Канте најдобар фудбалер на Франција


Фудбалерот на Челзи, Нголо Канте, прогласен е за најдобар француски фудбалер за 2017. година во изборот на угледниот „Франс Фудбал“. Играчот на Челзи доби вкупно 92 гласа, пет повеќе од Килијан Мбапе (87), додека на третото место е Карим Бензема кој доби само 52 поени.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Челси, Еден Азар, го доби признанието за најдобар фудбалер во Белгија за 2017 година. Тој доби убедливо најмногу гласови во изборот на Фудбалската федерација на Белгија. На второто место се најде играчот за врска на Манчестер сити, Кевин Де Бруин, додека трет беше напаѓачот на Манчестер јунајтед, Ромелу Лукаку. Во 2017 година, Еден Азар стана шампион на Англија со Челси, одигра вкупно 52 натпревари и постигна 10 гола, забележувајќи и седум асистенции.
| | веќе видена | слични

Англија | Многумина се изненадија кога реномираниот англиски весник „Гардијан“ го прогласи Хуан Мата за најдобар фудбалер за 2017, но тие имаат свое објаснување... Ниту Меси, ниту Роналдо, па ни Хари Кејн не е најдобриот фудбалер во светот според „Гардијан“, титулата ја доби Хуан Мата. Англискиот весник не ги зема во фудбалските достигнувања како критериум, туку човечките, хуманите моменти кои можат да влијаат на менување на свеста кај играчите и кај луѓето воопшто. Мата кој е и познат блогер, во август ја иницираше иницијативата „Заедничка цел“ (Common goal initiative), преку која фудбалерите можат да донираат по само еден процент од својата плата за хуманитарни цели. Нивните плати се огромни, тој процент нема да го почувствуваат, за нив е мал, но за тие кои немаат тоа се големи суми. На иницијативата на Мата му се приклучија Матс Хумелс, Џорџо Кијелини, Шинџи Кагава, Каспер Шмајхел, како и ѕвездите на женскиот фудбал Алекс Морган и Меган Рапино. Сумата на годишно ниво од еден фудбалер може да достигне и ...
| | веќе видена | слични

Со отворањето на трансфер пазарот италијанските медиуми направија список со вредноста на играчите на нивните позиции, а на списокот се и двајцата албански репрезентативци Елсеи Хисај и Томас Стракоша. Албанскиот голман е на 8 место според вредноста и тој вреди 4,9 милиони евра. Првото место го држи голманот на Милан, Донарума со 49,8 милиони. Кај одбранбените играчи, бекот на Наполи, Елсеи Хисај вреди 32,4 милиони евра, а пред него се Ромањоли, Бонучи, Шкринар и Алекс Сандо. За само 24 часа откако стартуваше зимскиот преоден рок клубовите веќе потрошија 250 милиони евра. Претежно станува збор за трансфери кои се договорени од порано, а моментално најмногу пари имаат потрошено Ливерпул, Челзи, Баерн Минхен и Ајндховен. Според анкетата на шпанскиот весник МАРКА за најдобар фудбалер во 2017 година, читателите на весникот кој важи за близок до Реал Мадрид, го избрале Лео Меси. Зад него со 25% од гласовите е Кристијано Роналдо. Во анкетата учествуваа околу 63 илјади читатели, а Меси добил 56% од гласовите. Сафет ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Читателите на престижниот спортски шпански весник „Марка“ го избраа Лионел Меси, за најдобар фудбалер во 2017 година. Нивниот избор е сосема изненадувачки, бидејќи весникот излегува во Мадрид и е близок до Реал. За Меси гласаа 56 отсто од читателите, додека второпласираниот Кристијано Роналдо доби само 25 отсто. Ова е втората популарна анкета, по онаа на британскиот „Гардијан“ која го прогласи Меси, а не добитникот на „Златната топка“ Кристијано Роналдо. Во анкетата на „Гардијан“ гласовите не ги даваат читателите, туку поранешни фудбалски ѕвезди.
| | веќе видена | слични

Славната и реномирана „Марка“ која важи за медиум наклонет на Реал Мадрид спроведе анкета која даде изненадувачки резулати. Имено, читателите на „Марка“ во анкета го избираа најдобриот фудбалер за 2017 година. Иако Кристиано Роналдо во 2017 година стигна до Златната топка и ФИФА наградата за најдобар фудбалер на годината за читателите на шпанскиот весник тоа не беше доволно. Лионел Меси во оваа анкета беше избран за најдобар фудбалер и тоа со убедлива предност во однос на својот голем ривал, Роналдо. Во гласањето во кое учествуваа 63.000 читатели, Меси собра 56% од гласовите, а Роналдо само 25. Иско стигна до третото место со 6%, додека Лука Модриќ и Хари Кејн го делат четвртото место со по 3%, пишува Спортски.мк . „Тешко е во неколку зборови да се објасни играта на Меси во минатата година. Во 2017 година тој ја освои својата четврта Златна копачка со 37 постигнати погодоци во шпанското првенство, сезоната ја заврши со 54 погодоци и 19 асистенции, а оваа сезона повторно е на пат да соборува нови рекорди“, ...
| | веќе видена | слични

Нивниот избор е сосема изненадувачки, бидејќи весникот излегува во Мадрид и е близок до Реал. За Меси гласаа 56 отсто од читателите, додека второпласираниот Кристијано Роналдо доби само 25 отсто. Ова е втората популарна анкета, по онаа на британскиот „Гардијан“ која го прогласи Меси, а не добитникот на „Златната топка“ Кристијано Роналдо. Во анкетата на „Гардијан“ гласовите не ги даваат читателите, туку поранешни фудбалски ѕвезди./МИА
| | веќе видена | слични

Весникот „Марка“ кој традиционално е наклонет кон Реал Мадрид, во анкетата во која читателите го избираа најдобриот фудбалер во 2017 година, го избра Лионел Меси. Аргентинецот надмоќно е прв, бидејќи за него гласале 63.000 читатели на овој влијателен спортски весник. Readers of Pro Madrid paper Marca, vote Messi as the best player of 2017. Congrats Leo. pic.twitter.com/4dFyg4EcFQ — DOUBLETREBLE WINNERS (@messileftfoot) January 1, 2018 „Тешко е да се опише играта на Меси минатата година. Во 2017 година ја освои својата четврта „Златна копачка“ со 37 гола во Ла Лига, а сезоната ја заврши со 54 гола и 19 асистенции и оваа сезона е на добар пат да постави нови рекорди“, стои во текстот на „Марка“. Меси добил 56 отсто од гласовите, а Кристијано Роналдо кој ја доби „Златната топка“ освои 25 отсто од гласовите, а интересно трт е фудбалерот на Реал, Иско, а четвртото место го поделија Лука Модриќ и Хари Кејн.
| | веќе видена | слични

Читателите на угледниот дневен весник од Шпанија „Marca“, во анкета го избраа најдобриот фудбалер во светот за календарската 2017 година, а тоа не е Кристијано Роналдо. Според гласовите на тамошната публика, Меси со 56% од гласовите е убедливо најдобар, или со 63.000 гласови, додека на второто место е Кристијано Роналдо со 25% од гласовите. На третата позиција е Иско со само 6% од гласовите, а потоа следуваат Лука Модриќ и Хари Кејн на третата позиција со 3% од гласовите. Иако Роналдо ја освои златната топка во 2017 година, сепак и тоа не беше доволно за читателите на Марка да го задржат тој тренд.
| | веќе видена | слични

Еден од највлијателните британски медиуми во политиката и спортот „Гардијан“, како и секоја година, и оваа година го организираше доделувањето на наградата на најдобар фудбалер, во кое учествуваа околу 170 фудбалски стручњаци од повеќе од 60 држави. Но, изненадувањето се случи, а овој пат тоа го направи Лео Меси, кој ја освои наградата за најдобар фудбалер. Тој во целата ситуација е најголемото изненадување зошто успеа да го победи Кристијано Роналдо кој оваа измината година му беше една од најуспешните години во неговата кариера. Позади овие двајца фудбалери се пласираа Нејмар Јуниор, Кевин де Бруjне, Хари Кејн, Лука Модриќ, Роберт Левандовски, Килијан Мбапе, Тони Крос и Еден Азар.
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 148 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова оствари средба со граѓаните од Могила, каде зборуваше ...
сите 174 | | | веќе видена

Лидерот на опозицијата во Венецуела Хуан Гуаидо изјави синоќа дека веќе воспоставил контрола врз нафтената корпорација Ситго (Citgo) каде главен акционер е ...
сите 154 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Канте најдобар фудбалер на Франција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: