Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со интензивни средби со меѓународни претставници, остварена средба и со претставник на ОБСЕ


2 копии

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски денес информираше дека овие денови пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имале интезивни средби со повеќе меѓународни претставници, а воедно и со повеќе лица кои што се директно засегнати во овој процес. -Во текот на вчерашниот ден го посетивме и Народниот правобранител каде што укажавме на нашето видување за прекршување на сите законски постапки и процедури околку начинот на кој што се води истрагата и начинот на кој што се спроведуваат сите предистражни постапки околу настаните на 27 април. Денеска имавме средба со политичкиот претставник за правни работи на ОБСЕ, Џеф Били каде што директно го запознавме и му укажавме за нашите забелешки околу кршењето на човековите права на сите лица кои што се засегнати и обвинети околу настаните за 27-ми април. Воедно искажавме и голема загриженост поради состојбата на еден од притворените кој што штрајкува со глад веќе 7-ми ден и за кој што имаме неофицијални сознанија дека неговата состојба не е воопшто добра, истакна Манојловски на ...
| | веќе видена | слични

Тој кажа дека и биде на помош на Македонија денешен Свети Никола, дека на државата ќе и треба многу помош со оглед на тоа со какви луѓе на власт си има работа земјата во овие моменти. -Луѓе кои се подготвени и полицијата да ја злоупотребат против сопствениот народ, луѓе кои се подготвени да во недостигот на демократскиот капацитет ги растураат протестите. На два пати денеска се обидоа да спречат легитимно и демократско изразување на мислата на овој народ, на несогласувањето со хунтата, на несогласувањето со нивната недемократичност, на нашиот глас за слобода на патриотите кои лежат во затвор, изјави Андонов.
| | веќе видена | слични
4 копии

Едно лице е приведено во инцидент што се случил на граничниот премин Табановце за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на МВР Тони Јаневски за МИА кажа само дека во инцидентот е приведено едно лице затоа што нападнало полициски службеник. Дел од медиумите јавуваат дека дошло до буткање меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ и полицијата и дека еден од демонстрантите е повреден, а еден приведен. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека станува збор за уште една злоупотреба на институциите во политички цели и обид насилно да се спречат протестите против политичкиот прогон од страна на хунтата на Зоран Заев, кој изминатиов период незаконски притвораше уметници, режисери, оперски пејачи, пратеници и.т.н прогласувајќи ги без аргументи за терористи. ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска од 17 до 18 часот ќе го блокира граничиот премин Табановце кај Куманово. Партијата вечерва одржа протест и во Скопје пред Министерството за правда. Видео – Сител.мк
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протест и во Скопје пред Министерството за правда Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Протест на ВМРО-ДПМНЕ против притворите пред Министерството за правда Категорија: МакедонијаНовинар: Бранислав Јаневски
| | веќе видена | слични
6 копии

ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска во период од еден час ќе го блокира граничиот премин Табановце кај Куманово. Во соопштението на партијата се наведува дека блокадата ќе почне во 17 часот, а ќе трае до 18 часот. а
| | веќе видена | слични

Oд полицијата потврдија дека едно лице е приведено во инцидентот што се случи на граничниот премин Табановце за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ. Лицето е приведено затоа што нападнало полициски службеник. Од МВР најавија дека ќе поднесат соодветна пријава против лицето. На протестот имаше туркање меѓу луѓето кои протестираа и полицијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека станува збор за уште една злоупотреба на институциите во политички цели и обид насилно да се спречат протестите против политичкиот прогон кој според нив го прави хунтата на премиерот Зоран Заев. ВМРО-ДПМНЕ претходно најави дека денеска од 17 до 18 часот ќе го блокира граничиот премин Табановце.
| | веќе видена | слични

На протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда денеска пред граѓаните се обрати Оливер Андонов. Тој кажа дека и биде на помош на Македонија денешен Свети Никола, дека на државата ќе и треба многу помош со оглед на тоа со какви луѓе на власт си има работа земјата во овие моменти. „Луѓе кои се подготвени и полицијата да ја злоупотребат против сопствениот народ, луѓе кои се подготвени да во недостигот на демократскиот капацитет ги растураат протестите. На два пати денеска се обидоа да спречат легитимно и демократско изразување на мислата на овој народ, на несогласувањето со хунтата, на несогласувањето со нивната недемократичност, на нашиот глас за слобода на патриотите кои лежат во затвор“, изјави Андонов. Кажа дека ова е одлика на хунта и праша дали уште се потребни докази во денешно време дека со какви луѓе има државата има работа. Но порача дека тоа нема да им успее. „Нема да им успее, бидејќи ние си ја сакаме татковината таква каква што е, со сите во неа. Таква демократска на чие чело ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На протестот на симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ на граничниот премин „Табановце“ дојде до турканица меѓу учесниците на протестот и меѓу полицијата. Неофицијално еден од учесниците удрил полицаец и бил приведен, додека еден од учесниците бил повреден. ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека ќе го блокира граничниот премин „Табановце“ во период од 17 до 18 часот. Опозициската партија веќе неколку недели блокира крстосници во Скопје во знак на протест поради притворањето на членови и функционери од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
4 копии

На протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда денеска пред граѓаните се обрати Мане Јаковлевски. Тој кажа дека наместо светла иднина државата е обвиена од темнина. Наместо мир и безбедност, бројот на убиства е зголемен, а и животните се вознемирија, почнаа да напаѓаат луѓе, порача денеска Мане Јаковлевски на протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда. – Тоа што актерите, пејачите, членовите на патриотските здруженија се во затвор, а убијците од Смилковско езеро се на слобода е цинична и селективна правда на хунтата на власт, рече Јаковлевски и порача дека е време да се сплотиме затоа што разделени не чека пропаст. Јаковлевски порача дека протестите ќе продолжат се додела лицата кои неправедно притворените лица на настаните во Собранието од 27 април годинава не бидат пуштени на слобода. Дарко Костовски, пак, рече дека да ги браниш македонските национални интереси е света должности и кажа дека токму за тоа ВМРО-ДПМНЕ постои. Тој повтори дека денешната прес-конференција на СЈО ...
| | веќе видена | слични

Полициските единици попладнево интервенирале на граничниот премин Табановце каде што од 17 часот започна протест во организација на ВМРО- ДПМНЕ, а во знак на солидарност со притворените 36 лица обвинети за тероризам. Полициските единици попладнево интервенирале на граничниот премин „Табановце“ каде што од 17 часот започна протест во организација на ВМРО- ДПМНЕ, а во знак на солидарност со притворените 36 лица обвинети за тероризам. Во видеото што е снимено од очевидец, а го објави порталот Прес 24 се гледа дел од инцидентот во кој се тврди дека има и повредени. Неофицијално дел од учесниците на протестот настрадале во моментот кога полицијата со употреба на сила сакала да ја растури групата која го попречува сообраќајот на овој граничен премин. Од МВР се уште нема информации за овој инцидент. Предходно опозицијата побара укинување на притворот за 36 обвинети за тероризам и итен прекин на нивното малтретирањето во притвор. Во знак на поддршка за обвинетите за наводен тероризам денеска беа блокирани ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 408 | | | веќе видена

Европските медиуми ја пренесуваат информацијата на “Дејли Телеграф“ утрово дека британската премиерка, Тереза Меј, ја разгледува можноста за измени на ...
сите 401 | | | веќе видена

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП „Македонија пат" апелира на внимателно возење и прилагодување ...
сите 143 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 377 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 129 | | | веќе видена

Доколку се прашувате колку ќе чини телефонот на преклопување на Samsung и кога точно ќе биде најавен, корејските медиуми денес ги споделија овие информации... ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со интензивни средби со меѓународни претставници, остварена средба и со претставник на ОБСЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: