НЕ ГИ ПРОПУШТИЛ НА ПЕШАЧКИ: Возач „собрал“ двајца пешаци и избегал

Несреќата се случила синоќа во Тетово, повредените се задржани во болница Двајца пешаци се повредени синоќа во Тетово, од страна на непознат возач, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Околу 20.20 часот, возило со непознат возач на крстосницата од булеварот „Илинденска“ и улицата „29 ноември“ во Тетово налетало и удрило врз пешаците Б.А.(55) и Г.А.
| | веќе видена | слични
31 копии

Три лица се потешко повредени во три од вкупно 12 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири се полесно повредени шест лица, а во четири е причинета материјална штета. Случена е и една незгода со загинато лице во 11:30 часот на некатегоризиран пат село Копаница – место викано Жеден, во близина на место викано Втора Скала, во која учествувал трактор „форд“ без регистарски таблички, управуван од жител на Скопје, населеното место Копаница, како и сопатник кој се превезувал со тракторот, жител на Струга, населено место Долна Белица. Истиот изгубил контрола над возилото, излегол надвор од коловозот и се превртел. Вчера полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај шест возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, тројца возачи поминале на црвено светло на семафор, 11 возачи за време на управување на моторното возило го користеле мобилниот телефон, како и кај 13 возачи кои го управувале возилото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

 Во четири се полесно повредени шест лица, а во четири е причинета материјална штета. Случена е и една незгода со загинато лице во 11:30 часот на некатегоризиран пат село Копаница – место викано Жеден, во близина на место викано Втора Скала, во која учествувал трактор „форд“ без регистарски таблички, управуван од жител на Скопје, населеното место Копаница, како и сопатник кој се превезувал со тракторот, жител на Струга, населено место Долна Белица. Истиот изгубил контрола над возилото, излегол надвор од коловозот и се превртел. Вчера полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај шест возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, тројца возачи поминале на црвено светло на семафор, 11 возачи за време на управување на моторното возило го користеле мобилниот телефон, како и кај 13 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати се 32 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вчера полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај двајца возачи  кои се движеле со брзина поголема од дозволената. Четворица возачи поминале на црвено светло на семафор, шест возачи за време на управување на моторното возило го користеле мобилниот телефон, како и кај 18 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати се и 38 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 44 возила. Денеска Одделението за превенција заедно со „Училишната сообраќајна единица“ ќе преземаат превентивни мерки од областа на сообраќајот на бул. „Јане Сандански“ пред ТЦ „Бисер“ и ТЦ „Капитол“. 
| | веќе видена | слични
13 копии

Две лица се потешко, а девет полесно повредени во вкупно 18 регистрирани сообраќајни несреќи во изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје Од евидентираните седум сообраќајки во петокот, во пет полесно се повредени шест лица, а две незгоди се со материјална штета. Во саботата пак, се случиле пет сообраќајни незгоди и истите се со последица материјална штета. Како што информираат од СВР Скопје, вчера во Скопје се регистрирани шест сообраќајки, во кои велосипедист и возач на мопед се здобиле со тешки телесни повреди, а три лица со полесни повреди. Во три е причинета материјална штета. Сообраќајната полиција санкционирала 82 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, 11 се исклучени од сообраќај за возење под дејство на алкохол, тројца возачи не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, како и 42 возеле со истечена сообраќајна дозвола или без возачка дозвола, а 69 биле непрописно паркирани. Санкционирани се и 35 пешаци кои поминале вон обележан пешачки ...
| | веќе видена | слични

Од евидентираните седум сообраќајки во петокот, во пет полесно се повредени шест лица, а две незгоди се со материјална штета. Во саботата пак, се случиле пет сообраќајни незгоди и истите се со последица материјална штета. Како што информираат од СВР Скопје, вчера во Скопје се регистрирани шест сообраќајки, во кои велосипедист и возач на мопед се здобиле со тешки телесни повреди, а три лица со полесни повреди. Во три е причинета материјална штета. Сообраќајната полиција санкционирала 82 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, 11 се исклучени од сообраќај за возење под дејство на алкохол, тројца возачи не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, како и 42 возеле со истечена сообраќајна дозвола или без возачка дозвола, а 69 биле непрописно паркирани. Санкционирани се и 35 пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин и 10 возачи на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл кои за време на возењето на пат не го носеле заштитниот шлем на глава. Со помош на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тројца пешаци се повредени во две сообраќајни несреќи што изминатата ноќ се случиле во Тетово и Гостивар, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Тој посочи дека во првиот случај околу 20 часот и 20 минути возило со непознат возач на крстосницата од булеварот „Илинденска“ и улицата „29 ноември“ во Тетово налетало и удрило врз пешаците Б.А.(55) и Г.А.(26) и двајцата од Тетово. По сообраќајката возачот со возилото веднаш го напуштил местото од несреќата. Двајцата пешаци, појасни, се здобиле со телесни повреди и биле префрлени во Тетовската клиничка болница каде по укажаната лекарска помош биле задржани на болничко лекување. Според првичните податоци од полицискиот увид, нагласи Јосифовски, причина за сообраќајката е тоа што непознатиот возач не ги пропуштил пешаците да поминат на пешачки премин односно недавање на првенство. Казната за овој вид сообраќаен прекршок е 300 евра во денарска противвредност. - Нешто подоцна околу 21 чсот и 10 минути на улицата „Кеј Братство единство“ во Гостивар ...
| | веќе видена | слични

Тројца пешаци се повредени во две сообраќајни несреќи што завчеравечер се случиле во Тетово и Гостивар. Според информациите на полицијата, во саботата вечерта околу 20 часот и 20 минути возило со непознат возач на раскрсницата од булеварот Илинденска и улицата 29 Ноември во Тетово налетало и удрило врз пешаците Б.А. (55) и Г.А. (26), и двајцата од Тетово. По сообраќајката возачот со возилото избегал. Двајцата пешаци веднаш биле пренесени во тетовската Kлиничка болница каде што по укажаната лекарска помош биле задржани на болничко лекување. Според првичните податоци од полицискиот увид, несреќата се случила во моментот кога возач не ги пропуштил пешаците да поминат на пешачки премин, односно недавање првенство. - Нешто подоцна околу 21 часот и 10 минути на улицата Kеј братство-единство во Гостивар, автомобил „опел“ со гостиварски таблички управуван од гостиварецот Б.Р. (61) удрил во 13-годишно девојче, пешак, исто така од Гостивар. Девојчето се здобило со телесни повреди и со истото возило било пренесено во ...
| | веќе видена | слични

Девојчето се здобило со телесни повреди и со истото возило било пренесено во гостиварската болница Гостиварец со возило удрил во 13-годишно девојче пешак, информираат од полицијата. Несреќата се случила синоќа, на улицата „Кеј Братство единство“. Патничко возило „Опел“ со гостиварски таблички управувано од гостиварецот Б.Р.
| | веќе видена | слични

Тој посочи дека во првиот случај околу 20 часот и 20 минути возило со непознат возач на крстосницата од булеварот „Илинденска“ и улицата „29 ноември“ во Тетово налетало и удрило врз пешаците Б.А.(55) и Г.А.(26) и двајцата од Тетово. По сообраќајката возачот со возилото веднаш го напуштил местото од несреќата. Двајцата пешаци, појасни, се здобиле со телесни повреди и биле префрлени во Тетовската клиничка болница каде по укажаната лекарска помош биле задржани на болничко лекување. Според првичните податоци од полицискиот увид, нагласи Јосифовски, причина за сообраќајката е тоа што непознатиот возач не ги пропуштил пешаците да поминат на пешачки премин односно недавање на првенство. Казната за овој вид сообраќаен прекршок е 300 евра во денарска противвредност. - Нешто подоцна околу 21 чсот и 10 минути на улицата „Кеј Братство единство“ во Гостивар патничко возило „Опел“ со гостиварски таблички управувано од гостиварецот Б.Р. (61) удрило 13-годишно девојче пешак исто така од Гостивар. Девојчето се здобило со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 526 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 97 | | | веќе видена

Направете сами дома фондан за супер колачи и торти. 50 гр. маргарин 30 мл. вода 5 гр. желатин 1 лажица светол мед 600 гр. шеќер во прав Се става желатинот во ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НЕ ГИ ПРОПУШТИЛ НА ПЕШАЧКИ: Возач „собрал“ двајца пешаци и избегал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: