Соларен велосипед од Данска


Убавото време секогаш ги мами велосипедистите да излезат на улица. Здравиот живот и намалувањето на загадувањето на животната средина се само некои од предностите на користењето на велосипедот како превозно средство. Оваа предност ја увидел и Ерик Јафе од Данска, кој го претстави првиот соларен велосипед. Идејата е да им се помогне во совладувањето на одредени препреки на возачите кои одбрале да користат ваков вид превоз до работното место и назад или на оние на кои велосипедот им е потребен за да завршат некаква работа. Имено, велосипедот во себе содржи и мал електромотор и батерии. Батериите имаат цилиндричен облик и се полнат со помош на соларните ќелии сместени на тркатлата, кога велосипедот е паркиран. Кога велосипедот се движи, енергијата од батериите го напојува електромоторот и му помага на возачот. Творецот на овој велосипед тврди дека дострелот со едно полнење на батериите е околу 70 километри, дека може да постигне максимална брзина од 50 километри на час и дека стандардната брзина му е околу 25 ...
| | веќе видена | слични

Еден од поновите и подобрите изуми во светот е секако соларниот велосипед. Во Данска од страна на Ерик Јафе беше произведен првиот соларен велосипед во светот. Велосипедот е средство кое многу лугје го користат во светот, но мора да признаам дека и кај нас културата на возење на велосипед се издигна на поголемо ниво. Првиот соларен велосипед содржи мал електро мотор и батерии. Батериите се полнат преку соларните ќелии кои што се сместени во тркалата додека велосипедот стои паркиран. Кога ќе посакате да го возите велосипедот, енергијата од батериите го полни елетромоторот и ви помага при возењето.
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 78 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Денешното барање на судот да донесе одлука по налог на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 348 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соларен велосипед од Данска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: