Еден од најбараните терористи мирно живее на Косово

7 копии

Бајрам Аслани, Албанец од Косово, кој во САД е меѓу најбараните исламски терористи, слободно живее во Косовска Митровица, бидејќи Еулекс тврди дека Вашингтон нема доволно основани обвиненија против него, како и дека не постои договор за екстрадиција меѓу Косово и Вашингтон. За разлика од другите на листата „најбарани“ Бајрам Аслани не се крие во оддалечените пусти и планински места, туку живее со своето семејство во Косово. Локален косовски полицаец на дописникот на агенцијата „Ројтерс“ дури му го покажал и патот кон улицата на која живее Аслани во Косовска Митровица. „Бајрам Аслани е осомничен дека е соработник на осумчлената група која во САД планирала да почне џихад и собирала пари за оние кои водат света војна“, стои во потерницата за Аслани. Тој беше уапсен во јуни, но е ослободен откако судиите на Еулекс го отфрлија барањето за екстрадиција. Тој беше обвинет дека е поврзан со група од Северна Кореја, чии членови беа уапсени минатата година поради наводно планирање напади врз американските сили ...
| | веќе видена | слични

МИТРОВИЦА - Соединетите Американски Држави сметаат дека дрвосечачот Бајрам Аслани е еден од нивните најбарани луѓе, меѓутоа, поради необичниот меѓународен статус на Косово, не се во можност да им биде екстрадиран и да го испрашаат. Спротивно на другите од „листата најбарани“, Аслани не се крие во далечна пустина или во планина. Триесетгодишниот Аслани живее со своето семејство во проамериканското Косово. Пријателски расположен локален полицаец дури го покажа патот кон неговата улица кога еден новинар неодамна се обиде да го пронајде домот на Аслани во Митровица. Потерницата на ФБИ на Интернет му го комплицираше животот на Аслани, кој живее од социјална помош за неговата сопруга и трите деца во висина од 75 евра месечно. „Ја загубив работата и имаше периоди кога немав доволно за да ги нахранам децата“, вели тој откако му понуди чаша сок на гостинот во неговиот трошен дом. „Никој не ме вработува. Ми велат: ти си терорист, ти напаѓаш Американци“. На потерницата на ФБИ пишува: „Бајрам Аслани е коконспиратор со ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еден од најбараните терористи мирно живее на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: