Соларен велосипед од Данска


Убавото време секогаш ги мами велосипедистите да излезат на улица. Здравиот живот и намалувањето на загадувањето на животната средина се само некои од предностите на користењето на велосипедот како превозно средство. Оваа предност ја увидел и Ерик Јафе од Данска, кој го претстави првиот соларен велосипед. Идејата е да им се помогне во совладувањето на одредени препреки на возачите кои одбрале да користат ваков вид превоз до работното место и назад или на оние на кои велосипедот им е потребен за да завршат некаква работа. Имено, велосипедот во себе содржи и мал електромотор и батерии. Батериите имаат цилиндричен облик и се полнат со помош на соларните ќелии сместени на тркатлата, кога велосипедот е паркиран. Кога велосипедот се движи, енергијата од батериите го напојува електромоторот и му помага на возачот. Творецот на овој велосипед тврди дека дострелот со едно полнење на батериите е околу 70 километри, дека може да постигне максимална брзина од 50 километри на час и дека стандардната брзина му е околу 25 ...
| | веќе видена | слични

Еден од поновите и подобрите изуми во светот е секако соларниот велосипед. Во Данска од страна на Ерик Јафе беше произведен првиот соларен велосипед во светот. Велосипедот е средство кое многу лугје го користат во светот, но мора да признаам дека и кај нас културата на возење на велосипед се издигна на поголемо ниво. Првиот соларен велосипед содржи мал електро мотор и батерии. Батериите се полнат преку соларните ќелии кои што се сместени во тркалата додека велосипедот стои паркиран. Кога ќе посакате да го возите велосипедот, енергијата од батериите го полни елетромоторот и ви помага при возењето.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соларен велосипед од Данска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: