Излезноста до 13 часот над 35 отсто

2 копии

Одѕивот на гласачите до 13 часот изнесува 35,8 отсто односно 612.814 граѓани од вкупното евидентирани во Единствениот избирачки список излегле да гласаат на втората прес-конференција денеска соопшти Државната изборна комисија (ДИК) Станува збор за податоци добиени од 90,82 отсто од обработените материјали од избирачките места, односно обработени се информации од 2.792 избирачки места од вкупно 2.976. Во Изборната единица 1 излезноста на гласачите е 39,10 отсто или во конкретна бројка 113.506 избирачи. Во Изборната единица одѕивот на гласачите е 31,89 отсто или 99.594 избирачи од вкупно запишани 312.305 гласачи. Одѕивот во Изборната единица 3 е засега најголем во споредба со другите изборни единици и изнесува 40,82 проценти или гласале 117.823 граѓани. Ви Изборната единица 4 од вкупниот заброј 37,20 отсто или на гласање излегле 101.211 гласачи. Во Изборната единица 5 излезноста изнесува 34, 93 отсто односно 93.109 гласачи. Во шестката одѕивот на избирачите изнесува 27,60 отсто или 87.571 лице го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На полноќ истекува рокот за поднесување приговори и жалби до Државната изборна комисија за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори. Од вчера од 14 часот тече и рокот за приговори за првичните официјални резултати од гласањето, што на прес-конференција ги објави претседателот на ДИК Борис Кондарко. До Државната изборна комисија досега е поднесен еден приговор и тоа од партијата Нова Демократија за избирачкото место 2474, кое се наоѓа во Чучер Сандево. Партијата приговара бидејќи на нејзините претставници не им било дозволено да става забелешка во записникот од гласањето. Највисокото изборно тело во земјата може, според законот, по службена должност да реагира доколку смета дека има неправилности во гласањето, но досега нема такви најави. ДИК е надлежна во прв степен да одлучува за приговорите од гласањето и резултатите, додека надлежен за второстепената постапка е Управниот суд кој исто така треба да одлучи во рок од 48 часа.
| | веќе видена | слични

Од вчера од 14 часот тече рокот за приговори за првичните официјални резултати од гласањето, што на прес-конференција ги објави претседателот на ДИК Борис Кондарко. До Државната изборна комисија досега е поднесен еден приговор и тоа од партијата Нова Демократија за избирачкото место 2474, кое се наоѓа во Чучер Сандево. Партијата приговара бидејќи на нејзините претставници не им било дозволено да стават забелешка во записникот од гласањето. Највисокото изборно тело во земјата може, според законот, по службена должност да реагира доколку смета дека има неправилности во гласањето, но досега нема такви најави. ДИК е надлежна во прв степен да одлучува за приговорите од гласањето и резултатите, додека надлежен за второстепената постапка е Управниот суд кој исто така треба да одлучи во рок од 48 часа.
| | веќе видена | слични

На полноќ истекува рокот во кој политичките партии можат да пријават изборни нерегуларности и нарушување на изборниот процес во Државната изборна комисија. Од вчера од 14 часот тече и рокот за приговори за првичните официјални резултати од гласањето, што на прес-конференција ги објави претседателот на ДИК Борис Кондарко. До Државната изборна комисија досега е поднесен само еден приговор и тоа од партијата Нова Демократија за избирачкото место 2474, кое се наоѓа во Чучер Сандево. Партијата приговара бидејќи на нејзините претставници не им било дозволено да стават забелешка во записникот од гласањето. Највисокото изборно тело во земјата може, според законот, по службена должност да реагира доколку смета дека има неправилности во гласањето, но досега нема такви најави. ДИК е надлежна во прв степен да одлучува за приговорите од гласањето и резултатите, додека надлежен за второстепената постапка е Управниот суд кој исто така треба да одлучи во рок од 48 часа
| | веќе видена | слични

Сепак, строгата поделеност во Собранието е само привидна. Во парламентарните клупи ќе седнат и претставници на социјалистите на Љубисав Иванов-Ѕинго, на ПЕИ на Фијат Цановски, на Ромите - Самка Ибраимовски и Амди Бајрам и на Србите - Иван Стоиљковиќ и Драгиша Милетиќ (преку СДСМ) Изборен синџир на исхрана ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, македонски и албански дел. Тоа е сликата на новиот собраниски состав по неделните избори. Македонскиот парламент, како никогаш досега, е поделен и по вертикална и по хоризонтална линија. Идеолошки (иако експертите нагласуваат дека не станува збор за чисти политички опции) собраниските столчиња се поделени помеѓу двата огромни блока на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и делумно НДП на Руфи Османи (како десница) и СДСМ и ДУИ (како левица). Ниту една помала партија не освои мандат, што е првпат во плурална Македонија. Хоризонталната линија, пак, парламентот веќе 15 години го дели по етничка основа: Македонци наспроти Албанци. - Сега ситуацијата е многу едноставна. Ако во парламентот повлечеме една ...
| | веќе видена | слични

Во последен момент ДУИ доби едно пратеничко место на сметка на СДСМ во шестата изборна единица. На гласање излегле 63,48 отсто од избирачите. Одзивот во дијаспората беше 56,67 отсто. Споредба со резултатите од 2008 година ВМРО-ДПМНЕ изгуби седум пратеници, а СДСМ речиси го удвои бројот на мандати. ДУИ изгуби три пратенички места, а ДПА остана без двајца пратеници во споредба со резултатите од изборите во 2008 година. Според првичните официјални податоци од Државната изборна комисија, на овие избори ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, заедно со тројцата од дијаспората. Коалицијата на СДСМ во новото Собрание ќе има 42 пратенички места. ДУИ ќе има 15, ДПА 8, а НДП на Руфи Османи ќе има двајца пратеници. На претходните парламентарни избори коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ имаше 63 пратеници, коалицијата на СДСМ 27 пратеници, ДУИ имаше 18, а ДПА влезе во Собранието со 11 пратенички места. На гласање излегле 63,48 отсто од избирачите. Одзивот во дијаспората беше 56,67 отсто. На пребројувањето во последен момент се утврди ...
| | веќе видена | слични

Не е проблем бројот на освоени мандати, туку пазарот. Во игра се сите варијанти: во Владата повторно да седат Груевски и Ахмети, Груевски да го игнорира Ахмети и да ги земе Тачи и Османи или во владејачката коалиција да влезат сите три партии на Албанците што освоија пратенички мандати Ќе биде тешко да се формира новата влада, велат политичките аналитичари откако Државната изборна комисија (ДИК) вчера ги објави конечните резултати од изборите. Иако бројот на пратенички мандати што ги освоија ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ покажува дека Груевски и Ахмети без проблем можат повторно да формираат коалиција, сепак позицијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на партнер не е толку комотна како по изборите во 2008 година. Според ДИК, ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8, а партијата на Руфи Османи има два пратенички мандати. Преостанатите партии не освоија ниту еден пратеник. Клучен албанскиот фактор Во игра се неколку варијанти: првата, Владата да биде составена само од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Втората варијанта е Ахмети да ...
| | веќе видена | слични

Новата влада мора да се состави најдоцна до 10 август Според политичките експерти, новата влада нема да понуди изненадувања во однос на можните коалиции. Извесно е дека во неа ќе седнат ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Која од партиите освен победничката коалиција за Подобра Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе седне во новата влада официјално се уште не се знае. Факт е дека победничката партија ќе мора да коалицира со некоја од албанските партии. Извесно е дека тоа ќе биде Демократската Унија за интеграција која освои 15 пратенички мандати. ДУИ овој пат ќе има на некој начин поголеми барања во делот на прашањето за решавање на името па можеби и некои други аспекти, можни се и некои рокови кои ќе бидат зададени од страна на албанскиот политички партнер. Непосредно пред изборите, премиерот Никола Груевски изјави дека досегашната соработка со ДУИ била одлична и функционална, иако призна дека не секогаш имале заеднички став околку одредени прашања. Не коментираат дали со одредени партии е исклучена соработка или не. ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на завчерашните парламентарни избори освои 437.665 гласа, односно 39 проценти, а опозициската коалиција предводена од СДСМ доби 367.876 гласови, односно 32,78 проценти. Ова се конечните резултати што вчера ги објави Државната изборна комисија по стопроцентната обработка на гласачките ливчиња. На трето место се наоѓа ДУИ со освоени 114.870 гласа, односно 10,24 проценти, ДПА доби 66.055 или 5,89 проценти, НДП освои 29.981 гласа или 2,67 процента од гласовите, ВМРО-НП 28.125 или 2,51 процента, Нова демократија 19.732 гласа, односно 1,76 процент, Обединети за Македонија 17.015 или 1,52 процент, ЛДП 16.556 или 1,48 процент од гласовите. Останатите партии освоија по помалку од еден процент од гласовите. На предвремените парламентарни избори, според ДИК, гласале 1.158.459 граѓани, од што бројот на важечки ливчиња изнесува 1.126.392, а неважечки биле 32.067. Одѕивот изнесува 63,36 проценти, најголем досега. Според симулацијата направена врз основа на ...
| | веќе видена | слични

со донтовиот модел малите партии изгубиЈа 11 мандати Создадената атмосфера дека изборите се референдум за опстанок или за смена на власта, неавтентична изборна понуда и високиот цензус за избор на еден пратеник се фактори кои предизвикаа помалите политички партии да доживеат тежок изборен пораз. ЛДП, ВМРО-НП, ОМ, Достоинство, Нова демократија, СДУ, Демократска десница...кои пред изборите најавуваа дека со десетина пратеници ќе бидат клучни фактори за формирање нова владина коалиција ќе останат надвор од парламентот. Пресметката покажува дека вкупно 105.640 гласа на тринаесет партии кои на изборите успеале да освојат гласови им биле залудни заради нерамномерната распределба по изборните единици партиите никаде не успеале да го досегнат потребниот број од околу 8.500 гласа неопходни за да им биде избран барем еден пратеник. Донтовиот модел погубен за помалите Наместо тоа, овие гласови, доволни за да се изберат околу 11 пратеници, поради Донтовиот модел според кој се пресметуваат гласовите во шестте изборни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Излезноста до 13 часот над 35 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: