ЕБОР предвидува пораст на македонскиот БДП од 1,8 отсто

Според најновиот извештај, ЕБОР предвидува пораст на БДП за 2013 година во Хрватска и во Црна Гора од 0,8 отсто, во Бугарија од 1,9 отсто, во Албанија од 2 отсто, во Србија од 2,1 отсто, а во Косово од 3 отсто. Прогнозата за целиот регион е дека економијата ќе има пораст од 1,5 отсто, а се предвидува пораст на европската економија од 1,2 отсто. Во извештајот се наведува дека Македонија во 2012 година била под значајно влијание на кризата во еврозоната, што резултирало со намалена побарувачка за извоз и пад на инвестициите и дознаките од странство. За економијата во регионот на Југоисточна Европа, ЕБОР посочува дека останува значајно под влијание на случувањата во еврозоната, која е главен пазар на нивниот извоз.
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 209 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 255 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 50 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕБОР предвидува пораст на македонскиот БДП од 1,8 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: