Еден Македонец лани испил 11 литри млеко, 9 литри пиво и 24 литри газиран сок


Македонците не се многу по алкохолот. Повеќе сакаат млеко, речиси подеднакво уживаат и во пиво, но најмногу од с` сакаат да пијат газирани сокови и јогурт. Секако, во македонските домаќинства многу се троши и кафе, а во последно време с` повеќе и чај. Се пие и вино, но во умерени количества, а од жестоките пијалаци најмногу се троши ракија. Други „обоени“ пијалоци ретко или речиси воопшто. Дали поради цената, или поради вкусот, не е познато. Податоците на Државниот завод за статистика за минатата година покажуваат дека еден член на домаќинство лани испил во просек 11 литри млеко, 13 литри јогурт и 9 литри пиво. Едно домаќинство, пак, потрошило 43 литри млеко, 35 литри пиво, но и повеќе од 50 литри јогурт. Земјоделските семејства поголеми пивопијци Сепак, нашите граѓани, се чини, „се дават“ во сокови и на безалкохолните пијалаци им даваат предност пред алкохолот. И тоа на газираните. Така, едно семејство годишно трошело во просек дури 87,9 литри безалкохолен газиран пијалак. Односно, по член на домаќинството ...
| | веќе видена | слични

26 годишниот пејач и композитор Ед Ширан се појавува во седмата и последна сезона на мегапопуларната серија „Game of Thrones“ и за своето искуство снимајќи ќе каже дека не било ништо посебно. Ширан изјави дека снимале 10 часа во кочан ладни услови и не можел баш да се радува што е таму. Тој се појавува во сцена со Мејзи Вилијамс која ја игра Арија Старк. „Не си облеков термо чорапи на снимањето и цел ден жалев за тоа. Снимавме 10 часа, мојата улога беше незначајна. Освен што разврзаме по некој муабет со Арија немаше ништо спектакуларно“ изјави Ширан за Entertainment Tonight. „Луѓето си викаат „леле, леле Ед Ширан е во Game of Thrones со Арија Старк“ и кој знае што очекуваат да се случи. Јас само се појавувам“ додаде тој.
| | веќе видена | слични

За време на втората сезона од „Game of Thrones“, Арја Старк му вели на Тајвин Ланистер: „Секој може да биде убиен“. Реплика која совршено ја илустрира серијата. Во периодот од шест сезони, фановите се соочија со голем број смртни случаи - од кралеви до селани кои биле убивани толку често што e чудно што уште имаме чувства. „YouTube“ каналот „Leon Andrew Razon Compilations“ состави интересно видео во кое ги прикажува сите убиства, обидувајќи се да ги наброи сите. Дури и да станува збор само за проценка, бројката која излезе е прилично неверојатна - дури 150.966 убиства/смртни случаи. Гледањето на крвопролевањето може да биде возбудливо и/или депресивно, во зависност од тоа дали сте тажни за смртта на вашите омилени ликови. Но, ова не е реалната бројка на жртвите за целата серија. Елио Гарсија, истражувачки асистент за авторот Џорџ Р.Р.Мартин во една прилика пресметал дека целото население на Вестерос е приближно 40 милиони луѓе. Војната на петте цареви (војна во која секој сака да владее со царствата од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 418 | | | веќе видена

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 174 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 200 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еден Македонец лани испил 11 литри млеко, 9 литри пиво и 24 литри газиран сок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: