ЕБОР предвидува пораст на македонскиот БДП од 1,8 отсто

Според најновиот извештај, ЕБОР предвидува пораст на БДП за 2013 година во Хрватска и во Црна Гора од 0,8 отсто, во Бугарија од 1,9 отсто, во Албанија од 2 отсто, во Србија од 2,1 отсто, а во Косово од 3 отсто. Прогнозата за целиот регион е дека економијата ќе има пораст од 1,5 отсто, а се предвидува пораст на европската економија од 1,2 отсто. Во извештајот се наведува дека Македонија во 2012 година била под значајно влијание на кризата во еврозоната, што резултирало со намалена побарувачка за извоз и пад на инвестициите и дознаките од странство. За економијата во регионот на Југоисточна Европа, ЕБОР посочува дека останува значајно под влијание на случувањата во еврозоната, која е главен пазар на нивниот извоз.
| | веќе видена | слични

Останато

Популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон драстично падна овој месец, покажаа резултатите на најновата анкета. Како што наведува Ројтерс ова ...
сите 46 | | | веќе видена

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите ...
сите 37 | | | веќе видена

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 48 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕБОР предвидува пораст на македонскиот БДП од 1,8 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: