Реал го доведува напаѓачот на Валенсија?


После поразот од Барселона од 3:0 на „Сантијаго Бернабеу“, стана јасно дека во редовите на Реал Мадрид мора нешто да се менува. Според многумина, потребно е засилување во нападот на „Кралевите“ затоа што Карим Бензема веќе подолго време игра надвор од форма. Сепак, тешко е дека Реал Мадрид ќе успее да доведе некое звучно напаѓачко име во јануарскиот преоден рок, но јасно е дека Перез ќе мора да му донесе напаѓач на Зидан. Како што пренесуваат шпанските медиуми, на мета на Реал Мадрид се неколку фудбалери, а најблиску до трансфер во Мадрид е напаѓачот на Валенсија, Рафаел Мир. Наводно од управата на Реал стапиле во контакт со своите колеги од Валенсија и за напаѓачот нудат девет милиони евра. Мир во младинските категории го носел дресот на Барселона, а моментално настапува за Валенсија каде што претежно игра за Б тимот.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Челси, Еден Азар, го доби признанието за најдобар фудбалер во Белгија за 2017 година. Тој доби убедливо најмногу гласови во изборот на Фудбалската федерација на Белгија. На второто место се најде играчот за врска на Манчестер сити, Кевин Де Бруин, додека трет беше напаѓачот на Манчестер јунајтед, Ромелу Лукаку. Во 2017 година, Еден Азар стана шампион на Англија со Челси, одигра вкупно 52 натпревари и постигна 10 гола, забележувајќи и седум асистенции.
| | веќе видена | слични

Благодарение на генијалноста на суперагентот Жорж Мендеш, се чини дека англискиот второлигаш Вулверхемптон ќе го доведе едно од засилувањата на деценијата во своите редови. Екипата на поранешниот тренер на Валенсија и Порто, Нуно Еспирито Санто, која игра одлично сезонава, наводно го договори трансферот на младиот фудбалер на Валенсија Рафа Мир, кој го одби Реал Мадрид со цел да се пресели во Чемпионшип. „Кралевите“ го следеа Мир веќе некое време по 15-те гола на 19 натпревари за вториот тим на Валенсија сезонава. Но, наместо тоа, тој ќе им се приклучи на „Волците“ во јануари, чии амбиции се влез во Премиер лигата по подолго време и за таа цел создаваат квалитетен тим кој може да одговори на барањата. За целиот трансфер најзаслужен е неговиот агент Жорж Мендеш, кој е во добри односи со Вулверхемптон, но не треба да се заборави ни улогата на Нуно Еспирито Санто, кој исто така успеа да привлече играчи за кои имаше голем интерес од далеку поголеми екипи, но на крајот дојдоа во екипата на „Вулвси“, како што се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на денешниот ден на социјалните мрежи излезе информација дека Реал Мадрид го договорил првото зимско засилување. На “Бернабе” требаше да пристигне напаѓачот на Валенсија, Рафа Мир, фудбалер чиј договор со Ел Че истекува на 30 јуни. Валенсија не успеа да обезбеди продолжување на соработката, па за да извлече пари за него, беше принудена да го продаде зимава. Сепак, во последен момент дојде до пресврт. Место во Реал, Мир одлучи да се пресели во англискиот второлигаш Вулверхемптон кој е на чело на табелата во Чемпионшип дивизијата. Причина за ваквата негова одлука е тренерот на Вулвс, Нуно Еспирито Санто под чие водство Мир дебитираше во Лигата на шампионите во дресот на Валенсија. Извор: Sportclub.mk
| | веќе видена | слични

Шпанските медиуми охрабрени од „Марка“, пред некое време објавија дека Рафа Мир ќе ја замени Валенсија со Реал Мадрид, но почетокот на преодниот рок донесе интересен пресврт и ги поремети плановите на раководството на „кралскиот клуб“. Талентираниот напаѓач роден во Мурсија наместо за најтрофејниот шпански клуб, се одлучи за англискиот второлигаш Вулверхемптон. Членот на Чемпионшип го добил потписот на 20-годишниот Мир, а се претпоставува дека главен виновник за ова изненадување е менаџерот Нуно Ешпирито Санто, кој е поранешен тренер на Валенсија. Шпанскиот клуб од популарните „волци“ ќе заработи 2 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Новата 2018 година почна со реализација на трансферот на Вирџил ван Дајк во Ливерпул, кој стана најскап дефанзивец во фудбалската историја откако „црвените“ платија 85 милиони евра за неговите услуги. Тоа е добра најава за бурниот период што ќе следи, во јануари,но пред се во текот на летото, кога се очекува повторно да се направат низа трансфери над 100 милиони евра, со кои врвните клубови ќе станат уште помоќни со нови суперзасилувања во своите редови. Ова се петте трансфер-бомби кои би можеле да „експлодираат“ во 2018 година. Алексис Санчез – Манчестер сити Пеп Гвардиола го има „пикирано“ Алексис како суперзасилување за дрим-тимот на Манчестер сити, а во прилог му оди и фактот дека договорот на Чилеанецот истекува во јуни 2018 година. Венгер е во дилема дали да го продаде и да заработи барем 35 милиони евра, или да чека тој да си замине како слободен играч на крајот од сезонава. Медиумите објавија дека Санчез веќе ја прифатил понудата на Манчестер сити за плата од 300.000 фунти неделно, а единствената ...
| | веќе видена | слични

Јануарскиот преоден рок почнува денеска, а навивачите на Реал Мадрид одамна од раководството бараат да се донесат засилувања. Но, оние кои малку подетално ја следат историјата ќе кажат дека тоа нема да биде многу паметен потег. Трансферите од последната деценија најдобро го докажуваат тоа. Од 2007 година, Реал во јануари купи вкупно 19 фудбалери и на нивните трансфери потроќи околу 150 милиони евра. Во тој период освоени се само четири трофеи. Најдобро засилување се покажа Марсело кој 12. сезона е член на Реал, а дојде за само 6,5 милиони евра од Флуминенсе. Во редот со него може да застане само уште Гонзало Игуаин и Кристијан Карембе кој играше во едно друго време. Се друго е вистинско промашување. На “Бернабе”, како позајмици или трајни теансфери стигнаа уште имиња како: Жилиен Фобер, Емануел Адебајор, Фернандо Гаго, Дани Парехо, Хави Портиљо, Лукас Силва, Зе Роберто, Антонио Касано, Клас Јан Хуинтелар итн. Ниеден од нив не покажа квалитет за клуб како Реал.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид веќе на големо се спрема за летниот трансфер период кога Флорентино Перез спрема мала револуција на тимот. „Кралевите“ немаат намера да трошат многу пари во јануари, бидејќи не може да се ослободи од фудбалерите кои има намера да ги продаде. Според пишувањето на „Марка“, доколку оваа сезона биде неуспешна, односно доколку не ги одбранат шпанската и европската титула, Реал ќе се ослободи од неколку стандардни играчи. Според информациите од „Марка“, Реал започнал преговори со Манчестер Јунајтед за Герет Бејл , а на листата за „отстрел“ наводно се и Карим Бемзема и Тони Крос. Имено, Реал Мадрид сака да го донесе Нејмар од ПСЖ, а за тој трансфер ќе му бидат потребни 250 милиони евра. Поради тоа голем дел од овој трансфер ќе биде финансиран со продажбата на споменатите фудбалери. Меѓутоа, Перез покрај Нејмар во тимот го сака и Дибала , но и да ја засили дефанзивата. „Марка“ тврди дека следното лето на „Сантиаго Бернабеу“ сигурно ќе пристигне и еден врвен дефанзивец.
| | веќе видена | слични
3 копии

Нешто што се очекува од стартот на зимскиот преоден рок е тоа понуда да се испрати релација Мадрид-Лондон, односно до Челси, за услугите на Еден Азар. Првата понуда треба да изнезува 135 милиони евра, од Мадрид сметаат дека сумата е доволна за Челси да попушти и да се откаже од својот најдобaр фудбалер. Перез започнува операција „нов галактико”, а како прво засилување ќе се обиде да му ја исполни желбата на Зинедин Зидан. Сепак, според англиските медиуми Реал ќе има конкуренција за неговиот потпис, откако Манчестер јунајтед стартуваше „невозможна” мисија во обид да го доведе Азар во своите редови, Мурињо одново ќе се обиде да го оштети својот поранешен клуб.
| | веќе видена | слични

Незадоволството на Кристијано Роналдо од статусот во Реал Мадрид и неподготвеноста на „кралевите“ да му понудат нов договор придонесува португалскиот ас многу сериозно да ја разгледа можноста за заминување од „Сантиајго Бернабеу“ на крајот од сезонава. Неговиот агент Жорге Мендеш веќе побара од Флорентино Перез да одреди сума што заинтересираните клубови ќе треба да ја платат, а и самиот Роналдо почнува да врши притисок за да му биде овозможено да ги смени клупските бои. Како што јавуваат британските медиуми, Манчестер јунајтед е клубот во кој португалската суперѕвезда сака да се врати и повторно да атакува на трофеј во Премиер-лигата. Кристијано остави силен печат врз тимот на Алекс Фергусон, а сега е подготвен дури и да ги „закопа секирите“ со Жозе Мурињо, со кого беше во војна во Реал Мадрид, само за да се врати назад на „Олд трафорд“. Отштета од околу 120 милиони евра не би требало да претставува проблем за „ѓаволите“, а работата е отидена дотаму што Португалецот веќе барал и училиште за својот син во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, по одделни котлини со услови за утринска магла. Утринската температура ќе се движи ...
сите 254 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал го доведува напаѓачот на Валенсија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: