните на 30 септември порачаа дека не сакаат промена на името и членство во НАТО и ЕУ.За кои амандмани зборуваат 8-те пратеници кога тие се напишани во СДСМ и затоа токму Заев експресно изјави дека ги прифаќа. Она што е содржано во три од четирите нивни амандмани веќе е содржано и во предавничкиот договор со Грција и наводните амандмани на 8-те пратеници се само наменско замајување на народот. Во целата оваа наменска игра битно е да се спомне само четвртиот амандман во кој е предвиден непристојниот пазар – формирање на собраниско тело за помирување кое во суштина значи слобода за обвинетите пратенции во замена за гласање ...
| | веќе видена | слични

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКАТА Е ДОЛЖЕН ВЕДНАШ И БЕЗУСЛОВНО ДА ГИ ПОМИЛУВА СИТЕ ОД НАСТАНИТЕ ВО СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ 2017 ГОДИНА! 9 ноември 2018 година, Скопје, Македонија - За Светскиот Македонски Конгрес (СМК) животите и имотите се неприкосновени и неповредливи, секое насилство врз нив е неприфатливо и за осуда! Истовремено, СМК и натаму бара секој кој украл од народот и државата да одговара пред судот на правдата со казна затвор и конфискација на личниот имот и имотот на семејството, дома и во светот! Но, имајќи ги предвид владините манипулации и на меѓународните мешетари за политички концесии - измена на Уставот со цел промена на името на државата и идентитетот на нацијата, и немоќта на опозицијата, СМК смета дека Претседателот на Републиката, врз основа на членот 11 од Законот за помилување, е должен веднаш и безусловно да ги помилува сите од настаните во Собранието на 27 април 2017 година, со ослободување од гонење и потполно ослободување од извршување на казната, со определување мерка бришење на ...
| | веќе видена | слични

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПРЕМИЕРОТ, МИНИСТРИТЕ И 80 ПРАТЕНИЦИ КОИ ГЛАСАА ЗА ПРИСТАПУВАЊЕ КОН ИЗМЕНА НА УСТАВОТ СО ЦЕЛ ПРOМЕНА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА И ИДЕНТИТЕТОТ НА НАЦИЈАТА! 8 ноември 2018 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес и Македонското меѓународно движење за човекови права до Основно јавно обвинителство - Скопје, поднесоа кривична пријава на 113 страници против премиерот, министрите и осудмесет пратеници кои гласаа за Одлуката за пристапување кон измена на Уставот, со цел примена на Спогодбата Димитров-Коѕиас за промена на името на државата и идентитетот на нацијата, склучена на 17 јуни 2018 година, која не е дел од внатрешниот правен поредок на земјата, бидејќи не е ратификувана во согласност со Уставот и е во спротивност со меѓународното право! Одлуката за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија е донесена во спротивност со референдумот од 8 септември 1991 година и референдумот од 30 септември 2018 година. Во кривичната пријава се наведува дека и покрај тоа што ...
| | веќе видена | слични

Македонците во татковината и светот никогаш нема да прифатат измена на Уставот заради промена на името на државата и идентитетот на нацијата. Амандмани на Уставот во таа смисла никогаш нема да предизвикаат правно дејство, засекогаш ќе бидат ништовни и кога и да е ќе бидат поништени заедно со Спогодбата меѓу Македонија и Грција! Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ги отфрла владините нацрт амандмани на Уставот на Република Македонија поради примена на Спогодбата меѓу Македонија и Грција од 17 јуни 2018 година со цел промена на името на државата и идентитетот на нацијата! Владините нацрт амандмани на Уставот на Република Македонија претставуваат флагрантно кршење на Уставот, законите и меѓународното право! Владините нацрт амандмани на Уставот на Република Македонија претставуваат најтешко кривично дело велепредавство, геноцид врз Македонскиот народ и злосторство против човештвото што не заструва! Со владините нацрт амандмани на Уставот, Македонија треба да стане нова држава со територија без народ и историја: ...
| | веќе видена | слични

Наспроти мноштвото реакции во целиот досегашен тек на процесот за спроведувањето на спогодбата од Мала Преспа и драматичното формирање на потребното парламентарно мнозинство од 80 пратеници за отворање на Уставот, вчерашното доставување на нацрт-амандманите од страна на Владата до Собранието помина со релативно млак одглас во јавноста и на социјалните мрежи. Меѓу првите со свое мислење се јави професорката Билјана Ванковска. Таа на својот фејсбук-профил напиша дека од самосвесен народ, кој се изборил за самоопределување, се претвораме во колонија. Проф. Билјана Ванковска – Асномска, охридска, северна и/или преспанска Македонија? Моронија! Од самосвесен народ, кој се изборил за самоопределување, спаѓаш на колонија! Од славните традиции, правиш салата и ги славиш поразите, ги славиш исчезнатите од 2001-та на кои ни коските не си открил каде им лежат, мавровските работници, на кои правдата си им ја одзел! Срам, понижување, недостојност и да се наречеш држава! Ако им помине ова, можеме слободно да си одиме – ќе ...
| | веќе видена | слични

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТАТКОВИНАТА И СВЕТОТ ГИ ОТФРЛААТ ВЛАДИНИТЕ НАЦРТ АМАНДМАНИ НА УСТАВОТ, ТИЕ ЗАСЕКОГАШ ЌЕ БИДАТ НИШТОВНИ И КОГА И ДА Е ЌЕ БИДАТ ПОНИШТЕНИ ЗАЕДНО СО СПОГОДБАТА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА! 3 ноември 2018 година, Скопје, Македонија - Македонците во татковината и светот никогаш нема да прифатат измена на Уставот заради промена на името на државата и идентитетот на нацијата. Амандмани на Уставот во таа смисла никогаш нема да предизвикаат правно дејство, засекогаш ќе бидат ништовни и кога и да е ќе бидат поништени заедно со Спогодбата меѓу Македонија и Грција! Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ги отфрла владините нацрт амандмани на Уставот на Република Македонија поради примена на Спогодбата меѓу Македонија и Грција од 17 јуни 2018 година со цел промена на името на државата и идентитетот на нацијата! Владините нацрт амандмани на Уставот на Република Македонија претставуваат флагрантно кршење на Уставот, законите и меѓународното право! Владините нацрт амандмани на Уставот на Република Македонија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев рече дека на следните изборни листи на СДСМ 50 отсто од кандидатите ќе бидат жени. „Ние сме предводници на концептот 50-50 на застапеност ...
сите 509 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 140 | | | веќе видена

Макпетрол АД Скопје и Владата ќе склучат спогодба со која вонсудски ќе се завршат судските спорови во врска со ГА-МА АД Скопје, соопштуваат од дистрибутивната ...
сите 145 | | | веќе видена

Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ ниту пак кај Христијан Мицкоски. Лаги, манипулации, лицемерен патриотизам, тоа е матрицата на ВМРО-ДПМНЕ. Токму поради ...
сите 113 | | | веќе видена

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 136 | | | веќе видена

Полесна трговија, минување на стока без царини и чекање, патување без пасоши, полесно вработување во Србија, Македонија и Албанија за граѓаните на тие земји се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Единствена Македонија: Одменатите пратеници со евтини трикови се обидуваат да се исперат од срамот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: